Kræftens Bekæmpelses er klar med en ny dato for landsindsamlingen
3.4.2020 16:45:00 CEST | Kræftens Bekæmpelse | Pressemeddelelse

Danmark har befundet sig i en nødsituation ud over det sædvanlige siden coronaepidemien begyndte at sprede sig i samfundet i starten af marts. Det førte en lang række aflysninger med sig – bl.a. af Kræftens Bekæmpelses årlige landsindsamling, som skulle have fundet sted den 29. marts 2020.
Nu har Indsamlingsnævnet truffet en afgørelse om en ny dato, og det glæder Kræftens Bekæmpelse at kunne melde den ud – den årlige landsindsamling kommer i år til at foregå den 16. august.
- Vi er rigtig glade for muligheden for at gennemføre landsindsamlingen i år trods de ekstraordinære omstændigheder, siger Helen Bernt Andersen, formand for Kræftens Bekæmpelse.
Kæmpe opbakning fra frivillige
Landsindsamlingen kan ikke gennemføres uden frivillige kræfter. Hvert år stiller omkring 26.000 danskere op som indsamlere sammen med ca. 3.000 frivillige som indsamlingsledere og hjælpere. Hvervekampagnen for årets indsamlere var godt i gang, da Kræftens Bekæmpelse måtte aflyse og udskyde indsamlingen, som i første omgang var planlagt til den 29. marts.
Heldigvis har der været fuld opbakning blandt de frivillige til at udskyde landsindsamlingen pga. den usædvanlige situation, Danmark lige pludselig befandt sig i.
- Kræftens Bekæmpelses landsindsamling kan ikke gennemføres uden hjælp fra de mange tusinde frivillige. Vi har mødt stor forståelse og masser af opbakning fra vores frivillige til at udsætte indsamlingen, og det vil vi gerne sige en meget stort tak for, siger Helen Bernt Andersen.
- Landsindsamlingen er en stor dag for Kræftens Bekæmpelse. Det er en lejlighed til at vise sin støtte til kræftsagen, som desværre kommer til at berøre de fleste af os på et eller andet tidspunkt i livet. En ud af tre danskere får kræft, før de fylder 75 år – og to ud af tre bliver pårørende, siger Helen Bernt Andersen.
Nøgleord
Kontakter
Trine Porret Randahl Larsen, projektleder for landsindsamlingen, telefon 3525 7521, mail tprl@cancer.dk
Annette Rudolph, projektkoordinator på landsindsamlingen, telefon 3525 7515, mail rudolph@cancer.dk
Billeder

Information om Kræftens Bekæmpelse
Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
På søndag banker fællesskabet på døren: Tusinder samler ind til mennesker berørt af kræft13.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 19. april går tusinder af frivillige indsamlere fra dør til dør for at samle ind til Kræftens Bekæmpelses årlige landsindsamling. - Det gør en forskel, når vi står sammen, siger foreningens formand, Helen Bernt Andersen.
Stort nyt studie: Seksuelle senfølger efter kræft er meget udbredte - det overrasker forsker4.4.2026 10:04:27 CEST | Pressemeddelelse
4 ud af 10 kvinder og 1 ud af 3 mænd, der har haft kræft, har ikke haft sex det seneste år. Det viser det hidtil største studie af seksuelle senfølger efter kræft.
Slut med frugt- og colasmag i snus30.3.2026 14:59:18 CEST | Pressemeddelelse
Fra onsdag er det ulovligt at sælge og købe nikotinposer med søde smage af fx frugt, cola eller lakrids. En rigtig god nyhed - men vi skal gøre endnu mere for vores børn og unge, siger Kræftens Bekæmpelse.
Musik For Livet: Fællessang til fordel for børn med kræft26.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kræftens Bekæmpelse vil med fællessang samle Danmark og samtidig rejse penge til indsatsen ’Kræft er ikke for børn’. Bl.a. Mads Langer går på scenen i den gode sags tjeneste og kalder initiativet en ’kærlighedskrig’.
Ny forskning: Mange alvorlige senfølger efter lungekræft - derfor skal cigaretter koste mindst 120 kroner22.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mange kæmper med alvorlige senfølger efter lungekræft. Kræftens Bekæmpelse: Hæv prisen på tobak og nikotin!
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
