Klar til flere grønne taxier – men politikerne skal omsætte holdning til handling
21.5.2019 06:00:00 CEST | Dantaxi 4x48 A/S | Blog

Debatindlæg af Carsten Aastrup, adm. direktør, Dantaxi og Lars Christiansen, best. medlem Greenfleet A/S. Bragt i Børsen den 20. maj 2019.
Grøn omstilling: Da vi hos Dantaxi i foråret investerede i 10 Tesla’er, fik det el-bils ekspert og journalist ved New York Times Bradley Berman til at konkludere, at vores investering ligefrem kunne være en medvirkende årsag til at genstarte det, i de senere år, sløje danske el-bilssalg. Selvom vi er lykkes med at femdoble vores antal af elbil-taxier i 2019, kunne antallet blive mange gange højere, hvis bilproducenternes leveringstid blev forkortet, og politikerne satte flere konkrete tiltag i værk. Taxibranchen ønsker at tage medansvar for den grønne omstilling, og vi vil som landets største taxiselskab gå forrest. Dagligt bestormes vi af vognmænd, der ønsker at drage nytte af de fordele, vi internt har indført for de vognmænd, der sætter strøm til taxien.
Vi kan dog ikke komme uden om det faktum, at de nul-emissions køretøjer, der findes på det danske marked, og som er velegnet til taxikørsel, medfører en betydelig merudgift for den selvstændige vognmand. Selvom der spares på diesel-regningen, skal vognmanden betale op til det dobbelte for en el-bil i forhold til en diesel-taxi. Derfor efterspørger vi politiske løsninger, der kan gøre det attraktivt for vognmanden at omstille driften her og nu. Helt konkret foreslår vi, at der i byerne åbnes for el-taxier i busbanerne, at der indføres et tilslutningsbidrag for etablering af nye og hurtige ladestandere, og der indføres et tilskud til anskaffelse af bilen, indtil el-bilerne kommer ned i pris, så de er på niveau med en konventionel taxi. Disse tiltag ville give den grønne omstilling i transportbranchen et boost og mangedoble antallet af el-taxier.
Nøgleord
Kontakter
Presseafdeling kan kontaktes direkte på
Tlf:+45 28 40 51 48presse@dantaxi.dkRasmus KrochinKommunikationschef
Tlf:+45 45 95 44 57rs@dantaxi.dkBilleder
Information om Dantaxi 4x48 A/S
Følg pressemeddelelser fra Dantaxi 4x48 A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dantaxi 4x48 A/S
Flere taxier og voksende brug af Uber-appen til årets folkemøde17.6.2026 12:23:13 CEST | Aktuelt
Efter nogle travle dage for Dantaxis vogne på Bornholm er årets folkemøde nu afsluttet. Dantaxi og Uber oplevede en stigning i antallet af kørsler.
Få nemt en taxa til årets folkemøde på Bornholm12.6.2026 08:07:53 CEST | Aktuelt
For de besøgende til årets folkemøde på Bornholm er der gode muligeheder for nemt at få fat i en taxi. Bornholms eneste lokale taxaselskab, Dantaxi, der normalt har 14 vogne på øen, har nemlig sendt hele 32 ekstra taxaer af sted fra Sjælland for at assistere øens faste stab.
Uber og Dantaxi udvider til Randers4.6.2026 12:41:40 CEST | Pressemeddelelse
Uber udvider til stadig flere danske byer, og nu kan også kunder i Randers bestille kørsel via Uber-appen. Kørslen leveres af Dantaxi, som har indgået aftaler med lokale vognmænd, og i første omgang står 10 taxier klar til at betjene byen. Med udvidelsen til Randers er Uber nu tilgængelig i de 25 største danske byer.
Dantaxi og Uber udvider på Fyn12.5.2026 14:29:44 CEST | Pressemeddelelse
Dantaxi udvider nu til Svendborg i samarbejde med lokale vognmænd og med mulighed for bestilling via Uber. På Fyn er selskabet i forvejen repræsenteret i Odense.
Største taxiselskab efter et år i Holbæk27.10.2025 06:40:34 CET | Pressemeddelelse
På bare ét år er Dantaxi vokset til at blive Holbæks største taxiselskab. I samarbejde med lokale vognmænd, kaldet DantaxiPartnere, etablerede Dantaxi sig i Holbæk i 2024 med en klar ambition: at styrke taxabetjeningen i kommunen og reducere ventetiden på taxier.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

