
Oslobåden: Ingen karantæne for rejsende fra Region Sjælland

På grund af en misforståelse i flere meldinger i går, er det vigtigt at gøre opmærksom på, at rejsende med bopæl i Region Sjælland (eller andre ’gule’ områder) godt kan rejse med Oslobåden fra København uden at skulle i karantæne ved indrejse i Norge, selv om man rejser igennem hovedstadsregionen.
Ifølge de norske regler, er udlændinge nemlig undtaget fra karantæne, hvis vedkommende har rejst igennem det ‘røde’ område på følgende måde:
a) i eget køretøj eller turbus på vej til eller fra Norge
b) ikke har overnattet i området, og
c) har opfyldt kravene til afstand og god smittehygiejne under rejsen.
Hvis disse vilkår er opfyldt, har vedkommende ret til indrejse på samme vilkår som en udlænding, som kommer direkte til Norge fra et grønt område.
Man kan blive bedt om at sandsynliggøre, at man har overholdt disse vilkår ved en mundtlig forklaring ved indrejse.
Se mere via dette link.
Keywords
Contacts
Gert JakobsenVice President, Group Communications
Tel:+45 24 40 00 43gert.jakobsen@dfds.comImages
Links
About DFDS A/S
DFDS leverer færge- og transport services i Europa og Tyrkiet med en årlig omsætning på DKK 17 mia.
Over 10.000 fragtkunder anvender vores færge- og havneterminal services samt vores transport- og logistikløsninger.
Vi tilbyder også sikker transport på korte færgeruter og ruter med en overnatning til fem millioner passagerer, heraf mange i egen bil.
Vi har 8.400 medarbejdere fordelt på skibe og kontorer i 20 lande. DFDS blev grundlagt i 1866, har hovedkontor i København og er noteret på Nasdaq Copenhagen.
Subscribe to releases from DFDS A/S
Subscribe to all the latest releases from DFDS A/S by registering your e-mail address below. You can unsubscribe at any time.
Latest releases from DFDS A/S
DFDS expands logistics network in the UK and Ireland29.12.2022 14:04:11 CET | Press release
DFDS, a leading European transport and logistics provider, has agreed to acquire the family-owned McBurney Transport Group for a debt-free price of DKK 1.2 billion.
DFDS invests in green transport corridor in the Flemish-Dutch Delta16.11.2022 08:00:00 CET | Press release
November 16 Ghent: DFDS deploys its first electric truck (e-truck) into the DFDS fleet and makes the company one step closer to operating a green corridor in one of Europe’s central logistic hubs.
DFDS’ største nybyggede fragt- og passagerfærge gæster København21.4.2022 08:57:28 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag formiddag lagde DFDS’ største fragt- og passagerfærge, Luna Seaways, til ved Marmormolen i København. DFDS fejrede begivenheden ved at invitere investorer, kunder og medarbejdere, deres familier og venner ombord på den nybyggede ’state-of-the-art’ RoPax færge.
DFDS udvider med 3.700 kvadratmeter køleterminal i Herning8.3.2022 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danske rederi- og logistikvirksomhed, DFDS, udbygger sin førende position på køle- og frysetransportområdet i Danmark med overtagelsen af en 3.700 kvadratmeter stor terminal på Hedelandsvej 18 i Herning. Udvidelsen sker på baggrund af kraftig vækst i 2021 og efter stigende efterspørgsel blandt kunderne.
DFDS udvider sin rekordstore ordre med yderligere 25 eldrevne lastbiler fra Volvo22.12.2021 08:00:17 CET | Pressemeddelelse
DFDS bestiller yderligere 25 eldrevne lastbiler, som en tilføjelse til de 100 el-lastbiler bestilt i oktober 2021. Indsættelsen af eldrevne lastbiler er for DFDS et af flere tiltag for at kunne begrænse CO2-udledningen med 45% i 2030.