Lasse fra København N vinder gavekort på 100.000 kr. gennem Lidl Plus
Lidl fejrede udgivelsen af deres nye kundeklub-app, Lidl Plus, med lodtrækningen af et gavekort på 100.000 kr. Lasse fra København N blev den heldige vinder af konkurrencen, som alle Lidl Plus brugere automatisk har deltaget i, siden appen blev nationalt lanceret for ca. to måneder siden.
Det var en glad vinder, som modtog beskeden om, at han havde vundet den store præmie i konkurrencen:
”Det er løgn?! Mener du det? Det er jo bare helt vildt. Ekstremt! Jeg er bare super glad. Tror jeg er lidt målløs,” lød det fra Lasse.
Overrækkelsen af gavekortet foran Lidl-butikken på Nørrebrogade markerer afslutningen på to spændende måneder for holdet bag Lidl Plus. To måneder hvor den nye app har opnået over 150.000 medlemmer og ligger i toppen på både Play Store og App Stores hitlister for henholdsvis ”Shopping” og ”Indkøb”.
”Vi har haft nogle fantastiske første måneder for Lidl Plus, som fuldt ud, og mere til, har levet op til de forventninger vi havde forud for lanceringen. Responsen har været overvejende positiv, og vi kan se, at vores kunder er glade for appen, og at de benytter sig af tilbuddene. Det er derfor med stor glæde, at jeg i dag kunne overrække gavekortet til Lasse,” siger Thomas Thybo.
Lidl Plus-holdet har dog ikke tænkt sig at hvile på laurbærrene:
”Vi bliver ved med at udvikle Lidl Plus, så vi kan tilbyde den bedst mulige oplevelse for vores kunder. Fx har vi lanceret et nyt tiltag, hvor vi kører ekstra gode tilbud på udvalgte varer, der følger et særligt tema. Det har fx været tilbud på to lækre rib-eye steaks og en flaske vin om fredagen. Og så fokuserer vi selvfølgelig fortsat på at tilbyde de bedste tilbud på de bedste varer,” siger Thomas Thybo til slut.
Om Lidl Plus
Lidl Plus er Lidls nye gratis kundeklub-app, som tilbyder brugeren forskellige fordele i den nærmeste Lidl-butik: Særlige tilbud, rabatkuponer og muligheden for at vinde værdien af sit seneste indkøb gennem digitale skrabelodder (ved køb på max. 500 kr.) Funktionerne i appen udvides løbende og indeholder ligeledes ugens tilbudsavis, find den nærmeste butik, indkøbshistorik med mere.
Appen er gratis og tilgængelig for alle med en smartphone via App Store og på Play Store. Der medfølger en velkomstrabat på 30 kr. for alle nye brugere.
Nøgleord
Information om Lidl Danmark
Om Lidl:
- 29. september 2005 åbnede Lidl de første 13 danske butikker og har i dag 115 dagligvarebutikker og flere end 2.550 medarbejdere i Danmark.
- Med flere end 10.500 butikker i 30 europæiske lande og USA - og over 260.000 medarbejdere er Lidl en af Europas førende dagligvarekæder.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidls nye butik i Hillerød er åbnet, og den er helt uden tobak og nikotin12.6.2025 18:44:54 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag morgen blev snoren klippet til Lidls nye butik på Frederiksværksgade i Hillerød. Dermed har byen fået sin første tobaks- og nikotinfrie dagligvarebutik, og kunderne strømmede til fra morgenstunden for at besøge den nye butik.
Ny Chief Customer Officer i Lidl: “Vi skal gøre Lidls kunder til fans”4.6.2025 10:04:50 CEST | Pressemeddelelse
Lidl udvider direktionen med ansættelsen af Mette Schacht Færch som ny Chief Customer Officer (CCO). Mette Schacht Færch kommer fra en stilling som Global Vice President, Categories, Marketing & Consumer Experience i Danish Crown, hvor hun har spillet en central rolle i at styrke og modernisere koncernens image. Nu skal hun styrke Lidls brand og sætte yderligere fokus på dagligvarekædens markante sundhedsinitiativer.
Med 20 års erfaring i bagagen er Kasper klar til at åbne ny Lidl-butik i Hillerød30.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 12. juni kl. 8 åbner Lidl dørene til sin nye butik på Frederiksværksgade 154 i Hillerød. I front står en lokal og erfaren profil nemlig butikschef Kasper Pichard Nielsen, der ser frem til at hilse på kunderne i byens første tobaks- og nikotinfrie dagligvarebutik. På åbningsdagen kan alle kunder se frem til friskbrygget kaffe, morgenmad og masser af gode åbningstilbud.
Begræns tilgængeligheden af tobaks- og nikotinprodukter: Nye tal viser opbakning til regeringens seneste udmelding28.5.2025 06:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens udmelding om at begrænse antallet af salgssteder for tobak og nikotinprodukter vækker stor opbakning i befolkningen, viser en ny undersøgelse. Lidl Danmark, som allerede har 24 tobaks- og nikotinfrie butikker, hilser udmeldingen velkommen og opfordrer til handling i hele branchen.
Lidl bakker op om regeringens udmelding om salgsbegrænsning af tobak – har allerede 24 tobaks- og nikotinfrie butikker7.5.2025 10:42:41 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 7. maj offentliggjorde regeringen deres plan for at begrænse antallet af steder, der forhandler tobak og nikotin. I dagligvarekæden Lidl Danmark annoncerede man allerede i 2023 en plan for endelig udfasning af alle tobaks- og niktonprodukter, og derfor bakker man op om regeringens tiltag og kalder det et vigtigt skridt mod en sundere fremtid.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum