Hele Norlys’ fibernet åbner for udbydere

Det tidligere SE-område nord for Limfjorden er allerede åbent, og 1. juli kom den første fiberkunde fra netudbyderen Kviknet på denne del af fibernettet via OpenNet. Nu åbner det tidligere SE-fibernet i Sønderjylland også. Fibernettet i Midt- og Nordjylland har været åbent for alle tele serviceudbydere i over et år.
Norlys er samtidig i fuld gang med at etablere et højhastighedsinternet, der dækker det meste af Jylland, og som kan blive tilgængeligt for alle leverandører af indhold. Norlys etablerer fibernet hos 50.000 nye adresser i 2020 og senest i 2023 vil husstande og virksomheder i ejergeografien have adgang til højhastighedsbredbånd.
- Vi har etableret fibernet i et område, som arealmæssigt dækker knap 40 pct. af Danmark, og vi har hele tiden haft som målsætning at åbne fibernettet for alle interesserede. Listen af serviceudbydere og netejere, som enten allerede er eller ønsker at være en del af vores fælles fiberprojekt er lang, fortæller Kristian Freiesleben, som er chef for Wholesale i Norlys.
Det er serviceudbyderne Nuuday (YouSee, Hiper og TDC Erhverv), Altibox, Telenor, Kviknet og Bolignet, som Norlys indtil videre har indgået samarbejder med. Flere af aftalerne er allerede i drift og andre bliver idriftsat i løbet af tredje og fjerde kvartal af 2020.
- Fibernettet er en livsnerve til mange lokalområder, og adgang til lynhurtigt og stabilt internet bliver stadig vigtigere for både private og erhvervsliv. Et fuldt åbent fibernet er således til stor gavn for forbrugerne, som får adgang til et endnu bredere udvalg af internet- og teleprodukter, slutter Kristian Freiesleben.
For yderligere information:
Kristian Freiesleben, chef for Wholesale i Norlys, tlf.: 2360 4009
Kontakter
Henrik Højlund ChristensenPresseansvarlig
Tlf:+45 4178 0817henchr@norlys.dkBilleder
Information om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi leverer energi, ladestandere, internet og tv til 1,7 millioner kundeforhold og har 3.500 medarbejdere i blandt andet Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København. Norlys er ejet af 800.000 andelshavere.
Vi arbejder for grøn omstilling og digitalisering. Ud over vores kunderettede aktiviteter ejer vi landets største elnet og landets største fibernet. Derudover er vi delejere af Norlys Energy Trading, som handler med energi og Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Nye Norlys-ladeparker giver vognmænd opladningssikkerhed i hele landet12.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fredag d. 12. december indvier Norlys hele fem nye offentlige ladeparker til den tunge transport på én gang. Dermed får vognmænd nu sammenhængende muligheder for at lade deres ellastbil i hele Danmark. Det gør elektrificeringen af branchen mere tilgængelig end nogensinde.
Norlys føjer knap 300 nye ladepunkter til hovedstaden som en del af stort udbud3.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Norlys har netop vundet et nyt udbud i Københavns Kommune og føjer derfor knap 300 nye ladepunkter til det københavnske ladenet.
Norlys med juleadvarsel: Danskerne har travlt i december, og det forsøger hackerne at udnytte1.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Op mod jul stiger de it-kriminelles aktivitet markant, og derfor er det vigtigt, at danskerne er ekstra opmærksomme på, hvilke links de fx klikker på i de mails, de modtager.
Norlys Vækstpulje uddeler støtte for mere end 22 millioner kroner26.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tæt på overgangen til december måned har flere lokale initiativer netop fået besked om, at de får en tidlig julegave fra Norlys Vækstpulje, der har udvalgt dem som et af de i alt 301 projekter, der støttes økonomisk. I alt har Norlys Vækstpulje støttet de mange projekter med 22,4 millioner kroner.
Norlys sænker prisen på flere ladeprodukter11.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra januar bliver det billigere at have en ladeboks fra Norlys. Samtidig skruer energi- og telekoncernen op for rabatten, når ladeboks-kunderne lader på Norlys’ landsdækkende ladenetværk.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


