Lolland Kommune

Lolland Kommune opsætter vandstandsmåler i Nakskov Havn

Del
Efter års venten på en statslig vandstandsmåler i Nakskov, der er udpeget som risikoområde for oversvømmelse, har Teknisk Udvalg besluttet, at Lolland Kommune selv opstiller og bekoster en vandstandsmåler på Sydkajen i Nakskov. Vandstandsmåleren indvies af udvalgsformand Gert Mortensen fredag den 19. juli 2019 kl. 10.30 på Sydkajen ved den gamle DLG-silo.

Det er vigtigt for den fremtidige varsling af oversvømmelse i Nakskov, at vandstanden følges nøje.

Det bliver nu tilfældet, da vandstandsmåleren er koblet direkte op på Danmarks Meteorologiske Instituts (DMI) varslingssystem. Det betyder, at en meteorolog fremover vil følge vandstandsstigningerne i Nakskov, og at der løbende vil udsendes varslinger.

DMI har tidligere opstillet tilsvarende målestationer i Rødbyhavn og i Bandholm.

Ved at have tre professionelle vandstandsmålere rundt om Lollands kyst kan man få et langt bedre billede af en stormflodssituation, uanset hvilket retning stormen måtte komme fra.

Udvælgelse og etablering af måleren er sket i tæt samarbejde med Kystdirektoratets teknikere, så den kvalitetsmæssigt er på højde med de øvrige vandstandsmålere i landet.

Vandstandsmålingerne og de udarbejdede prognoser vil blive præsenteret på DMIs hjemmeside www.dmi.dk.

”Jo mere korrekt en prognose for stormflod kan blive, desto bedre er mulighederne for at sikre sig," udtaler formand for Teknik Udvalg Gert Mortensen, og fortsætter: "Lolland Kommune har i øjeblikket en ansøgning om et pilotprojekt for stormflodssikring af Nakskov med i feltet om midler fra Realdanias program 'Byerne og det stigende havvand', og vi venter spændt på svar midt i september”.

I 2020 skal Lolland Kommune udarbejde en revideret Risikostyringsplan for Nakskov, der også vil omfatte det Lollandske Dige og kyststrækningen fra Nakskov til Frederiksdal.

Nøgleord

Kontakter

Regitze Lassen
Klimakoordinator, Lolland Kommune
Tlf. 54 67 64 40

Gert MortensenFormand for Teknisk Udvalg

Tlf:40 51 56 11

Information om Lolland Kommune

Lolland Kommune
Lolland Kommune
Torvet 3
4930 Maribo

54 67 67 67http://www.lolland.dk/

Følg pressemeddelelser fra Lolland Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Lolland Kommune

Teatermagi ruller ind på Maribo Torv: Det Kongelige Teaters Postyrium gæster Lolland1.5.2025 09:31:38 CEST | Pressemeddelelse

Børn i Lolland Kommune kan glæde sig til en ganske særlig kulturoplevelse, når Det Kongelige Teaters rullende børneunivers, Postyrium, kommer til Maribo Torv. I dagene 6.-10. maj får alle børn og deres voksne mulighed for at prøve kræfter med teatertrylleriets verden, når Postyrium løfter scenetæppet for alt det forunderlige og sjove, teatret kan. Det er gratis at være med.

Kjær & Lassen vinder hovedentreprisen på Havnebygningen i Nakskov10.4.2025 09:32:09 CEST | Pressemeddelelse

Efter en udbudsrunde med fire bydende virksomheder er entreprenørfirmaet Kjær & Lassen blevet valgt som hovedentreprenør på renoveringen af Havnebygningen i Nakskov. Der er givet en tilbudssum på 25,77 millioner kroner, og projektet realiseres som en del af Nakskov 2030-initiativet med støtte fra A.P. Møller Fonden, der har bidraget med godt 50 millioner kroner til renoveringen af Havnebygningen og Honnørkaj.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye