
Mercury Marine og Beneteau styrker samarbejdet yderligere

Med dette samarbejde, eller partnerskab om man vil, får Beneteau´s kunder adgang til endnu mere konkurrencedygtige og højtydende motorpakker på bådene end tidligere set.
"Samarbejdet er blevet tættere over de sidste par år, og vi glæder os til at kunne tilbyde endnu flere bådentusiaster muligheden for at opleve hvad der allerede har været en succes i USA i nogen tid: Nemlig det perfekte match når to spillere i marineindustrien slår sig sammen om at tilbyde den perfekte bådpakke" Siger Marty Bass, øverste chef i Mercury Marine EMEA.
"Vi er utrolig glade for samarbejdet med Mercury Marine, som giver os mulighed for at tilbyde kunderne udvalgte højprofilerede produkter med endnu bedre motorpakker end tidligere", lyder det fra Luca Brancaleon, næstkommanderende i varemærke og produktstrategi divisionen indenfor Beneteau gruppen. "Efterspørgslen efter store påhængsmotorer er stigende, og Mercury Marine har bevist sit værd som marine partner i Nordamerika. Vi er sikre på at den succes også vil blive kopieret i andre områder af verden".
"Jeg glædes over det udvidede, tætte samarbejde med Mercury Marine og ser frem imod et langt og succesfuldt samarbejde", siger Yann Masselot, varemærke direktør hos Beneteau.
Bådentusiaster kan allerede nu bestille deres Beneteau båd med Mercury påhængsmotor, og disse bådpakker vil ligeledes blive fremvist på kommende bådudstillinger.
Lidt om Mercury Marine
Med hovedkvarter i Fond du Lac, Wis, USA, er Mercury Marine en af verdens største producenter af bådmotorer, både indenbords- såvel som påhængsmotorer. Deres mange varemærker dækker bla over: Mercury påhængsmotorer, Mercury MerCruiser- og Diesel indenbordsmotorer, Mercury SmartCraft elektronik, 1st Mate sikkerheds- og tyverisystem samt Quicksilver olie og reservedele.
Lidt om Beneteau
Varemærket Beneteau er gruppens historiske varemærke, der ses som en pioneer indenfor udviklingen af både til rekreationel brug. Med henved 45 forskellige modeller i sortimentet, opfattes Beneteau som markedsledende indenfor udvalg af både til lystsejlads. Fokus er udvilking af både, der giver så mange mennesker som muligt muligheden for at nyde en tur på vandet i egen båd. Til sæsonen 2020-21 demonstrerede Beneteau sin styrke ved at lancere hele 5 nye modeller indenfor varemærkerne Oceanis samt konkurrencemærkerne Gran Turismo, Antares og Flyer.
Beneteau sælges i Danmark gennem Risbjerg A/S ved Silkeborg
Nøgleord
Billeder

Links
Information om Jørgensen & Dahl A/S
Jørgensen & Dahl A/S er dansk repræsentant for førende varemærker indenfor lystsejlads, blandt andet Mercury påhængsmotor, MerCruiser & MotorGuide motorer samt Bayliner, QuickSilver, Smartliner glasfiber og - pontoon både, flere forskellige RIB både samt Linder og Smartliner joller.
Ydermere står vi bag succes´en; JD 600 Qooqa jollen, der er en ekstra forstærket jolle, specielt udviklet til brug i de grønlandske farvande.
Vores produkter sælges og serviceres gennem et stort netværk af de bedste forhandlere. Når du går ind til en Mercury forhandler, er det den officielle start på din sejloplevelse.
Med de bedst uddannede forhandlere, sikrer vi at din sejloplevelse starter på rette kurs.
Følg pressemeddelelser fra Jørgensen & Dahl A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Jørgensen & Dahl A/S
Nyt propellernav fra Mercury Marine eliminerer støj & vibrationer24.9.2020 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Flo-Torq SSR er navnet! Bestemt værd at huske, hvis du døjer med støj og/eller vibrationer fra din påhængsmotor.
Ny konkurrencemotor fra Mercury Marine17.9.2020 09:03:59 CEST | Pressemeddelelse
Mercury Marine lancerer Mercury Racing 360 APX, og giver derved Formel 1 racere på vandet en klar fordel.
Mercury lancerer længe ventet fabriksrenoveret motor15.9.2020 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Gennem lang tid har det været noget nær umuligt at opdrive en V8 erstatningsmotor til Bravo drev til fornuftig pris. Det gør Mercury Marine nu noget ved.
1st Mate - sikkerhed og tyverisikring i båden1.9.2020 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter et anderledes forår og sommer fandt den store nyhed fra Mercury, sikkerhedssystemet 1st Mate, endelig vej til de danske bådejere. Vi lod en af de rigtig aktive bådejere kigge nærmere på produktet.
Mercury Marine kommer med nyt "Smart Tow" system24.8.2020 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det nye MerCruiser Bravo Four S-drev med Smart Tow system muliggør fuld kontrol over aktiv vandsport fra båden.