
Algoritmer narrer dig i armene på internetbedemænd

Alle mennesker dør. Alligevel er det en uvant situation for de fleste, når en pårørende går bort. Så når de sidste forberedelser skal gøres, er internettet et af de første steder, vi søger information og ofte fordi, der i praksis skal findes en bedemand til at løfte opgaven.
Men selvom bedemanden på sin hjemmeside ser ud til at være lokal, er det langt fra altid tilfældet. For en pårørende i Aarhus kan en online bedemand i virkeligheden sidde i København og uddelegere opgaven til en partner i Viborg, og det opdager mange først, når bedemanden er bestilt. Det fortæller Ole Roed Jakobsen, der er formand for Danske Bedemand.
– Vi får rigtig mange henvendelser fra folk, som oplever i meget stigende omfang de her internetbedemænd, der groft sagt opremser samtlige danske byer på deres hjemmesider. Så når folk ringer og tror, at de indgår en aftale med en lokalkendt bedemand, så er det langt fra tilfældet, og det går ud over rådgivningen og trygheden for forbrugeren.
Lokale bedemænd bliver slået på SEO
Hos de lokale bedemænd oplever de også, at kunderne forvirres over, at den online bedemand slet ikke er så lokal, som det påstås. Og i stigende grad oplever klienterne hos Aarhus største bedemandsforretning at de er blevet vildledt, når de møder op i butikken. Det fortæller Lars Kingo, bedemand og indehaver hos H. J. Madsen Begravelsesforretning.
– Rigtig mange søger efter en lokal bedemand på nettet. Men indgår de aftale med en internetbedemand, så er det rigtig svært at gøre situationen om, og hvis folk forventer at kunne komme ned i butikken og se en bedemand i øjnene og få den rådgivning, som de har brug for, så bliver de slemt skuffet. Det er den udfordring, som vi står overfor lige nu.
Det er brugen af lokal SEO, optimering af søgeord, som får netbedemændene til at stryge til tops i Googles søgeresultater. Og det virker. Det fortæller Brian Ahle fra online markedsføringsvirksomheden Searchminds
– Hvis en virksomhed gerne vil findes af kunder på nettet, så er lokal SEO en af de bedste muligheder. Mange mennesker søger på virksomheder i nærheden af eksempelvis Aarhus, og så er det smart at reklamere med at være det lokale Aarhus-valg, fortæller CTO i online markedsføringsvirksomheden Searchminds, Brian Ahle.
Danske Bedemænd truer med advokat
Hos brancheforeningen for bedemændene er de godt trætte af problemet, som kun tager til i omfang. Derfor er de aktivt i gang med at gennemgå en række online bedemandsforretninger, med henblik på anmeldelse.
– Vi er inde og kigge på overtrædelsen af markedsføringslovgivningen. Vi mener, at det er vildledende for forbrugeren at angive, at man har en lokalbedemand i Skive, men han så kommer fra Viborg. Så sammen med en advokat er vi ved at se nærmere på, om vi skal indstille de her sager til Forbrugerombudsmanden, siger Ole Roed Jakobsen.
Et tiltag som bedemand Lars Kingo bakker op om, af hensyn til fagets omdømme.
– At miste i familien eller en nær ven er en stor og traumatisk omvæltning for mange, og som bedemænd har vi et særligt ansvar for at hjælpe i den situation, både med økonomisk men også sjælelig rådgivning. Så det går ud over hele branchen, når nogen tager for let på opgaven og underbyder med halve løsninger og ringe rådgivning, siger Lars Kingo.
Nøgleord
Kontakter
Lars Kingo
Indehaver og bedemand, Bedemand H. J. Madsen
(+45) 86 12 28 66
hjm@bedemandmadsen.dk
Billeder



Links
Information om Bedemand H.J. Madsen

Bedemand H. J. Madsen er Aarhus ældste familieejede begravelsesforretning, og har i mere end 100 år varetaget full-service bedemandstjeneste med rådgivning indenfor praktik, ceremoni og jura ved dødsfald i Danmark og på tværs af religiøse overbevisninger.
Følg pressemeddelelser fra Bedemand H.J. Madsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Bedemand H.J. Madsen
Bedemand: Behov for kirken kom til udtryk under corona-nedlukning28.9.2020 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den store trøst, vi finder i folkekirken og dens traditioner i forbindelse med begravelser og bisættelser, blev ifølge bedemand tydeliggjort under nedlukningen af Danmark.
Danske ældre bor oftere sammen: Bedemand anbefaler åbenhed om døden13.5.2020 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne har aldrig været bedre til at blive gamle, og i stigende grad deler vi nu også alderdommen med en anden. Bedemand anbefaler at planlægge døden i fællesskab, og lette overgangen for de efterladte.
Bedemand: Vi annoncerer markant mindre med døden i avisen17.10.2019 07:07:00 CEST | Pressemeddelelse
Indenfor de sidste 10 år er interessen for dødsannoncer faldet fra, at tre ud af fire kunder i Bedemand H. J. Madsens afdelinger efterspørger produktet, til at nu blot hver fjerde efterladte har brug for annoncen.