Lolland Kommune skyder badesæsonen i gang med 11 Blå Flag

”Lolland Kommune er med i Blå Flag-ordningen, fordi vi prioriterer naturen og gode naturoplevelser højt. Det Blå Flag viser, at man trygt kan besøge vores strande, og det er godt for både vores egne borgere og for turismen. Så jeg er selvfølgelig stolt af og glad for, at vi igen i år kan hejse blå flag på hele 11 af vores dejlige strande,” fortæller formand for Teknisk Udvalg Gert Mortensen.
Friluftsrådet har i år uddelt i alt 217 Blå Flag til danske strande og lystbådehavne. I Lolland Kommune drejer det sig om følgende strande:
- Fejø Sletteren
- Hyldtofte / Holeby Østersøbad
- Kramnitze Strand
- Bredfjed Strand
- Rødbyhavn Strand ved Søpavillonen
- Hummingen Strand
- Strand ud for Lalandia
- Femø Havn Strand
- Hestehoved Strandbad
- Albuen Strand
- Maglehøj Strand
For at få det Blå Flag skal strandene leve op til en række kriterier. Det betyder, at du på de 11 strande i Lolland Kommune kan være sikker på at få:
- rent badevand,
- livrednings- og førstehjælpsudstyr,
- nødtelefon på eller i nærheden af stranden,
- livreddere (enkelte steder kun i sommerferien),
- natur- og miljøaktiviteter,
- toiletfaciliteter,
- affaldsfaciliteter og
- informationstavle.
På strandene med de Blå Flag bliver der desuden taget minimum 10 badevandsprøver i badesæsonen. De bliver analyseret for E. coli og Enterokker. Den aktuelle badevandskvalitet fremgår på strandens informationstavle, og hvis badevandskvaliteten ikke er i orden, skal det Blå Flag tages ned. Du kan også følge badevandsanalyserne og læse mere om strandene i Lolland Kommune på www.lolland.dk/strande.
De Blå Flag bliver hejst i starten af juni, og på flere af strandene bliver der i den forbindelse afholdt små arrangementer.
Det gælder blandt andet Lalandia Strand. Her bliver flaget hejst den 3. juni kl. 12, og traditionen tro markerer Lalandias personale flaghejsningen med hygge og fællesspisning på diget og indsamling af skrald på turen frem og tilbage.
På Bredfjed Strand hejses flaget den 1. juni kl. 12.30 med taler af formanden for Friluftsrådet John Knudsen og formand for Teknisk Udvalg Gert Mortensen og derefter er der pølser, øl og vand. Også Maglehøj Strand og Hyldtofte/Holeby Østersøbad fejrer det med sociale arrangementer, når flaget bliver hejst på de to strande den 2. juni kl. henholdsvis 9.00 og 10.30.
Om Blå Flag-ordningen
Blå Flag er en international kvalitetsordning af strande og havne under FEE - Foundation for Environmental Education. I Danmark administreres ordningen af Friluftsrådet. Kriterierne for, hvad der skal til for at få det Blå Flag er dermed internationalt gældende.
Læs mere på Friluftsrådets side om Blå Flag: www.friluftsraadet.dk/blaaflag
Nøgleord
Kontakter
John Heyn
Vejtekniker, Park og Vej, Lolland Kommune
Tlf. 54 67 64 34, Mail: johey@lolland.dk
Gert MortensenFormand for Teknisk Udvalg
Tlf:40 51 56 11Billeder
Information om Lolland Kommune
Følg pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Turbåden Anemonen er klar til to nye sæsoner22.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny forpagtningsaftale er på plads. Fra 1. maj overtager Niels Skadborg og Christian Pedersen ansvaret for at drive turbåden Anemonen med rundture og chartreture i Naturpark Maribosøerne – nærmere bestemt på Søndersø centralt i Maribo.
Kjær & Lassen vinder hovedentreprisen på Havnebygningen i Nakskov10.4.2025 09:32:09 CEST | Pressemeddelelse
Efter en udbudsrunde med fire bydende virksomheder er entreprenørfirmaet Kjær & Lassen blevet valgt som hovedentreprenør på renoveringen af Havnebygningen i Nakskov. Der er givet en tilbudssum på 25,77 millioner kroner, og projektet realiseres som en del af Nakskov 2030-initiativet med støtte fra A.P. Møller Fonden, der har bidraget med godt 50 millioner kroner til renoveringen af Havnebygningen og Honnørkaj.
Ny national industripark bør placeres i Rødbyhavn8.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lolland og Guldborgsund Kommuner står sammen om at foreslå Rødbyhavn som ny national industripark. Det skal bidrage til at imødekomme nationale kapacitetsbehov og samtidig virke som en dynamo for ny vækst og udvikling på Lolland-Falster.
LollandBibliotekerne sætter fokus på bæredygtighed26.3.2025 06:10:00 CET | Pressemeddelelse
Sammen med lokale foreninger og organisationer markerer LollandBibliotekerne UGE17, som er en landsdækkende temauge omkring FN’s 17 verdensmål. Det sker med en række forskellige og inspirerende aktiviteter om bæredygtighed. Et af ugens første arrangementer bliver en debataften tirsdag den 22. april kl. 19:00-21:30 på Nakskov Bibliotek. Her mødes 12 lokale kandidater til kommunalvalget for at diskutere udfordringer og løsninger på vejen hen mod en grøn fremtid for Lolland Kommune.
Nye tal fra DI Byggeri: Markant kortere ventetid på byggesager i Lolland Kommune12.3.2025 06:10:00 CET | Pressemeddelelse
Ventetiden på at få behandlet byggesager i Lolland Kommune er nu nede på gennemsnitligt 40 dage. Det er mere end en halvering siden 2023, hvor ventetiden i kommunen var 99 dage, og det er 18 dage hurtigere end landsgennemsnittet. Tallene stammer fra DI Byggeris netop offentliggjorte rapport.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum