Kræftens Bekæmpelses genbrugsbutikker holder lukket til midt i april
24.3.2020 16:23:25 CET | Kræftens Bekæmpelse | Pressemeddelelse

Kræftens Bekæmpelses 15 genbrugsbutikker fordelt ud over Sjælland, Fyn og Jylland har været lukket siden myndighederne lukkede Danmark ned den 11. marts pga. coronavirus. I forlængelse af myndighedernes nye udmelding om, at Danmark fortsat er lukket ned til den 13. april, åbner IGEN-butikkerne tidligst i midten af april.
- Myndighederne har besluttet at fastholde begrænsningerne i de fysiske møder mellem danskerne til efter påske. Vi følger trop og holder vores IGEN-butikker lukket frem til foreløbig midt i april. Det gør vi for at passe på danskerne, sundhedsvæsenet, vores kunder og vores fantastiske frivillige, som hver dag yder en kæmpe indsats for kræftsagen, siger Charlotte Gerhauge, frivilligchef i Kræftens Bekæmpelse.
Alle funktioner i butikkerne lukker ned
Butikkerne holder helt lukket, og det er derfor ikke muligt at aflevere varer til butikkerne lige nu. Man kan derfor ikke efterlade poser med varer uden for butikkerne. Kræftens Bekæmpelse sætter stor pris på donationer af ting og tøj til butikkerne og opfordrer til, at folk venter med at aflevere dem, til vi er ude på den anden side af nedlukningen.
- Det spirende forår inspirerer mange til at få ryddet ud i gemmerne derhjemme. Og den lejlighed bruger mange til at komme forbi vores IGEN-butikker med de ting, de har ryddet ud. Vi sætter kæmpe pris på tanken, men opfordrer til, at man først kommer forbi med tingene, når butikkerne åbner op igen. Så står verdens bedste frivillige klar til igen at tage imod med et smil, siger Charlotte Gerhauge.
Kræftens Bekæmpelses 15 IGEN-butikker ligger i:
Aalborg, Randers, Århus, Herning, Horsens, Vejle, Kolding, Odense, Helsingør, Hillerød, Virum, Roskilde, Ringsted, Næstved og Birkerød.
Nøgleord
Kontakter
Rikke Brams
Presse- og kommunikationsrådgiver i Kræftens Bekæmpelse
M: rikkeb@cancer.dk
T: 52 14 41 19
Billeder

Information om Kræftens Bekæmpelse
Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Stort nyt studie: Seksuelle senfølger efter kræft er meget udbredte - det overrasker forsker4.4.2026 10:04:27 CEST | Pressemeddelelse
4 ud af 10 kvinder og 1 ud af 3 mænd, der har haft kræft, har ikke haft sex det seneste år. Det viser det hidtil største studie af seksuelle senfølger efter kræft.
Slut med frugt- og colasmag i snus30.3.2026 14:59:18 CEST | Pressemeddelelse
Fra onsdag er det ulovligt at sælge og købe nikotinposer med søde smage af fx frugt, cola eller lakrids. En rigtig god nyhed - men vi skal gøre endnu mere for vores børn og unge, siger Kræftens Bekæmpelse.
Musik For Livet: Fællessang til fordel for børn med kræft26.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kræftens Bekæmpelse vil med fællessang samle Danmark og samtidig rejse penge til indsatsen ’Kræft er ikke for børn’. Bl.a. Mads Langer går på scenen i den gode sags tjeneste og kalder initiativet en ’kærlighedskrig’.
Ny forskning: Mange alvorlige senfølger efter lungekræft - derfor skal cigaretter koste mindst 120 kroner22.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mange kæmper med alvorlige senfølger efter lungekræft. Kræftens Bekæmpelse: Hæv prisen på tobak og nikotin!
Ny rapport afliver myte: Ældre rygere vil gerne stoppe20.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tal fra Den Nationale Sundhedsprofil viser, at et stigende antal ældre gerne vil kvitte tobakken.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
