Fagforeningsformand drømmer om langt mere fritvalg i overenskomster

Langt mere frit valg. Det er drømmen hos Simon Tøgern, formand de privatansatte HK-medlemmer, når han på vegne af sine medlemmer skal forhandle ny overenskomst efter nytår. På HK/Privats ordinære kongres i Kolding, der løber af stablen i denne weekend og frem til på tirsdag, gjorde Simon Tøgern det klart, at lønmodtagerne efter hans opfattelse bør gå efter at få indbetalt ”markant mere” på den såkaldte fritvalgskonto.
I dag får lønmodtagerne på en lang række overenskomst indbetalt fire procent af lønnen på en konto, som de kan bruge efter eget ønske. Men den andel skal være endnu større, lød det fra formanden for de 110.000 medlemmer af HK/Privat. Samtidig vil han have udvidet, hvad kontoen skal kunne bruges til, så den bliver til en reel ”arbejdslivskonto”:
- Vi er forskellige - og vi har forskellige behov på forskellige tidspunkter i vores liv. I HK/Privat skal vi være med til at udvikle fritvalgskontoen til at være en ”arbejdslivskonto” - en ordning, hvor vi via de kollektive overenskomster sikrer den enkelte større frihed, lød det fra Simon Tøgern i sin beretning på kongressen:
- ’Vil jeg have penge her og nu, eller når jeg skal på pension? Er det frihed her og nu, eller er det mere frihed til at efteruddanne sig?’ Det skal vi ikke som fagforening afgøre. Det skal arbejdsgiverne slet ikke afgøre. Det skal den enkelte!
Konto skal fordobles igen
Ved overenskomstforhandlingerne i 2017 blev fritvalgskontoen fordoblet fra to til fire procent, som i dag kan bruges til enten at indbetale mere på pensionen, få udbetalt i forbindelse med ferie eller købe senior- og børneomsorgsdage. For Simon Tøgern er drømmen, at kontoen fremover også skal kunne bruges til at købe flere fridage samt til at købe sig efteruddannelse, hvis de eksisterende efteruddannelsesrettigheder allerede er opbrugt:
- På baggrund af medlemmernes knap 20.000 input og vores TR-træf om OK20 i juni, så er der ét krav, som nærmest bliver sagt i kor. Mere på fritvalgskontoen. Markant mere. Det er det krav, vi skal gå forrest med i forhold til CO-industri og i forhold til den øvrige fagbevægelse, slog Simon Tøgern fast fra talerstolen.
Ifølge HK/Privats formand skal fritvalgskontoen suppleres af andre krav. Men det bør kunne finde bred opbakning på tværs af fagbevægelsen, mener Simon Tøgern:
- Vi – kollektivet – skal sikre rettighederne og rammerne. Men det er op til den enkelte at fylde ud; at vælge det, der passer bedst til ens liv.
Kontakter
Presseansvarlig i HK/Privat Troels Gadegaard Frølich: tlf. 26 58 80 43 / 44tgf@hk.dk.
Billeder

Information om HK Privat
HK/Privat er den største sektor i HK Danmark. Vi er cirka 110.000 medlemmer, og sammen med sektoren HK HANDEL(butiksområdet) dækker vi alle HK’ere på det private arbejdsmarked.
Et godt arbejdsmiljø og ordentlige muligheder for efter- og videreuddannelse er to af vores andre kerneopgaver.
Følg pressemeddelelser fra HK Privat
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Privat
Stort JA til nye overenskomster fra privatansatte HK’ere9.4.2025 13:18:48 CEST | Pressemeddelelse
Et markant flertal af HK Privats medlemmer har stemt om deres nye overenskomster, og opbakningen til forhandlingsresultaterne er overvældende. I en tid præget af daglige nyheder om uforudsigelighed bliver det vigtigere end nogensinde at sætte sig ind i de faktiske forhold på ens egen arbejdsplads, lyder opfordring fra HK Privat.
60.000 HK’ere anbefales at stemme JA til overenskomsterne24.3.2025 10:57:39 CET | Pressemeddelelse
En enig sektorbestyrelse i HK Privat skyder urafstemningen i gang med en klar anbefaling til medlemmerne om at stemme ja til deres nye overenskomster.
Ny overenskomst på plads for HK’ere i emballageindustrien20.3.2025 15:48:05 CET | Pressemeddelelse
HK Privat, 3F Industri og DI har skrevet under på en ny 3-årig overenskomstaftale.
HK Privat er nu i hus med nye overenskomster på det grafiske område19.3.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
HK’ere i de grafiske fag har nu udsigt til blandt andet mere på lønsedlen og bedre mulighed for at trække stikket, når privatlivet kræver det.
Ny overenskomst klar for HK’ere hos mindre håndværksvirksomheder18.3.2025 14:56:33 CET | Pressemeddelelse
HK Privat og Dansk Håndværk har givet håndslag og sat underskrifter på en ny 3-årig overenskomstaftale.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum