To år mere i spidsen for DGI for Charlotte Bach Thomassen
Charlotte Bach Thomassen fortsætter i spidsen for DGI, der tæller 6400 idrætsforeninger med tilsammen 1,7 mio. medlemmer. Det står klart, efter at hun blev genvalgt uden modkandidat på DGI’s årsmøde i Svendborg lørdag.
Charlotte Bach Thomassen vil fortsat have et stærkt fokus på børnene
”DGI er børnenes idrætsorganisation. Vi vil give idrætten tilbage til børnene. Flere taler om det, DGI gør noget ved det,” sagde Charlotte Bach Thomassen i sin beretning.
”Børnene er ikke så optagede af resultater. For langt de fleste børn er det vigtigste til idræt, at de har det sjovt og kan være sammen med deres venner. Børnene vil gerne blive bedre, men ikke nødvendigvis den bedste. Det glemmer mange voksne,” sagde Charlotte Bach Thomassen.
På DGI's årsmøde blev det desuden vedtaget, at bevægelsesglæde fremadrettet skal være en del af DGI's formål.
Charlotte Bach Thomassen blev valgt som formand for DGI i 2018 efter et år som næstformand. Hun er den første kvindelige formand for en stor dansk idrætsorganisation.
Charlotte Bach Thomassen bor på Islands Brygge i København med sin mand og deres tre børn. Hun er uddannet som cand.scient.pol. ved Københavns Universitet, og har dyrket gymnastik det meste af livet, ligesom hun også vinterbader og løber - og netop gymnastikken har været gennemgående i formandens liv.
Ud over en solid idrætsbaggrund, bringer Charlotte Bach Thomassen også en stor ledelseserfaring med sig ind i DGI’s hovedbestyrelse – ikke bare fra årene i
Charlotte Bach Thomassen har tidligere i fem år været generalsekretær i Det Danske Spejderkorps, hun har også været projektchef og souschef i DGI Storkøbenhavn fra 2009 til 2013.
Som formand for DGI kommer Charlotte Bach Thomassen til at gå forrest i arbejdet for at sikre, at idrætsforeninger samler danskerne og er attraktive steder at dyrke idræt. Foreningslivet giver mulighed for at styrke både den fysiske, mentale og sociale sundhed, og derfor skal idrætsforeningerne skal have de bedst mulige vilkår i Danmark.
Nøgleord
Kontakter
Majbritt AndersenPressechef
Tlf:21294115majbritt.andersen@dgi.dkCharlotte Bach ThomassenFormand
Tlf:30283295charlotte.bach.thomassen@dgi.dkBilleder
Links
Information om DGI
DGI arbejder målrettet for at styrke motion og breddeidræt i Danmark. Vi tror på glæden ved idræt og på styrken i foreningsfællesskabet. DGI's 6400 foreninger har over 1,6 mio. medlemmer.
Følg pressemeddelelser fra DGI
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DGI
Markant flere kommuner lever op til Trivselskommissionens anbefalinger om fritidspas10.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
84 kommuner har nu ordninger med fritidspas, som gør det muligt for flere børn at gå til en fritidsaktivitet. Det viser en ny undersøgelse, som taler lige ind i Trivselskommissionens anbefalinger. Hjælp til at finde vej til en forening er afgørende, siger DGI’s formand.
Flere foreninger udsat for telefonsvindel – DGI og Politiet advarer alle foreninger7.4.2025 15:40:40 CEST | Pressemeddelelse
Telefonsvindlere har fået en række foreninger til at overføre store beløb. DGI og Politiet kommer nu med fælles opfordringer til foreningerne for at undgå svindel.
Flere frivillige seniorer giver flere gode leveår21.3.2025 06:55:00 CET | Pressemeddelelse
Danskerne lever længere og udfordringerne står i kø på velfærdsområdet. Flere frivillige seniorer er en del af løsningen, mener DGI, som nu laver en særlig indsats for senior-frivillige.
DGI: Trivsel er en holdsport25.2.2025 10:00:13 CET | Pressemeddelelse
Vi har brug for en samfundskontrakt, hvor alle børn og unge er med i en frivillig forening. DGI’s formand bakker op om Trivselskommissionens stærke fokus på fællesskaber, men anbefalinger gør det gør det ikke alene – der skal handles
Tradition og talent: Over 120.000 gymnaster på gulvet til DGI’s forårsopvisninger17.2.2025 07:50:00 CET | Pressemeddelelse
Foråret er på vej og det betyder højsæson for de traditionsrige forårsopvisninger i gymnastik. DGI Nordsjælland byder i år på tre store opvisningsdage.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum