Ekstern it-sikkerhedsvurdering giver troværdighed
1.3.2019 00:00:00 CET | Alexandra Instituttet | Pressemeddelelse

Kamstrup A/S sælger innovative måleløsninger inden for el, varme, køling og vand til energiselskaber og forsyningsselskaber i hele verden. Vi har lavet en sikkerhedsvurdering, som Kamstrup bruger til at dokumentere, at deres produkter er gennemtestede af en uvildig rådgiver. For kunderne skal kunne stole på it-sikkerheden i Kamstrups produkter.
Carsten Nielsen, Head of Product Management, Smart Grid Solutions, Kamstrup A/S siger:
”Vi havde brug for nogle til at lave en sikkerhedsvurdering af vores løsning. Dengang havde vi ikke kompetencerne in-house, så vi ledte efter dygtige eksterne samarbejdspartnere. Alexandra Instituttets sikkerhedsekspert var utrolig dygtig til de her ting. Så vi fik rigtig meget ud af samarbejdet, og vi fik løst de fejl, vi havde”.
Værdien af uvildig vurdering
Carsten Nielsen fortæller, at den sikkerhedsvurdering af deres system, som Alexandra Instituttet har gennemført, bliver brugt til at bevise over for kunder, at systemet er afprøvet i teori og praksis af en ekstern, uvildig rådgiver.
”I vores branche er der rigtig meget fokus på it-sikkerhed og datasikkerhed, og alle leverandører påstår, at de har et sikkert system. Den første sikkerhedsvurdering fra Alexandra Instituttet fik vi foretaget, fordi vi ikke selv havde kompetencerne. Dem har vi nu, så i dag handler det mere om at få en uvildig vurdering – og at få nogle med Alexandra Instituttets troværdighed til at stå bag sikkerheden i vores system”, siger Carsten Nielsen.
Af den grund forventer Carsten Nielsen, at Kamstrup A/S også i fremtiden vil samarbejde med Alexandra Instituttet. Men det skyldes også, at virksomheden får meget ud af, at Alexandra Instituttet kigger virksomhedens faglighed igennem, og dermed bidrager GTS-instituttet til virksomhedens mål om at levere det sikreste system i branchen.
”Vi har haft stor glæde af samarbejdet med Alexandra Instituttet, og de har været gode til at udfordre os på vores tankegang, og hvad det var, vi havde behov for. De har forholdt sig kritisk i forhold til opgaven, og har suppleret med ideer til, hvad vi ellers kan gøre. På den måde får vi ekstra værdi ud af samarbejdet”, siger Carsten Nielsen.
Fakta
Kamstrup har medarbejdere i 24 lande og hører til blandt verdens førende leverandører af intelligente løsninger til energi- og vandmåling. Virksomhedens løsninger omfatter forbrugsmålere, fjernaflæsningssystemer, hosting og service, analyse og smart grid-applikationer. Virksomheden ser det som en stor fordel at have samlet forskning, udvikling, produktion og administration under samme tag i det danske hovedsæde lidt uden for Aarhus.
Artiklen er skrevet af Dorthe Christiansen, GTS-net
Nøgleord
Billeder
Information om Alexandra Instituttet
Alexandra InstituttetÅbogade 34 · Rued Langgaards Vej 7
8200 Aarhus N · 2300 København S
+45 70 27 70 12https://alexandra.dk
100 eksperter under ét tag
Alexandra Instituttet hjælper offentlige og private virksomheder med at anvende den nyeste it-forskning og -teknologi. Vores udgangspunkt er samfundsmæssige problemstillinger og behov for at omsætte den nyeste forskning til innovative løsninger.
Hos os finder du stærke kompetencer inden for blandt andet visual computing, kunstig intelligens, IoT, cybersikkerhed, interaktionsdesign og smarte produkter.
Vi arbejder i et tværfagligt miljø og er et hold af højtkvalificerede specialister, der hurtigt kan forstå din organisations og dine brugeres problemstillinger.
Følg pressemeddelelser fra Alexandra Instituttet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alexandra Instituttet
Alexandra Instituttet bringer glemt erhvervskvinde tilbage til Holstebros byrum med 3D-teknologi8.3.2026 06:15:00 CET | Pressemeddelelse
Ved hjælp af avanceret 3D-print har Alexandra Instituttet skabt en buste af erhvervskvinden Karoline Poulsen fra Holstebro – 60 år efter hendes død. Busten viser, hvor langt teknologien er kommet, og lægger kimen til bedre repræsentation af kvinder i det offentlige rum.
Gratis videreuddannelse til rådgivere skal gøre industrien cyber-robust19.2.2026 13:25:07 CET | Pressemeddelelse
Efter fire års intenst arbejde med at øge danske virksomheders cybersikkerhed er CyPro-samarbejdet nu nået til en vigtig milepæl. Det betyder, at værktøjerne kan tages i brug af rådgivere helt gratis.
Cybersikkerhedsbranchen går sammen om at løfte små- og mellemstore virksomheder i ny millionsatsning fra Industriens Fond30.1.2026 09:11:29 CET | Pressemeddelelse
23 virksomheder i den danske cybersikkerhedsbranche har valgt at donere ydelser svarende til 33,5 millioner kroner til en ny national satsning, der skal øge sikkerheden i små og mellemstore virksomheder.
Alexandra Instituttet får ny frontfigur for kunstig intelligens12.1.2026 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Mie Hvas er tiltrådt som Head of AI Lab hos Alexandra Instituttet. Her skal hun omsætte forskning til løsninger, der optimerer processer, analyserer data og giver danske virksomheder et teknologisk forspring.
Danmarks første til at udføre prøvning af cybersikre IoT-produkter og radioudstyr17.12.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Som de første i Danmark er Alexandra Instituttet blevet akkrediteret, så de kan udføre prøvning af udstyr efter kravene i EN 18031. Dermed kan instituttet, der er specialiseret i IT og digitalisering, hjælpe virksomheder med at overholde Radioudstyrsdirektivet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
