Brit Møller fra Odder er årets elev i Lidl
2.7.2019 06:00:00 CEST | Lidl Danmark | Pressemeddelelse

Godt kammeratskab, loyalitet, overblik og ikke mindst et højt fagligt niveau. Det er vigtige egenskaber at besidde for fremtidens ledere i Lidl. 19 elever har gennem de sidste to år dygtiggjort sig og gennemført Lidls elevuddannelse. Eleverne er særligt udvalgt blandt mere end 1.400 ansøgere, og fredag d. 28 juni fik de deres eksamensbevis overrakt på Lidls hovedkvarter i Kolding.
For Britt Møller fra Lidl Odder var der dog endnu mere at glæde sig over – for med eksamensbeviset fulgte også titlen som ’Årets elev’ og en check på 5.000 kr.
”Brit har gennemgået en kæmpe udvikling i sit elevforløb, både fagligt og personligt, og hun har udvist viljen til hele tiden at stræbe efter at blive bedre indenfor alle områder”, siger HR-chef for Lidl, Sine Dolberg. Hun tilføjer:
”Og så er Britt meget samvittighedsfuld og tager et stort ansvar for at få den daglige drift til at fungere. Brit tager også ansvar for både sin egen udvikling og andres udvikling, og hun vil meget gerne hjælpe sine kolleger, så alle lykkes i Lidl. Brit er en fortjent vinder af titlen som ’Årets elev’.”
Brit var glad og overrasket over at modtage diplomet som ’Årets elev’:
”Jeg er virkelig overrasket og megaglad og stolt over at have vundet,” siger Brit efter overrækkelsen. Hun tilføjer:
”Jeg havde overhovedet ikke regnet med at vinde, fordi jeg synes, at de andre elever er mindst lige så dygtige som mig. Så jeg er bare ekstra glad for, at det blev mig.”
De bedste talenter
Elevuddannelsen i Lidl går under navnet ”Lidl i dag – leder i morgen”. Og det er ikke tilfældigt, for uddannelsen sigter mod at klæde eleverne bedst muligt på, og potentielt være med til at uddanne de kommende ledere i Lidl og for resten af detailbranchen. Det gør man blandt andet ved, at eleverne under uddannelsen tilbringer en længere periode på hovedkvarteret i Kolding samt får muligheden for at komme i praktik i et andet Lidl-land.
HR-chef for Lidl, Sine Dolberg, er begejstret for elevernes flotte resultater til fagprøven. Hun understreger her, hvorfor elevuddannelsen er vigtig for virksomheden:
”Med elevuddannelsen skaber vi dygtige og helhedsorienterede ambassadører for detailbranchen, som har en dybdegående forståelse for godt købmandsskab, og som potentielt kan blive fremtidens ledere. Vi er en arbejdsplads i vækst, og med elevuddannelsen sikrer vi os en række stærke talenter til vores butikker i Danmark såvel som i de andre Lidl-lande, hvor Lidl-DNA’et er en naturlig del af bevidstheden hos alle ansatte,” siger hun, og tilføjer:
”Vi har haft endnu et stærkt elevhold, både på skoleopholdene og i butikkerne, og de fortjener alle meget anerkendelse for deres stærke indsats under uddannelsen. Der er et stort potentiale blandt vores elever, og jeg synes bestemt, at fremtiden ser lys ud. Samtidig ser det ud til, at endnu flere elever har fået øjnene op for de karrieremuligheder, vi tilbyder i Lidl – det afspejles tydeligt i, at vi i år har fået over 20 % flere ansøgninger end sidste år.”
’Årets elev’ i 2018, Henriette Runge Nielsen, er en af mange tidligere elever, som har valgt at bruge elevuddannelsen som et springbræt for sin karriere. Henriette har for nylig taget springet til at blive salgsleder i Lidls butik i Maribo.
Ambitionerne blandt årets elever er da også tilsvarende store, og Brit har et klart mål for sin fremtidige karriere:
”Jeg vil gerne arbejde mig opad i butikken i Odder. Derfor starter jeg i et souschef-trainee-forløb her til oktober og bliver faktisk konstitueret souschef i vores butik i Odder allerede fra august måned. Det glæder jeg mig rigtig meget til – det bliver spændende at få et større ansvar og i butikken”.
Kort om ’Årets elev’ i Lidl:
Når ’Årets elev’ i Lidl skal findes, bliver der bl.a. lagt vægt på, at eleven har været en god rollemodel i butikken og på skoleopholdene gennem hele uddannelsesforløbet. Elevens loyalitet over for Lidl og de øvrige elever spiller samtidig en væsentlig rolle.
Kort om Lidls elevuddannelse:
• Lidl har uddannet elever siden 2011
• Lidl starter rekruttering af næste hold elever i december 2019
• Uddannelsen varer to år, og man får løn under uddannelsen
• En Lidl elev tjener cirka 1.000 kroner mere om måneden før skat, end overenskomsten tilsiger
• Lidl giver sine elever mulighed for et praktikophold i en anden europæisk Lidl-butik. De seneste år har det været i Irland og Nordirland.
Du kan læse mere om elevuddannelsen og søge om optagelse fra december på: karriere.lidl.dk/elev
Billeder
Information om Lidl Danmark
Om Lidl:
- 29. september 2005 åbnede Lidl de første 13 danske butikker og har i dag 118 dagligvarebutikker og flere end 2.700 medarbejdere i Danmark.
- Lidl er repræsenteret i 30 lande rundt om i verden og driver i øjeblikket omkring 10.800 butikker og mere end 150 distributionscentre i 29 lande verden over.
- Du kan læse Lidls nyeste profilbrochure her.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Ny undersøgelse: To ud af tre fra Region Syddanmark foretrækker faste lave priser frem for tilbudsjagt6.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl lancerede søndag d. 3. maj et helt nyt priskoncept, hvor de sænker priserne fast på over 200 hverdagsvarer for at gøre indkøbsturen lettere og mere overskuelig. Det sker i en tid, hvor mange af borgerne i Syddanmark er trætte af at jage tilbud. Det viser en ny befolkningsundersøgelse, hvor 65 pct. af borgerne i Region Syddanmark svarer, at de foretrækker faste lave priser frem for tilbudsjagt.
Ny undersøgelse: To ud af tre sjællændere foretrækker faste lave priser frem for tilbudsjagt6.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl lancerede søndag d. 3. maj et helt nyt priskoncept, hvor de sænker priserne fast på over 200 hverdagsvarer for at gøre indkøbsturen lettere og mere overskuelig. Det sker i en tid, hvor mange sjællændere er trætte af at jage tilbud. Det viser en ny befolkningsundersøgelse, hvor 64 pct. af sjællændere svarer, at de foretrækker faste lave priser frem for tilbudsjagt.
Ny undersøgelse: To ud af tre nordjyder foretrækker faste lave priser frem for tilbudsjagt6.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl lancerede søndag d. 3. maj et helt nyt priskoncept, hvor de sænker priserne fast på over 200 hverdagsvarer for at gøre indkøbsturen lettere og mere overskuelig. Det sker i en tid, hvor mange nordjyder er trætte af at jage tilbud. Det viser en ny befolkningsundersøgelse, hvor 70 pct. af nordjyderne svarer, at de foretrækker faste lave priser frem for tilbudsjagt.
Ny undersøgelse: To ud af tre borgere fra Region Hovedstaden foretrækker faste lave priser frem for tilbudsjagt6.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl lancerede søndag d. 3. maj et helt nyt priskoncept, hvor de sænker priserne fast på over 200 hverdagsvarer for at gøre indkøbsturen lettere og mere overskuelig. Det sker i en tid, hvor mange af borgerne i Region Hovedstaden er trætte af at jage tilbud. Det viser en ny befolkningsundersøgelse, hvor 64 pct. af borgerne i Region Hovedstaden svarer, at de foretrækker faste lave priser frem for tilbudsjagt.
Ny undersøgelse: To ud af tre midtjyder foretrækker faste lave priser frem for tilbudsjagt6.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl lancerede søndag d. 3. maj et helt nyt priskoncept, hvor de sænker priserne fast på over 200 hverdagsvarer for at gøre indkøbsturen lettere og mere overskuelig. Det sker i en tid, hvor mange midtjyder er trætte af at jage tilbud. Det viser en ny befolkningsundersøgelse, hvor 66 pct. af midtjyderne svarer, at de foretrækker faste lave priser frem for tilbudsjagt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

