Forsikringsselskab sælger portefølje af domicilejendomme i Indre By

Ejendommene, der tilsammen udgjorde LB Koncernens hovedsæde, omfatter seks ejendomme i midten af København, beliggende på hhv. Farvergade 2-8 og 17, Kompagnistræde 41 og 43, Kompagnistræde 39/Vandkunsten 8 samt Vandkunsten 10. Samlet set har porteføljen et etageareal på ca. 15.000 m2, primært anvendt til kontorformål.
”Det har været en vemodig proces at tage afsked med Farvergade og de omkringliggende ejendomme, hvor LB Forsikring A/S har haft til huse siden 1957. Derfor glædede vi os også over den meget store interesse for porteføljen fra både danske og udenlandske investorer. Vi modtog i alt ca. 20 bud på porteføljen, og vi er tilfredse med resultatet,” udtaler Jan Kamp Justesen, CFO i LB Forsikring A/S.
Køberen af porteføljen er det danske børsnoterede ejendomsselskab Jeudan A/S til en samlet pris på over 400 mio. kr.
Øget fokus på kontorejendomme i København K
Årsagen til salget er, at LB Forsikring A/S netop er flyttet til et nyt domicil på Amerika Plads, hvor virksomhedens knap 800 medarbejdere kan sidde på samme lokation i stedet for på forskellige adresser, som det var tilfældet før flytningen.
På trods af, at porteføljen er blevet sat til salg midt i COVID-19 nedlukningen, blev porteføljen mødt med stor opmærksomhed blandt ejendomsinvestorerne.
”Kontormarkedet har længe været præget af stor efterspørgsel, som har presset lejepriserne op og afkastkravene ned. Hvor investoraktiviteten historisk set har været koncentreret omkring nyere kontorejendomme i Københavns udviklingsområder, ser vi for tiden en øget fokus på centrale beliggenheder,” siger Jacob Bruun Borring, Manager for Colliers Capital Markets, som har forestået salget.
Stærkt investeringsmarked trods krise
”Transaktionen understreger endnu engang, at det danske ejendomsmarked stadig er særdeles interessant for udenlandske investorer. En række af buddene var fra investorer, som ikke tidligere har investeret på det danske marked, og selvom det var en dansk køber, der denne gang løb med porteføljen, forventer vi, at flere nye investorer etablerer sig i Danmark de kommende år,” siger Peter Winther, CEO for Colliers Danmark.
YDERLIGERE INFORMATION
Marie Grabow Westergaard, pressechef, LB Forsikring A/S, mobil: 31 43 82 33
Peter Winther, CEO, Colliers, mobil: 28 19 66 76.
Jacob Bruun Borring, Manager, Colliers, mobil: 31 34 80 33
Nøgleord
Billeder

Information om LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring og Bauta Forsikring.
LB Forsikring har lige over 440.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
Har du styr på, hvordan du håndterer risikoen for akvaplaning?31.7.2025 09:40:59 CEST | Pressemeddelelse
DMI varsler fortsat kraftige byger og risiko for skybrud. LB Forsikring, der er landets største medlemsejede privatforsikringsselskab, giver her gode råd til at forebygge uheld, hvis vandet skulle samle sig på vejbanerne.
Nyt varsel om risiko for lokale skybrud: Her en række gode råd til at undgå skader29.7.2025 08:50:37 CEST | Pressemeddelelse
DMI har udsendt et varsel om risiko for både kraftige regnbyger og lokale skybrud i løbet af tirsdag aften og onsdag. Størst er risikoen i den vestlige del af Jylland. LB Forsikring kommer her med en række gode råd til at forebygge vandskader.
Er du også bekymret for indbrud i din bolig, mens du er på ferie?10.7.2025 09:33:26 CEST | Pressemeddelelse
Mange danskere pakker i disse dage og uger kufferten for at tage på en tiltrængt ferie et sted væk fra de vante omgivelser. Der er dog en vis bekymring for at få ferien ødelagt af indbrud, det viser en ny medlemsundersøgelse, foretaget af landets største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring. Selskabet kommer her med en række gode råd til forebyggelse.
Har du styr på bilens udstyr, inden du tager på bilferie?27.6.2025 10:21:45 CEST | Pressemeddelelse
Med sommerferien lige om hjørnet gør mange danskere sig i disse dage klar til sommerens kør-selv-ferier. Og selvom mange tjekker bilens udstyr, inden turen går sydpå, er det ikke alle der husker det. Det viser en ny medlemsundersøgelse fra Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring.
Husker du at låse teltet, når du er på festival?23.6.2025 11:04:34 CEST | Pressemeddelelse
Mange ved ikke, at teltet skal være låst med for eksempel en hængelås, før tilfælde af tyveri fra et telt er dækket. Det viser en ny medlemsundersøgelse fra Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum