Skjulte buræg gemmer sig ikke længere i føtex, Netto og Bilka
13.12.2019 06:00:00 CET | Salling Group | Pressemeddelelse

13-12-2019
De danske forbrugere har for længst sagt klart nej tak til æg fra burhøns. De vil købe ind med hjertet, og nu bliver valget mere simpelt. En målrettet indsats for bedre dyrevelfærd på hylderne har således udfaset de skjulte buræg i Netto, føtex og Bilkas egne varemærker.
– Det er en stor sejr for dyrevelfærden, at Salling Group har valgt buræg fra i deres butikker. Nu hvor også de skjulte buræg i butikkernes egne produkter er væk fra hylderne, bliver det endnu lettere for forbrugerne at gå udenom produkter med dårlig dyrevelfærd, siger Britta Riis, direktør for Dyrenes Beskyttelse.
Buræg er kendt som æggene med det laveste niveau af dyrevelfærd. De skjulte buræg har tidligere gemt sig i en lang række forarbejdet produkter som pasta, småkager og mayonnaise, der ellers ikke forbindes med æg. Fremover bliver de i stedet erstattet af æg fra høns med bedre levevilkår.
Æggene fik en på skallen
Æg fra burhøns skal man generelt spejde langt efter i Salling Groups butikker. Allerede i 2016 vinkede føtex farvel til buræg i køledisken, og Netto og Bilka fulgte trop i 2017. De tre kæder sænkede samtidig prisen på skrabeæg, der er et af alternativerne til buræg.
– Kunderne har tydeligt tilkendegivet, at de ønsker æg, hvor dyrevelfærd er prioriteret. Det har vi lyttet til i tæt samarbejde med vores leverandører, og derfor er det nu slut med buræg og buræg som skjult ingrediens i samtlige af vores butikker. At vi har nået det allerede inden udgangen af 2019 er en stor milepæl, som både vi og vores kunder har set frem til, fortæller Jo Ottow Svendsen, der er CSR-direktør i Salling Group.
Mere dyrevelfærd på hylderne
Ærlige råvarer og dyrevelfærd er ikke noget nyt hos Salling Group, der, sammen med Dyrenes Beskyttelse, har givet det største initiativ for dyrevelfærd i dansk detailhandel luft under vingerne. Helt konkret skal samarbejdet skabe et bedre udvalg, lavere priser og øge omsætningen af varer med højeste dyrevelfærd med 500.000.000 kroner frem mod 2020 og på den måde sikre øget dyrevelfærd hos landmændene, i kølediskene og i indkøbskurvene. Her spiller æggene også en rolle i at nå det mål.
Når udfasningen af buræg dog ikke er sket over natten, er det for at give producenterne mulighed for at omstille produktionen og samtidig sikre, at de danske butikker og restauranter ikke løb tør for æg.
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse, tlf. 40 84 15 12, presse@dyrenesbeskyttelse.dk
Medievagten i Salling Group, tlf. 87785002, press@sallinggroup.com
Billeder
Information om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Salling Group indgår banebrydende samarbejde med Google2.7.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Efterhånden som såkaldte AI-agenter vinder frem, vil kunder fremover endnu nemmere kunne søge, finde og købe varer. Salling Group har ambition om at være den første danske detailkoncern til at tage del i den nye satsning på ‘agentic commerce’ i samarbejde med Googles AI univers, Gemini.
Første beredskabsbutikker i Salling Group klar til strømnedbrud30.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre af Salling Groups kommende beredskabsbutikker er nu forsynet med nye og større anlæg til nødstrøm og kan fortsætte driften, hvis den almindelige strømforsyning svigter.
Tusindvis af blodtryk målt under indkøbsturen: Hver ottende havde forhøjede værdier2.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 13.500 borgere har i det seneste halvandet år fået målt deres blodtryk i en af Salling Groups butikker. For cirka 13 procents vedkommende har det vist sig at være for højt.
Haraldsgård vil løfte Hobro: føtex bliver central aktør1.6.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en stærk lejer på plads i form af føtex kan udviklingen af et af Hobros største byudviklingsprojekter nu igangsættes. Haraldsgård bliver et markant løft for både bymidten og det samlede handelsliv – med moderne boliger, nye erhverv og forbedrede parkeringsmuligheder.
Sponsorater skal sikre ligestilling i dansk fodbold26.5.2026 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Børn og unge skal have lige muligheder for at spille, trives og udvikle sig i fodboldfællesskaber. Uanset køn. Det er ambitionen bag et nyt initiativ, som DBU og Salling Group står bag, hvor sponsorater bliver koblet direkte op på ligestilling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

