
LYNÆS strikker og syr sømandssweater i Danmark

Sådan lyder budskabet fra det lille hyperlokale tøjbrand LYNÆS denmark, der snart lancerer deres egen fortolkning af den ikoniske, danske sømandssweater. Og designet er både dansk-inspireret, men med stærk inspiration fra andre maritime sweatre.
“Vi har længe ville lave vores egen udgave af det, som mange kender som sømandssweateren. Altså en i 100 procent uld med boblestrik. Vi er dog også meget inspirerede af, at et hvert fiskersamfund havde sin egen sømandssweater i gamle dage og tilhørsforholdet fremgik af mønsteret,” siger Kristian Westfall, der er den ene halvdel af LYNÆS denmark.
Sweateren er strikket og syet i Sunds nord for Herning på det lille, hæderkronede og familieejede strikkeri Elkjær Strik. Det er nemlig vigtigt for LYNÆS, at sømandssweateren er strikket OG syet i Danmark. For en sweaters klimaaftryk afgøres i lige så høj grad af transport som af produktionsmetode.
“Det er meget lidt tøj, der produceres i Danmark i forhold til, hvor knaldhamrende dygtige vi er til det. Det er synd, fordi der er mange fordele ved at have produktionen tæt på kunderne. Det gælder ikke mindst set i forhold til bæredygtighed,” siger Christian Taasti, der er anden halvdel af det lokale tøjmærke.
Han tilføjer, at bæredygtighed inden for tøjproduktion også handler om overproduktion - eller rettere at undgå det. Med en kort forsyningsled bliver produktionen agil, og man kan nemmere bestille flere til hurtig levering. På den måde undgår man nemmere at bestille for meget eller at ‘brænde inde’ med for mange i forhold til efterspørgsel.
Danskproduceret er ofte ‘Elastik i metermål’
Mange danske tøjmærker producerer i andre lande, men til det danske marked. Og nogle strikker i Danmark, men sender så til Baltikum eller Portugal for at få syet varerne - for så at sende dem retur til DK igen.
“Det er klart, at det er ‘elastik i metermål’, når store danske tøjmærker skriver Strikket i Danmark i deres sømandssweatre. For de er jo strikket her, men ikke syet, og dermed blegner det danske islæt jo en smule,” siger Kristian Westfall og fortsætter: “Det er lidt som hjemmebagte klejner fra Karen Volf. Det holder ikke helt.”
Forsyning under en coronatid
Som en helt tredje fordel ved at producere dansk, er der forsyningssikkerheden. Corona-epidemien gør det nemlig ikke nemmere at få varer fra den ene ende af kloden til den anden.
“Det er åbenlyst, at coronaen har ændret den måde vi tænker verden på. Det nære får større relevans og værdi, når vi ikke kan tage bevægeligheden verden rundt som en selvfølge. Det gælder også produktion af tøj, og vi kan trods alt stadig tage et smut til Sunds og henter ekstra sweatre til julesalget,” slutter Christian Taasti.
Sweateren fra LYNÆS denmark er strikket i 100 procent italiensk GOTS-certificeret uld, og den kommer til salg i midten af november i Lynæs.
Selvfølgelig.
Kontakter
Kristian Westfall
kristian@westfallkom.dk
+45 29 88 49 43
Billeder
Information om Escalate ApS
Skudehavnsvej 5
2150 Nordhavn
Følg pressemeddelelser fra Escalate ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Escalate ApS
Dansk surfbrand sponserer verdens eneste 24-timers SUP-event10.6.2022 09:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Red Bull Midsummer Vikings ved Amager Strandpark er verdens eneste 24-timers SUP-event, og i år er der crew-t-shirts og sponsorgaver fra Danmarks ældste surfertøj-brand, nemlig Klitmøller Rig Wear.
Søvnproblemer er et stigende problem: Sådan sover du bedre og dybere21.5.2022 20:00:00 CEST | Nyhed
Mennesker bliver generelt dårligere til at sove. Ifølge Sundhed.dk gælder det, at cirka halvdelen af voksne over 65 år oplever søvnbesvær. Herudover gælder det, at hver tredje voksne har søvnbesvær i perioder.
Hvorfor er det en god idé at få renset sine tæpper?21.5.2022 20:00:00 CEST | Nyhed
I de seneste par år har flere og flere valgt at få tæpper hjemme i stuen. Et moderne, æstetisk og sommetider også praktisk valg. Dog er der også en del vedligehold forbundet med tæpper - både for udseendets skyld men også med henblik på hygiejne og allergier. I tæpper samler sig nemlig støv og andre usundheder, som du bør få fjernet. Derudover risikerer tæpper også at få pletter og plamager. Disse kan heldigvis - i langt de fleste tilfælde - også fjernes!
Første gang hos en kosmetisk klinik?21.5.2022 20:00:00 CEST | Nyhed
Bare rolig! For mange kan det være en smule grænseoverskridende at skulle lade et andet menneske tage sig af ens udseende, specielt hvis det er første gang. En kosmetolog kan plukke og forme dine øjenbryn, fjerne kropsbehåring, samt give dig forskellige krops- og ansigtsbehandlinger, når det gælder de mindre behandlinger. Efter første oplevelse finder mange det stærkt vanedannende at skulle besøge kosmetologen i ny og næ. Det skyldtes, at de uddannedes resultater overrasker – ikke på grund af, at de ikke burde være dygtige i deres arbejde, men fordi at mange mænd og kvinder føler sig direkte overraskende smukke, efter et besøg hos deres foretrukne kosmetolog.
Vil du også godt i gang med yoga?20.5.2022 20:00:00 CEST | Nyhed
En yogamåtte er perfekt til dig, som gerne vil træne og holde dig i god form, men ikke har tid til at tage i fitnesscentret. Der er utrolig mange muligheder for at træne hele kroppen og variere øvelserne med en yogamåtte.