Politiske kunstnere bliver hængende

Udstillingen "Den politiske kunst" var planlagt til afslutning den 28. juli, men flotte besøgstal og stor lokal interesse får nu kunsthallen til at forlænge udstillingen frem til afholdelsen af kunsthallens årlige litteraturfestival i september.
"Jeg synes, vi har lykkes godt med at nå ud til vores gæster med en opfordring om at reflektere over ikke blot værkerne på udstillingen, men også de reaktioner, værkerne skaber", fortæller lederen af kunsthallen, Jon Eirik Lundberg.
Gæster taler om den politiske virkelighed
Samtidig med forlængelsen har kunsthallen også valgt at arrangere et foredrag om værkerne på udstillingen og politisk kunst i det hele taget. Foredraget den 1. august bliver leveret af kunsthallens leder, som også er kurator for udstillingen og derfor har haft tæt kontakt til de udstillende kunstnere.
"Hen over sommeren har jeg budt hundredvis af gæster velkommen til udstillingen, og noget der har slået mig er udstillingens tilgængelighed. Publikum har nemt ved at læse værkerne, siger Jon Eirik Lundberg.
Begyndte med ballade
Lige inden udstillingens start valgte den kinesiske kunstner Ai Weiwei i sidste øjeblik at trække sig fra udstillingen, fordi der var kunstnere i udstillingen, han ikke ønskede at blive associeret med. Af samme grund valgte kuratorer og kunstnere at trække sig fra en kommende udstilling i kunsthallen.
"Vi oplevede lidt bølgegang i udstillingens første uger, men jeg tror, de fleste har forstået, at vores formål med udstillingen ikke er at provokere nogen, men tværtimod at skabe en refleksion over, hvorfor man selv eller andre føler sig provokeret", siger Jon Eirik Lundberg.
Stort politiopbud
Ved udstillingens åbning i juni var der et stort opbud af politi og sikkerhedsfolk på Læsø på grund af den svenske kunstner Lars Vilks' deltagelse. Kunsthallens leder forstår godt, hvis det har skabt lidt uro lokalt.
"Det store sikkerhedsopbud kom også bag på mig selv. Men det har været vigtigt for os, at alle udstillingens kunstnere var velkomne til ferniseringen, også Lars Vilks, der på grund af mordtrusler er tvunget til at være omgivet af sikkerhedsfolk døgnet rundt. Jeg tror, Lars Vilks er den der allermest ønsker sig, at det ikke havde været nødvendigt", siger kunsthallens leder.
Udstillingen "Den politiske kunst" løber til og med søndag den 8. september 2019 med følgende kunstnere:
- Agnieszka Kolek (Polen)
- Banksy (Storbritannien)
- Dan Park (Sverige)
- Erik K. Christensen (Danmark)
- Firoozeh Bazrafkan (Danmark/Iran)
- Gongsan Kim (Korea/USA)
- Kristian von Hornsleth (Danmark)
- Lars Vilks (Sverige)
- Lina Hashim (Danmark/Irak)
- Madame Nielsen (Danmark)
- Mimsy (Storbritanien)
- Uwe Max Jensen (Danmark)
Billedtekst:
Fra åbningen af udstillingen Den politiske kunst den 5. juni. På billedet ses fra venstre kunsthallens leder, Jon Eirik Lundberg og kunstnerne Lars Vilks, Agnieszka Kolek, Firoozeh Bazrafkan og Kristian von Hornsleth.
Om Læsø Kunsthal
Kunsthallen er en selvejende institution stiftet den 1. juni 2015. Kunsthallen viser udstillinger og faciliterer ny kunstproduktion. Hver sommer arrangerer kunsthallen desuden en litteraturfestival. Læsø Kunsthal samarbejder tæt med Læsø Kommune, Region Nordjylland samt private og offentlige fonde, private gallerier og offentlige museer.
Adresse: Smedievejen 2, 9940 Læsø
Nøgleord
Kontakter
Jon Eirik Lundberg
Daglig leder, Læsø Kunsthal
Tlf: +45 40638185
E-mail: jel@laesoekunsthal.com
Billeder
Links
Information om First Link
First Links mission er at skabe maksimal opbakning til de der skaber udvikling og nye muligheder for mennesker og samfund.
Følg pressemeddelelser fra First Link
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra First Link
Her knækker vi statistikken, minister!9.12.2019 14:43:21 CET | Pressemeddelelse
80% kommer i job via banebrydende særligt tilrettelagt ansættelsesforløb
Hovedstadens kommuner har fokus på autisme25.11.2019 12:16:48 CET | Pressemeddelelse
Ca. 70.000 danskere er diagnosticeret med autisme, men kun ca. 20% kommer i arbejde. Kommunerne står over for en kæmpe opgave med at sikre denne gruppe borgere et meningsfuldt arbejdsliv. En aktuel informationsindsats over for kommunerne i Hovedstaden viser da også, at kommunerne har fokus på opgaven.
Pædagoger roser digital teknologi12.11.2019 07:54:00 CET | Pressemeddelelse
Introduktionen af velfærdsteknologi har styrket kvaliteten lyder det fra autisme-pædagoger
Agribusiness-frontløbere på træningslejr i Femern Bælt regionen24.10.2019 17:13:52 CEST | Pressemeddelelse
Syv nationer er repræsenteret i dansk accelerator for virksomheder med fokus på løsninger inden for landbrug og fødevarer.
Meet the Startups of Growth Train Fast Track 201924.10.2019 16:25:51 CEST | Press release
Growth Train is proud to announce the startups for this year’s seven-week Fast Track accelerator program in the Fehmarnbelt region