11 mio. kr. til ’Hovedet i Havet’
4.7.2019 13:43:05 CEST | Aarhus Universitet Technical Sciences | Pressemeddelelse

De 11 mio. kr. fra Nordea-fonden er bevilget til at videreudvikle og forankre projektet over de næste fire år.
’Hovedet i havet’ skal pirre nysgerrigheden og tænde gnisten for havets natur hos børn og unge. Målet er at få langt flere ud at opleve kysten og havet på nærmeste hold og dermed øge bevidstheden om, hvilke fantastiske oplevelser, denne del af den danske natur byder på.
Projektet bliver et nationalt koordinerende projekt, der samler trådene på det marine formidlingsområde både ift. materialer, undervisningsforløb og skibsbaseret undervisning.
Havet lige i hovedet
”Projektet giver os bogstaveligt talt havet lige i hovedet. Det er en sanselig og stærk måde at formidle livet i havet langs de danske kyster. Skolebørn får smag for flere marine oplevelser både i landets klasselokaler og langs de danske kyster,” siger direktør Henrik Lehmann Andersen fra Nordea-fonden.
’Hovedet i havet’ er et samarbejdsprojekt mellem Aarhus Universitet, det nationale naturfagscenter Astra, akvarierne i Det Marine Netværk samt andre marine formidlingsinstitutioner i Danmark.
”Det er vores håb, at projektet i høj grad tænder gløden for havet hos både hos elever samt i befolkningen så langt flere tager ejerskab for en meget vigtig og udsat del af den danske natur,” siger bevillingshaver Peter Bondo Christensen, Seniorforsker ved Institut for Bioscience, Aarhus Universitet.
Kontakter
Signe Brokjær Nielsen,
Projektkoordinator, Aarhus Universitet,
Mobil.: 5317 3454,
Mail: signe.brokjaer@bios.au.dk
Peter Bondo Christensen,
Projektleder, Aarhus Universitet,
Mobil: 2261 7949
Mail: pbc@bios.au.dk
Billeder

Information om Aarhus Universitet Technical Sciences
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Aarhus Universitet retter fejl i datasæt til ny kvælstofregulering13.10.2026 21:27:01 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus Universitet har fundet en teknisk fejl i et af de datasæt, universitetet har leveret til fastsættelsen af braklægningspunktet i den nye kvælstofregulering. Universitetet beklager og retter nu datasættet i samarbejde med Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø.
Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel. I Aarhus samles brikkerne7.10.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark skal ikke kun forsvare sig mod cyberangreb. Evnen til at udvikle sikre digitale løsninger kan også blive en styrkeposition for danske virksomheder. I Aarhus vokser et miljø frem, der forbinder nogle af landets førende cyberforskere med virksomheder, startups, uddannelser – og unge hackere, der bruger deres fritid på at blive bedre.
Et digitalt escape room: Sådan lærer unge at hacke30.9.2026 10:04:06 CEST | Pressemeddelelse
I uge 42 skal Danmarks ti bedste unge cybertalenter dyste mod Europas bedste ved EM i cybersikkerhed. Her skal de bryde ind i systemer, finde skjulte sårbarheder og tænke som hackere. Det kan ligne et ondsindet spil, men i virkeligheden træner de i at beskytte et af verdens mest digitaliserede samfund.
Ny hvalperekord for danske ulve24.9.2026 09:39:57 CEST | Pressemeddelelse
Mindst 61 ulvehvalpe er registreret i 11 revirer i 2026, viser en foreløbig status fra ulveovervågningen.
Mikroskopiske "solceller" kan bane vej for kunstigt syn23.9.2026 09:35:36 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet lysfølsomme nanopartikler, der kan sprøjtes ind i øjet, og som aktiverer nerveceller i degenererede nethinder, når de rammes af lys. Teknologien, som netop er offentliggjort i Nature Biomedical Engineering, peger mod en ny type nethindeprotese, som forskerne nu arbejder på at bringe tættere på klinisk anvendelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
