Nye tal: Hver tredje dansker bekymrer sig meget om helbredet

I starten af det nye år står sundhed helt på toppen af dagsordenen for rigtig mange danskere. Hver tredje dansker bekymrer sig enten i høj eller meget høj grad om deres helbred. Og desværre angiver 42 %, at de bekymrer sig mere end tidligere.Det viser en ny undersøgelse, som Kantar Gallup har lavet for Gjensidige Forsikring og Mølholm Forsikring.
Selvom det er positivt, at danskerne er opmærksomme på sundhed, er det ikke nødvendigvis godt at bekymre sig, lyder det fra Per Østergaard, sundhedsdirektør i Gjensidige Forsikring.
”Det er generelt ikke sundt at bekymre sig, men det er faktisk positivt, at så mange danskere tænker over deres helbred. For det kan være med til at rykke på nogle af de områder, hvor man kan opnå en bedre sundhed eller få taget sygdomme i opløbet, så de ikke udvikler sig,” siger Per Østergaard, der dog samtidig maner til besindighed.
”Hvis man hele tiden går rundt og bekymrer sig om ens helbred, kan det udvikle sig til at blive reel angst. Angst kan være en klods om foden, der kan reducere ens livskvalitet, og det har en negativ påvirkning på en selv og ens familie, hvis man konstant går rundt og frygter, at der er noget galt.”
Endnu flere bekymrer sig om familiens helbred
Mens 29 % bekymrer sig i meget høj eller høj grad for eget helbred, er det hele 55 %, der tilsvarende bekymrer sig for familiens helbred.
”Mange tænker nok på de nærmeste, før de tænker på sig selv, men det er tankevækkende, at hver anden bekymrer sig så meget om familiens helbred. Forhåbentlig kan bekymringen give anledning til at få indført nogle gode, sunde vaner, der kan være med til at sikre familien et sundt liv. Sålænge bekymringen er drivkraft til en sundere livsstil og generel opmærksomhed på eget og familiens helbred og trivsel, er det positivt,” siger Per Østergaard.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige Forsikring i december 2019 blandt 1045 repræsentativt udvalgte danskere.
- I meget høj grad 7%
- I høj grad 22%
- I nogen grad 46%
- I lav grad 17%
- Slet ikke 6%
- Ved ikke / Ønsker ikke at svare 1%
- Jeg bekymrer mig det samme som tidligere 41%
- Jeg bekymrer mig mindre i dag end tidligere 6%
- Jeg har aldrig bekymret mig for mit helbred 7%
- Ved ikke / Ønsker ikke at svare 4%
- I meget høj grad 19%
- I høj grad 36%
- I nogen grad 32%
- I lav grad 8%
- Slet ikke 3%
- Ved ikke / Ønsker ikke at svare 2%
Nøgleord
Kontakter
Søren Moth FrederiksenKommunikationskonsulent
Tlf:41 77 50 18smf@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.700 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 28 mia. NOK i 2019, mens forvaltningskapitalen udgjorde 112 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Mange danskere bekymrede for el-ladcykler8.5.2025 07:36:00 CEST | Pressemeddelelse
El-ladcykler fylder stadig mere på cykelstierne herhjemme, men selvom de generelt set bliver opfattet positivt, så er mange danskere bekymrede for, at der ofte bliver kørt hasarderet på dem, og at de er til fare for trafiksikkerheden. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
Til fare for medtrafikanter: Så mange biler kører rundt med glasskader i forruden6.5.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver femte danske bilist har indenfor de seneste to år kørt rundt med en glasskade i bilen i længere end en uge. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
Flere vil rejse i Europa: Global usikkerhed påvirker danskernes ferieplaner1.5.2025 07:34:00 CEST | Pressemeddelelse
Global usikkerhed er blevet en del af danskernes hverdag, og det får en betydning, når ferieglade danskere om kort tid rejser ud i verden på sommerferie. En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige og Gouda Rejseforsikring viser, at hver anden dansker ændrer rejsemønster på grund af den geopolitiske situation.
Skjulte farer i din hudpleje: Så mange danskere undlader at tjekke ingredienslisten23.4.2025 07:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Hudirritation, allergiske reaktioner og hormonforstyrrelser. Det er nogle af de risici, du løber, hvis du ikke tjekker ingredienslisten på dine hudplejeprodukter. En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige viser at 4 ud af 10 ikke undersøger indholdet af deres hudplejeprodukter inden brug.
Det flyder med skrald i vejkanten: Fire ud af ti danskere har set bilister smide affald ud af vinduet17.4.2025 07:39:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år ender tonsvis af affald i vejkanten, fordi bilister ikke gider bruge en skraldespand. Problemet er så omfattende, at fire ud af ti danskere det sidste år har oplevet bilister, der smider skrald ud af bilvinduet. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum