Nord Energi og Stofa i samarbejde om indhold og produkter på fibernettet

Når den nye samarbejdsaftale med Nord Energi sættes i drift, får Stofa mulighed for at tilbyde produkter til andelshaverne i Nord Energis fibernet i direkte konkurrence med andre tjenesteudbydere på Nord Energis fibernet.
Flere nordjyske muligheder
Nord Energi indgik i 2018 en aftale om at åbne sit fibernet på OpenNets platform, og den nye indholdsaftale er yderligere et skridt på vejen mod at sætte endnu mere fart på fiberudrulningen i Nordjylland. Mere konkurrence på fibernettet giver større valgfrihed for selskabets andelshavere, som også får et øget incitament for at koble sig på de lynhurtige internetløsninger.
- Vi har stadig en målsætning om, at kunne tilbyde alle husstande i fiberforsyningsområdet adgang til fibernettet inden udgangen af 2020. Et fintmasket fibernet er godt for andelshaverne og meget attraktivt for tjenesteudbyderne. Vi er på en spændende rejse og har allerede indgået aftaler med flere tjenesteudbydere, og med dette samarbejde sikrer vi de bedste forudsætninger for at få flere kunder på fibernettet, og dermed en bedre forrentning af vores investering i fiberinfrastruktur, forklarer Christian Frost Lauritsen, direktør i Nord Energi Fibernet.
Et større udvalg på hylderne
Hos Nord Energis samarbejdspartner er der stor tilfredshed med den nye aftale, som er den første i Stofa-regi. Ifølge Sune Nabe Frederiksen, som er direktør i Norlys Digital, som er selskabet bag Stofa, er indholdet i den nye aftale med til at tydeliggøre de kundefordele, som bliver en naturlig følge af, at flere leverandører inden for en overskuelig fremtid får adgang til at levere indhold på energiselskabernes fibernet.
- Kunderne vil opleve, at flere leverandører vil byde sig til med kvalitetsindhold, hvilket helt sikkert vil skærpe konkurrencen. Vi kigger ind i en fremtid med åbne net, hvor leverandørerne i højere grad end i dag skal gøre sig fortjent til kunderne, når disse har flere hylder med attraktive produkter at vælge fra blandt internet- og tv-udbydere, fortæller han.
Én adgang for alle
Den voksende tilslutning til én samlet adgang til samarbejde på lige vilkår for henholdsvis fibernetejere og indholdsleverandører vækker glæde hos OpenNet. Selskabet har været katalysator for aftalen med Nord Energi, og direktør Henrik Møller Nielsen er tilfreds med, at det er lykkedes at skabe en platform, som kan være fælles for hele branchen.
- Vores hensigt er uforandret, nemlig at gøre åbningen af fibernettet til en fælles opgave for alle fiberselskaber i Danmark. Det er meget positivt, at både store og små aktører nu kan foretage et aktivt tilvalg af en løsning, som giver mening både for selskaberne og for alle de forbrugere, som får adgang til fibernettets mange muligheder. Og jeg kan forsikre om, at vi arbejder på højtryk for at få endnu flere fra fiberbranchen med i samarbejdet. Siden vores opstart er det lykkedes at få et stigende antal fibernet og tjenesteudbydere til tilslutte sig via OpenNets platform, og denne aftale er endnu et vigtigt skridt i den retning, udtaler han.
Attraktivt for både private og erhverv
I Nord Energi, som hører hjemme i Nordjylland, er Christian Frost Lauritsen glad for, at samarbejdet med Stofa via OpenNet nu kommer kunderne endnu mere til gode.
- Med den nye aftale får vore mange andelshavere i nogle af landets lidt tyndere befolkede områder adgang til et udvalg af internet- og tv-produkter, som ikke findes mage til mange andre steder i landet. Vi er stolte af, at vores investering i udrulning af fibernet, som vi igangsatte helt tilbage i 2006, nu for alvor viser sin berettigelse. Det er bestemt ikke manglen på adgang til lynhurtigt internet med relevant indhold som skal afgøre, hvorvidt det er attraktivt at bo og arbejde i Nordjylland, slutter han.
For yderligere information:
Christian Frost Lauritsen, Nord Energi Fibernet, tlf. 5154 1110
Sune Nabe Frederiksen, Norlys Digital, tlf. 2437 0055
Henrik Møller Nielsen, OpenNet A/S, tlf. 9115 1515
Billeder

Information om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi leverer energi, ladestandere, internet og tv til 1,7 millioner kundeforhold og har 3.500 medarbejdere i blandt andet Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København. Norlys er ejet af 800.000 andelshavere.
Vi arbejder for grøn omstilling og digitalisering. Ud over vores kunderettede aktiviteter ejer vi landets største elnet og landets største fibernet. Derudover er vi delejere af Norlys Energy Trading, som handler med energi og Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Billigste elpris i mere end et år: Særligt to timer var rekordlave i juni5.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I juni lå den rene elpris på 0,43 kr. per kWh i gennemsnit. Det er det laveste niveau i knap halvandet år. Den lave pris dækker også over større udsving i løbet af dagen, og derfor kan der være penge at spare, hvis man planlægger sit forbrug efter de billigste timer.
Norlys føjer 275 nye ladeudtag til sit landsdækkende netværk efter opkøb2.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys udvider med købet af den østjyske energikoncern AURAs offentlige ladeforretning sit landsdækkende ladenetværk med mere end 275 ladeudtag og runder nu 7.700 offentlige ladeudtag fordelt i hele landet.
Rekord for anden måned i træk: Aldrig har der været flere timer med negative elpriser1.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hele 182 gange i juni har de danske forbrugere indtil videre kunnet glæde sig over, at de rene elpriser har været helt nede på minus-niveau.
Ny app skal hjælpe danskerne med at få styr på skærmtiden19.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys er gået sammen med organisationen Digitalt Ansvar om at bekæmpe usunde skærmvaner og lancerer appen "Skærm Tiden" som en konkret hjælp til at tage kontrollen tilbage over mobilen.
Er din bolig en af de gule eller orange prikker på kortet? Så er det nu, du skal søge støtte fra Bredbåndspuljen til bedre internet11.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Bare et enkelt klik på et kort kan give danskere i områder med dårlig internetdækning svar på, om de kan få støtte til hurtigere internet gennem den offentlige Bredbåndspulje. De husstande, der kan søge som enkeltadresser, skal dog være hurtigt ude, hvis de skal nå at komme i betragtning til støtten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum