Tag børnene med til Byhave for Børn

Tag børnene med til en hyggelig dag i Ishøj Byhave, hvor I kan opleve koncerter og teater under åben himmel. Byhave for Børn byder i år blandt andet på koncert med Pippelipop-show og Skrallebang, samt teater med Dansk Rakkerpaks Tam Vild.
Arrangementet er gratis, men der skal bestilles billet via kulturium.dk. I tilfælde af dårligt vejr, rykker arrangementet indenfor i Kulturium Musikteater.
Program
- Kl. 11:
Koncert med Pippelipop Show. Popmusik i børnehøjde med nye børnesange skrevet af Kalle B. og fremført af Dinna Hæklund. Dinna er musicalperformer og har tidligere været Rasmus Klumps ven, Flora, i Tivoli. - Kl. 12:
Teater Dansk Rakkerpak.En sand junglekomedie om at finde sin indre urkraft! Tam Vild en nonverbal gadeteaterforestilling, der leger med det teatralske udtryk, bakket op af en massiv lydside, slapsticks og poesi… og den klassiske replik ”Me Tarzan, You Jane!” - Kl. 13:
Koncert med Skrallebang.Skrallebang er sang, musik, bevægelse, leg, læring, inspiration, nærvær og grin! Skrallebang spiller aktive, inddragende, sjove og finurlige koncerter for børn og deres voksne. - Kl. 14:
Tak for i dag
Færre aktiviteter end tidligere år
Byhave for Børn bliver ikke helt det arrangement, du kender fra tidligere år. På grund af COVID-19 vil arrangementet i år være afgrænset til koncerter og teater, og der vil ikke være andre aktiviteter på dagen. Der er et begrænset antal pladser til arrangementet.
En del af Vestegnens Kulturuge
Arrangementet er en del af Vestegnens Kulturuge, som i år løber fra den 4.-13. september. Temaet er i år ’Kultur starter fællesskaber’. Du kan se det samlede program for kulturugen på vkir.dk.
Kontakter
Anders Lassen, musikbooker i Kulturium, andla@ishoj.dk
Billeder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Kom med: Åbent hus på Ishøj Kulturskole9.5.2025 10:23:58 CEST | Pressemeddelelse
Kom til åbent hus på Ishøj Kulturskole, hvor du kan møde lærerne og høre, hvordan det fx lyder, når du blæser i en tværfløjte, hvordan du kreerer et musikdyr ud af pap, eller hvordan føles det at være en del af et dansehold
Ishøj Jobcenter vælger nye leverandører til beskæftigelsesindsatsen7.5.2025 10:40:47 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Jobcenter har nu fundet de nye leverandører, som fra juni skal hjælpe Ishøjs ledige borgere tættere på job og uddannelse i de kommende fire år
Ishøj Kulturskole på scenen i Tivoli5.5.2025 13:10:10 CEST | Pressemeddelelse
Søndag den 4. maj deltog elever fra Ishøj Kulturskole i Musikskoledage i Tivoli, hvor mere end 6.000 musik- og kulturskoleelever fra hele landet optrådte på scenerne i haven
Ishøj Kommune bliver gældfri29.4.2025 08:48:19 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Byråd har besluttet at skille sig af med kommunens gæld og indfrier nu lån for 115 millioner kroner. ”Vi vil være en økonomisk robust kommune, der kan stå på egne ben,” siger borgmester Merete Amdisen
Sanne Møller er blevet fastansat som borgerrådgiver4.4.2025 11:53:57 CEST | Pressemeddelelse
Jurist Sanne Møller er blevet fastansat som borgerrådgiver i Ishøj Kommune. Hun har varetaget funktionen som vikar siden oktober sidste år, men er nu efter en ansøgningsrunde blevet fastansat
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum