EWII sætter fokus på rent drikkevand

I dag – og det næste stykke tid – står der vand, vand og vand på dagsordenen hos EWII.
På Follerup Vandværk i Fredericia byder EWIIs vandselskab, TREFOR Vand på ”politisk vandsmagning” (presse velkommen, se nedenfor).
Her mødes de fire folketingskandidater Eva Kjer Hansen (V), Jens Jonathan Steen (S), Karina Lorentzen (SF) og Torben Christoffersen ( E ) for at smage på forskellige slags vand.
Mens politikerne fugter ganerne lancerer vi en række film om temaet vand. Filmene vil køre hen over sommeren, samtidig med, at der bliver arrangeret en række konkurrencer og tiltag – selvfølgelig let krydret med spændende fakta om vores fælles gode, danske drikkevand. Hver af filmene har deres eget tema, så vi kommer hele vejen rundt om emnet. Se filmene her: www.ewii.com/drikkevand
EWII gør det dog ikke kun for sjov:
”Hos EWII arbejder vi hver dag for at sikre det gode, rene grundvand. Men som samfundet udvikler sig, er der behov for at vi sammen tager stilling til, hvordan denne udvikling påvirker vores grundvand,” siger Lars Bonderup Bjørn, administrerende direktør i EWII Koncernen.
”Det er en luksus, vi har i Danmark, at vi kan drikke vandet direkte fra hanen, og at vandet er rent og sundt. Men det kommer ikke af sig selv. Rent vand er et resultat af politiske prioriteringer, og så – for vores del – et grundigt, ærekært arbejde med konstant at sikre vandkvaliteten,” siger han og fortsætter.
”Rent vand er en værdifuld ressource, som vi skal værne om. Derfor er det vigtigt, vi taler sammen om vores grundvand. Hos EWII vil vi gerne være med til at kvalificere debatten om vores fælles vand – og derfor lancerer vi i dag denne indsats for vandet.”
For yderligere information kontakt venligst:
Lars Bonderup Bjørn, administrerende direktør i EWII Koncernen, på tlf. 23 73 71 18.
Charles Nielsen, direktør i TREFOR Infrastruktur, på tlf. 26 88 33 65.
Praktiske oplysninger:
Vil du med til vandsmagning? Eller skal du bruge en virkelig god vand-film til dit indslag om vand? Kan du bruge en fagekspert, der ved alt om vand? Praktiske henvendelser og efterspørgsel på gode kilder rettes til PR- og pressechef Anya Palm på 51 15 25 55.
Nøgleord
Billeder

Vedhæftede filer
Information om EWII A/S
EWII Koncernen er med afsæt i Trekantområdet leverandør af el, vand, varme og fiber. Vi sikrer livets selvfølgeligheder med høj forsyningssikkerhed, og vi vægter, at det skal være nemt at være kunde hos os. Vi sælger el og energirådgivning til kunder over hele landet. Varme, vand og fiber sælger vi i Trekantområdet. Vi er med til at forme fremtiden for energibranchen, og spiller en vigtig rolle i udviklingen af fremtidens intelligente løsninger og fleksible energisystemer for at sikre en optimal udnyttelse af de grønne teknologier. Vi bygger fremtidens fibersamfund og udvikler løsninger til fremme heraf. Vi investerer ansvarligt og fremsynet i udviklingen af vores fælles samfund. EWII er en af Trekantområdets største private arbejdspladser med mere end 450 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra EWII A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EWII A/S
Seks store skridt gør EWII klar til grøn fremtid8.4.2025 11:10:48 CEST | Pressemeddelelse
For energikoncernen EWII var 2024 et overgangsår. Ny strategi, store investeringer og skarpe holdninger sikrede sammen med en stabil drift, at koncernen leverede et resultat bedre end forventet og står stærkt rustet.
EWII indgår samarbejde med Enorm Biofactory: Bandlyser kød og komælk for at reducere CO21.4.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er slut med kødretter til frokost og komælk i kaffen hos den danske energikoncern. Direktøren har mistet tålmodigheden og skærer igennem på klimaets vegne. Via et strategisk samarbejde med en producent af spiselige larver ventes initiativet at reducere EWIIs klimaaftryk med 46 ton CO2 om året.
EWII opstiller lynladere ved ABC Lavpris-butikker21.2.2025 08:15:00 CET | Pressemeddelelse
Handlende og forbipasserende får i løbet af 2025 mulighed for at lade elbilen på en EWII-ladestander ved ABC Lavpris’ butikker. Energikoncernen har indgået en aftale med kæden om at etablere ladestandere ved samtlige 15 supermarkeder.
Fiber til alle: EWII runder stor milepæl med fibernettet18.2.2025 09:22:51 CET | Pressemeddelelse
Energikoncernen EWII har gravet fibernet ned i hele Trekantområdet, og når dermed i mål med den strategiske satsning om at sikre muligheden for fiberforbindelse til alle husstande i koncernens jyske elforsyningsområde. Et mål de færreste mente var realistisk for år tilbage.
EWII og VisBlue vil sælge flowbatterier til ejendomsbranchen5.2.2025 13:53:38 CET | Pressemeddelelse
Energikoncernen EWII og den danske batterileverandør VisBlue har indgået et partnerskab, der skal hjælpe ejendomsbranchen med at optimere deres energiforbrug ved hjælp af flowbatterier. Ved at lagre overskydende energi fra deres solceller eller fra elnettet på et flowbatteri, når priserne er lave, er kunderne sikret billigere grøn strøm, når priserne stiger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum