To nordsjællændere i spidsen for DGI
To idrætsglade nordsjællændere er klar til to år mere i spidsen for DGI og dermed arbejde målrettet med, at flere danskere bliver aktive, gerne i en idrætsforening.
Til DGI’s årsmøde 2. november i DGI-byen i København blev Nels Petersen genvalgt som næstformand, og Mogens Kirkeby blev genvalgt til hovedbestyrelsen.
Nels Petersen
Nels Petersen har i mere end fem år været med til at sætte retningen for DGI. Først som medlem af hovedbestyrelsen, og siden november 2018 som næstformand. Her afløste han den hidtidige næstformand Charlotte Bach Thomassen, der blev valgt som ny formand for DGI.
Nels Petersen er naturligvis glad for at kunne se frem til to år mere i spidsen for idrætsorganisationen.
”Vi arbejder os rigtig godt fremad. Vi har fået flere medlemmer, og jeg ved, at de folkevalgte, frivillige, ledere og ansatte hver eneste dag arbejder dygtigt og målrettet på, at vi bliver endnu stærkere,” siger Nels Petersen.
DGI Landsstævne har en særlig plads i nordsjællænderens hjerte og til DGI Landsstævne i Svendborg i 2021 sidder han både i landsstævnebestyrelsen, er med i administrativ styregruppe og er politisk ansvarlig for blandt andet de store shows.
Nels Petersen er 66 år og bor i Hillerød. Han har tidligere bl.a. været chefredaktør på Frederiksborg Amts Avis og kommunikationsdirektør i Falck og Nykredit.
Mogens Kirkeby
Mogens Kirkeby har været med i hovedbestyrelsen i seks år og har bl.a. arbejdet med løb, cykling og outdoor – idrætsaktiviteter der alle bliver mere og mere populære. Desuden har han fra starten været medlem af den fælles visionsgruppe for DGI’s og DIF’s vision Bevæg dig for livet, der har som mål at gøre Danmark til den mest idrætsaktive nation i verden.
”Jeg kan bidrage med meget idrætspolitisk erfaring, og en bred faglig indsigt i idrætsområdet. Og så har jeg nogle klare politiske holdninger, hvor man kan mærke DGI, der er med til at styrke en åben debat om vores værdier og prioriteringer,” siger Mogens Kirkeby.
Mogens Kirkeby er 45 år og arbejder også i sit professionelle liv med at gøre flere aktive, i det han er præsident for ISCA, den internationale organisation for breddeidræt.
Kontakter
Nels Petersen, tlf. 2022 2272.
Mogens Kirkeby, tlf. 2818 5619.
Majbritt Andersen, pressechef i DGI, tlf. 2129 4115,
Billeder
Links
Information om DGI
DGI arbejder målrettet for at styrke motion og breddeidræt i Danmark. Vi tror på glæden ved idræt og på styrken i foreningsfællesskabet. DGI's 6400 foreninger har over 1,6 mio. medlemmer.
Følg pressemeddelelser fra DGI
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DGI
Presseinvitation DGI Landsstævne: Vil du dække Danmarks største idrætsfestival?8.5.2025 09:12:05 CEST | Presseinvitation
Akkreditering til DGI Landsstævne er nu åben. Landsstævnet finder sted i Vejle den 3.-6. juli 2025. Frist for akkreditering er 26. maj.
Markant flere kommuner lever op til Trivselskommissionens anbefalinger om fritidspas10.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
84 kommuner har nu ordninger med fritidspas, som gør det muligt for flere børn at gå til en fritidsaktivitet. Det viser en ny undersøgelse, som taler lige ind i Trivselskommissionens anbefalinger. Hjælp til at finde vej til en forening er afgørende, siger DGI’s formand.
Flere foreninger udsat for telefonsvindel – DGI og Politiet advarer alle foreninger7.4.2025 15:40:40 CEST | Pressemeddelelse
Telefonsvindlere har fået en række foreninger til at overføre store beløb. DGI og Politiet kommer nu med fælles opfordringer til foreningerne for at undgå svindel.
Flere frivillige seniorer giver flere gode leveår21.3.2025 06:55:00 CET | Pressemeddelelse
Danskerne lever længere og udfordringerne står i kø på velfærdsområdet. Flere frivillige seniorer er en del af løsningen, mener DGI, som nu laver en særlig indsats for senior-frivillige.
DGI: Trivsel er en holdsport25.2.2025 10:00:13 CET | Pressemeddelelse
Vi har brug for en samfundskontrakt, hvor alle børn og unge er med i en frivillig forening. DGI’s formand bakker op om Trivselskommissionens stærke fokus på fællesskaber, men anbefalinger gør det gør det ikke alene – der skal handles
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum