Halsnæs Kommune

Slusen lukkes på grund af højvande

Del
For en sikkerheds skyld har Halsnæs Forsyning valgt at lukke slusen i Frederiksværk i dag tirsdag den 1. januar på grund af udsigten til vedvarende vind fra nord og nordvest, og den forhøjede vandstand det skaber i blandt andet Roskilde Fjord.

Også på Nordkysten er der udsigt til forhøjede vandstandsniveauer. DMI vurderer, at vandstanden topper med 1,2 – 1,4 meter over normal vandstand, og opfordrer derfor borgerne til at være opmærksomme på, at forhøjet vandstand kan føre til lokale oversvømmelser i kystnære områder.

Derudover bør man udvise forsigtighed, når man kører bil eller færdes til fods i kystområder.

Du kan følge udviklingen på DMI´s hjemmeside.

Information om Halsnæs Kommune

Halsnæs Kommune
Halsnæs Kommune
Rådhuspladsen 1
3300 Frederiksværk

+45 47 78 40 00https://halsnaes.dk/

Halsnæs Kommune er placeret i naturskønne omgivelser i det nordvestlige hjørne af Nordsjælland. Vores motto er: "Halsnæs - rå og autentisk. Her er ikke for fint, og det føles ægte". Kom og vær med!

Følg pressemeddelelser fra Halsnæs Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Halsnæs Kommune

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye