Meget stor interesse for kapital fra Sparekassen Kronjylland

Sparekassen Kronjylland har netop udstedt supplerende kapital for 250 millioner kroner. Oprindeligt skulle beløbet kun have været 200 millioner kroner, men interessen var overvældende, og derfor øgede Sparekassen Kronjylland beløbet.
- Det er markedets første udstedelse af den type efter coronaudbruddet, så vi var selvfølgelig spændte på, hvordan det ville blive taget imod. Men Sparekassens soliditet og strategi er tydeligvis stadig attraktiv for investorerne, og det er vi selvfølgelig glade for, fortæller adm. direktør Klaus Skjødt.
Sparekassen Kronjylland er Danmarks største sparekasse, og som garantsparekasse er den en selvejende institution. Den supplerende kapital er derfor et supplement til sparekassens opsparede overskud og garantkapital, og det er professionelle og finansielle investorer, der står bag investeringerne.
I det nyligt aflagte halvårsregnskab fremgår det, at Sparekassen Kronjylland har en solvensoverdækning på 11,9 procentpoint, som svarer til 2,5 milliarder kroner. Og selv hvis buffere bliver indregnet er overdækningen 9,4 procentpoint (2 milliarder kroner). Til december har Sparekassen Kronjylland 160 millioner kroner i supplerende kapital, der udløber, men med den store overdækning kan det måske undre, at den nu udsteder ny kapital.
- I Sparekassen vil vi altid være velpolstrerede og måske lidt forsigtige. Jeg hører fra investorerne, at de har tillid til den måde, som vi driver sparekassen på. Kapital er alment kendt som den knappe faktor i den finansielle sektor, og det er helt afgørende for os, at kunderne altid kan stole på, at vi er solide og kan hjælpe dem med den finansiering, de har behov for. Derfor kører vi med en passende stor buffer, understreger Klaus Skjødt.
Sparekassen Kronjylland har haft Nordea som partner på udstedelsen.
Nøgleord
Kontakter
Adm. direktør Klaus Skjødt via 89 12 24 13
Billeder

Information om Sparekassen Kronjylland
Følg pressemeddelelser fra Sparekassen Kronjylland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sparekassen Kronjylland
I skoven var der stort gilde25.9.2025 15:30:33 CEST | Pressemeddelelse
”Rockerfedt,” kaldte Morten D.D. nyt naturområde, da det for nylig blev indviet. ”Det bliver fantastisk med mange forskellige dyr,” lød det fra en af de besøgende.
Garant-millionen støtter kampen mod spilafhængighed25.9.2025 11:00:50 CEST | Pressemeddelelse
Sparekassen Kronjylland åbner for indstillinger til Garant-millionen, som denne gang fokuserer på kampen mod spilafhængighed.
Sparekassen Kronjylland har landets mest tilfredse kunder15.9.2025 08:01:20 CEST | Pressemeddelelse
Både på privat og erhverv ligger Sparekassen Kronjylland igen helt i top
Travleste sommer nogensinde: Falske webshops og phishing-forsøg eksploderer11.9.2025 14:59:08 CEST | Pressemeddelelse
Sparekassen Kronjylland har denne sommer oplevet en voldsom stigning i antallet af falske webshops og phishing-kampagner, der forsøger at franarre borgere personfølsomme oplysninger. De advarer derfor mod tendensen.
Sparekassen Kronjylland udsteder Tier 2-kapital10.9.2025 09:21:25 CEST | Pressemeddelelse
Bekræfter position som en af Danmarks stærkeste udstedere med rekordlavt kreditspænd
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum