Peder Lykke Skolen på Amager er renoveret fra top til tå

Peder Lykke Skolen på Amager har fået et gennemgribende løft, hvor alle bygninger og lokaler er renoveret. Og så har en helt ny bygning set dagens lys med science-lokaler, madskole, produktionskøkken, spiseområder og orangeri udenfor.
Med ombygningen følger også en udvidelse fra tre til fire spor, så endnu flere børn på Amager kan få glæde af den topmoderne Lykke-Skole, som i foråret blev nomineret til Årets Skolebyggeri 2020.
”Københavns Kommune har i de seneste ti år investeret mere end 10 mia. kr. i at renovere og udvide byens folkeskoler. Peder Lykke Skolens renovering og nybygning er uhyre vellykket med topmoderne rammer og plads til endnu flere skolebørn. Folkeskolen skal være det naturlige førstevalg, og det glæder mig derfor meget at se, hvordan de nye faciliteter gør skoledagen endnu bedre for lærere og elever”, siger overborgmester Frank Jensen (S).
Pga. corona-situationen har skolen nedjusteret antal deltagere. Indvielsen live-streames derfor, så elever og lærere følger med fra klasselokalerne. Overborgmesteren taler ved indvielsen i form af en videohilsen.
Kontakt
Yderlige information samt kontakt til overborgmester Frank Jensen via kommunikationskonsulent Anette Amalie Juhl Lindschouw, tlf. 26 13 65 49.
Tid og sted
Indvielse på Peder Lykke Skolen, Brydes Allé 25, 2300 København S. Indvielsen foregår i Multisalen torsdag den 24. september 2020 kl. 12-12.45. Pressen er velkommen, men tilmelding er nødvendig.
Fakta
- Københavns Kommune har gennem mere end ti år afsat penge til at renovere 61 nedslidte folkeskoler og investeret over 10 mia. kr. i renoveringer, udvidelser og byggeri af nye skoler.
- Der er afsat/givet en bevilling på 136 mio. kr. til renovering og nybygning af Peder Lykke skolen.
- Der er afsat/givet en bevilling på 104 mio. kr. til udvidelsen fra tre til fire spor.
- Skolens areal er på ca. 14.000 m2, og nybygningen på 1.950 m2.
- Skolen blev i foråret nomineret til Årets Skolebyggeri 2020.
- Byggeriet er udført af entreprenør Juul & Nielsen og totalrådgiver Nøhr & Sigsgaard Arkitektfirma A/S.
Billeder

Information om Københavns Kommune Økonomiforvaltningen

Københavns Rådhus
1599 København V
33 66 33 66https://www.kk.dk
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
REMINDER: Pressebriefing om Copenhagen Sprint: 10. juni 2025 i Internationalt Presse Center (IPC)6.6.2025 08:05:00 CEST | Presseinvitation
Den 21. og 22. juni 2025 lægger Danmark for første gang asfalt til det nye World Tour-cykelløb fra Roskilde til København. Der er lagt op til cykelløb i verdensklasse, når verdens bedste cykelryttere dyster i Copenhagen Sprint. Pressebriefing tirsdag 10. juni med information om program og pressefaciliteter.
Pressebriefing om Copenhagen Sprint: 10. juni 2025 i Internationalt Presse Center (IPC)3.6.2025 08:05:00 CEST | Presseinvitation
Den 21. og 22. juni 2025 lægger Danmark for første gang asfalt til det nye World Tour-cykelløb fra Roskilde til København. Der er lagt op til cykelløb i verdensklasse, når verdens bedste cykelryttere dyster i Copenhagen Sprint. Pressebriefing tirsdag 10. juni med information om program og pressefaciliteter.
For andet år i træk: Trygheden i København er på historisk højt niveau28.5.2025 11:07:00 CEST | Pressemeddelelse
88 pct. af københavnerne føler sig trygge i deres nabolag. Selv når mørket er faldet på, er trygheden fortsat på det højeste niveau, der nogensinde er målt. Dog oplever unge kvinder i højere grad end andre utryghed – især ved stationer og stoppesteder, hvor kommunen derfor nu sætter ind.
Politikere vil have mere metro i København: Disse otte metrolinjer skal nu undersøges28.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et flertal af partier i København Kommune lægger sig fast på, hvilke otte mulige kommende metrolinjer, de mener, der skal undersøges nærmere. Det gælder bl.a. linjer til Brønshøj og hospitalerne i hovedstadsområdet. Det forventes, at en analyse af de mulige metrolinjer kan offentliggøres i efteråret.
Borgmestre vil have DM i Skills til København i 202827.5.2025 16:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Når DM i Skills løber af stablen, samles faglærte unge fra hele landet for at dyste i deres fag og vise det bedste fra erhvervsuddannelserne frem. I 2028 håber københavnske borgmestre, at mesterskabet finder sted i hovedstaden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum