
Danskerne vil have kabinebåde & joller

De sidste 3 uger er brugere af importørens hjemmeside mercurymarine.dk, blevet mødt af en lille spørgeundersøgelse, der spurgte ind til hvilken bådtype brugeren ville foretrække, og hvorfor?
Knap 200 personer valgte at svare, når de fik valget mellem vandskibåd, sejlbåd, kabinebåd, fiskebåd, jolle og gummibåd. Hele 27,5% svarede at de klart ville foretrække en kabinebåd. Regner man de 13% med som svarede fiskebåd (heraf har ganske mange modeller jo kahytsplads) ryger totallen helt op på 41%.
Besvarelserne passer rigtig godt overens med det billede der tegnes hos de danske forhandlere af Bayliner, Quicksilver og Uttern. Bådene er på det nærmeste blevet revet væk, selv ekstra import af Bayliner både er solgt før de ankommer til Danmark.
At joller og gummibåde også er interessante for de danske forbrugere vidner svarprocenten på 27% i positiv favør til de mindre åbne både om. Der er da heller ingen tvivl om at interessen specielt for joller er stigende. Det kan hænge sammen med at flere sommerhuse i løbet af det sene forår har skiftet hænder, og de nye ejere ønsker at komme på vandet let og enkelt.
Det betyder en forøget interesse for de vedligeholdelseslette aluminiumsjoller fra henholdsvis Linder og Smartliner. De kan tåle at blive trukket op på stranden, vendes med bunden i vejret ved opbevaring, og er klar til sejlads år efter år uden meget anden vedligehold end en grundig afvaskning.
Indtil videre melder forhandlerne af henholdsvis Linder og Smartliner aluminiumsjoller at der stadig er både på lager. Ligeledes kan man stadig på fat i gummibåde, og indtil den 30 juni ovenikøbet som kampagnepakker inkl. motor og sikkerhedsudstyr.
Besvarelserne vidner da også om at jollerne tænkes benyttet til hyggesejlads og lidt hobbyfiskeri, mens gummibåden primært er til aktiv vandsport eller som dingy til den større båd.
Der forventes at blive afholdt bådudstilling 4-6 sep på Ishøj Havn, hvor også importøren Jørgensen & Dahl vil deltage med råd og vejledning omkring køb af båd og -motorer.
Nøgleord
Billeder



Information om Jørgensen & Dahl A/S
Jørgensen & Dahl A/S er dansk repræsentant for førende varemærker indenfor lystsejlads, blandt andet Mercury påhængsmotor, MerCruiser & MotorGuide motorer samt Bayliner, QuickSilver, Smartliner glasfiber og - pontoon både, flere forskellige RIB både samt Linder og Smartliner joller.
Ydermere står vi bag succes´en; JD 600 Qooqa jollen, der er en ekstra forstærket jolle, specielt udviklet til brug i de grønlandske farvande.
Vores produkter sælges og serviceres gennem et stort netværk af de bedste forhandlere. Når du går ind til en Mercury forhandler, er det den officielle start på din sejloplevelse.
Med de bedst uddannede forhandlere, sikrer vi at din sejloplevelse starter på rette kurs.
Følg pressemeddelelser fra Jørgensen & Dahl A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Jørgensen & Dahl A/S
Mercury Marine og Beneteau styrker samarbejdet yderligere23.10.2020 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Præcist 2 år efter Mercury Marine og Beneteau annoncerede tæt samarbejde i Nordamerika, annoncerer de nu et endnu tættere samarbejde, der sikrer at Beneteau både fra 2021 verden over leveres med Mercury påhængsmotorer.
Nyt propellernav fra Mercury Marine eliminerer støj & vibrationer24.9.2020 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Flo-Torq SSR er navnet! Bestemt værd at huske, hvis du døjer med støj og/eller vibrationer fra din påhængsmotor.
Ny konkurrencemotor fra Mercury Marine17.9.2020 09:03:59 CEST | Pressemeddelelse
Mercury Marine lancerer Mercury Racing 360 APX, og giver derved Formel 1 racere på vandet en klar fordel.
Mercury lancerer længe ventet fabriksrenoveret motor15.9.2020 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Gennem lang tid har det været noget nær umuligt at opdrive en V8 erstatningsmotor til Bravo drev til fornuftig pris. Det gør Mercury Marine nu noget ved.
1st Mate - sikkerhed og tyverisikring i båden1.9.2020 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter et anderledes forår og sommer fandt den store nyhed fra Mercury, sikkerhedssystemet 1st Mate, endelig vej til de danske bådejere. Vi lod en af de rigtig aktive bådejere kigge nærmere på produktet.