Mød EWII hos Urbania Street Food

Der er en hoppeborg. Der skal spilles en FIFA-turnering. Der skal spises en masse god gademad og så skal der snakkes om bredbånd.
Det er den overordnede plan for lørdag d. 14. september. Her inviterer EWII Bredbånd til en hyggelig dag for både børn og voksne hos Urbania Street Food i Fredericia.
”Vi vil gerne være noget for det lokalsamfund, vi til daglig arbejder for og med,” siger salgschef Klaus Hieronymus Stenger om baggrunden for arrangementet.
Han uddyber, at selskabet på en normal dag har kontakt til cirka 200 borgere i Trekantområdet, men:
”Det er som regel via telefonen i vores kundeservice eller salgsafdeling. Vi vil gerne møde folk ude i virkeligheden, og fortælle lidt om, hvad vi står for som virksomhed,” siger Klaus Hieronymus Stenger.
EWII Bredbånd sælger bredbåndsløsninger til kunder til daglig, og selvom salgschefen ikke kan nære sig for at have en bunke gode tilbud med til festivalen, så er det ikke det, det handler om:
”Vi er forankret i lokalområdet, og har et tilhørsforhold til Trekantområdet, som vi synes er vigtigt. Det er et skønt område, og vi er stolte af at være en del af erhvervslivet her. Det vil vi gerne vise på en positiv og sjov måde,” siger Klaus Hieronymus Stenger.
Arrangementet finder sted 14. september fra klokken 11.00 – 15.00. Der vil være en hoppeborg til de mindste, og EWII arrangerer en FIFA-turnering, hvor vinderen ud over hæder og ære også kan vinde en god præmie.
For yderligere information kontakt venligst:
Klaus Hieronymus Stenger, salgschef i EWII Bredbånd, på tlf 26 88 34 01
Nøgleord
Billeder

Vedhæftede filer
Information om EWII A/S
EWII Koncernen er med afsæt i Trekantområdet leverandør af el, vand, varme og fiber. Vi sikrer livets selvfølgeligheder med høj forsyningssikkerhed, og vi vægter, at det skal være nemt at være kunde hos os. Vi sælger el og energirådgivning til kunder over hele landet. Varme, vand og fiber sælger vi i Trekantområdet. Vi er med til at forme fremtiden for energibranchen, og spiller en vigtig rolle i udviklingen af fremtidens intelligente løsninger og fleksible energisystemer for at sikre en optimal udnyttelse af de grønne teknologier. Vi bygger fremtidens fibersamfund og udvikler løsninger til fremme heraf. Vi investerer ansvarligt og fremsynet i udviklingen af vores fælles samfund. EWII er en af Trekantområdets største private arbejdspladser med mere end 450 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra EWII A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EWII A/S
Seks store skridt gør EWII klar til grøn fremtid8.4.2025 11:10:48 CEST | Pressemeddelelse
For energikoncernen EWII var 2024 et overgangsår. Ny strategi, store investeringer og skarpe holdninger sikrede sammen med en stabil drift, at koncernen leverede et resultat bedre end forventet og står stærkt rustet.
EWII indgår samarbejde med Enorm Biofactory: Bandlyser kød og komælk for at reducere CO21.4.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er slut med kødretter til frokost og komælk i kaffen hos den danske energikoncern. Direktøren har mistet tålmodigheden og skærer igennem på klimaets vegne. Via et strategisk samarbejde med en producent af spiselige larver ventes initiativet at reducere EWIIs klimaaftryk med 46 ton CO2 om året.
EWII opstiller lynladere ved ABC Lavpris-butikker21.2.2025 08:15:00 CET | Pressemeddelelse
Handlende og forbipasserende får i løbet af 2025 mulighed for at lade elbilen på en EWII-ladestander ved ABC Lavpris’ butikker. Energikoncernen har indgået en aftale med kæden om at etablere ladestandere ved samtlige 15 supermarkeder.
Fiber til alle: EWII runder stor milepæl med fibernettet18.2.2025 09:22:51 CET | Pressemeddelelse
Energikoncernen EWII har gravet fibernet ned i hele Trekantområdet, og når dermed i mål med den strategiske satsning om at sikre muligheden for fiberforbindelse til alle husstande i koncernens jyske elforsyningsområde. Et mål de færreste mente var realistisk for år tilbage.
EWII og VisBlue vil sælge flowbatterier til ejendomsbranchen5.2.2025 13:53:38 CET | Pressemeddelelse
Energikoncernen EWII og den danske batterileverandør VisBlue har indgået et partnerskab, der skal hjælpe ejendomsbranchen med at optimere deres energiforbrug ved hjælp af flowbatterier. Ved at lagre overskydende energi fra deres solceller eller fra elnettet på et flowbatteri, når priserne er lave, er kunderne sikret billigere grøn strøm, når priserne stiger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum