
Kom til klimavalgmøde med folketingskandidaterne
Ekstreme vejrfænomener og manglende håndtering af klimaforandringerne er i dag de største trusler mod verden, lød det for nyligt fra World Economic Forum.
For mange klimaforskere kommer det ikke som den store nyhed. Den største overraskelse er nok, hvor vanskeligt det fortsat er at få klodens politikere til at skride til handling.
Kun få partier har her frem mod folketingsvalget lanceret konkrete og ambitiøse bud på, hvordan vi sikrer en bæredygtighed fremtid mod klimaudfordringerne.
Danmarks Naturfredningsforening og Dansk Magisterforening vil i samarbejde med klimainitiativet Så er det nu have politikerne til at lytte til klimaforskerne og til borgerne, der har set realiteterne i øjnene og som har visioner for fremtiden.
Derfor inviterer vi tirsdag den 14. maj til valgdebat og klimasamtale med folketingskandidaterne. Debatten foregår i Kulturhuset Islands Brygge kl. 17.30 -19.30
Vi vil derfor skabe en samtale og en politikerinddragelse, som sigter efter at forpligte politikerne til at levere grønne handlinger fra starten af næste valgperiode.
Den grønne omstilling skal højt på valgkampens dagsorden, så vi får et Folketing, der kan levere grøn omstilling nu.
Det forventede politikerpanel består af:
• Pelle Dragsted, Enhedslisten
• Paw Karlslund, DF
• Mette Reissmann, S
• Carl Valentin, SF
• Nikolaj Bøgh, K
Efterfølgende vil der være mulighed for at fortsætte klima-samtalen videre over grønne drikkevarer og blive en del af grønne netværk.
Har du ikke mulighed for at være til stede under arrangementet, vil det blive live-streamet på DM’s Facebook-side.
Arrangementet er gratis, og som journalist er det ikke nødvendigt med tilmelding.
Nøgleord
Kontakter
Pressevagten
Tlf:29116080presse@dm.dkInformation om Dansk Magisterforening
Følg pressemeddelelser fra Dansk Magisterforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Magisterforening
Her er Danmarks bedste tutorer28.10.2019 10:15:55 CET | Pressemeddelelse
Dansk Magisterforening uddeler Tutorprisen til de tutorer, der er særligt dygtige til at få de studerende godt i gang fagligt og socialt på studiet.
Danskerne skal dannes til det digitale samfund22.10.2019 16:35:07 CEST | Pressemeddelelse
DANSK IT og Dansk Magisterforening anbefaler nu faget teknologiforståelse ind på alle uddannelsesniveauer. Anbefalingen er en af en række fra ekspertpanel nedsat af de to foreninger.
Lancering af anbefalinger fra DM og Dansk IT's ekspertgruppe10.10.2019 17:13:15 CEST | Presseinvitation
Dansk Magisterforening og Dansk IT har nedsat en ekspertgruppe, der i det forgangne år har kigget på, hvordan Danmark bedst ruster sig til den digitale fremtid.
Danskerne er klimadukse derhjemme, men arbejdspladserne sløser10.10.2019 11:28:00 CEST | Pressemeddelelse
Vi slukker for lyset derhjemme, smider glas til genbrug og putter madrester fra aftensmaden i ungernes madkasser. Men på arbejdspladsen halter det med affaldssortering, energibesparelse og klimavenlige måltider. Det viser ny undersøgelse, som Gallup har lavet for Dansk Magisterforening.
Dansk Magisterforening: Uddannelser på kultur og uddannelse skal helt væk8.5.2019 16:46:49 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Magisterforening har igennem længere tid arbejdet hårdt for at få fjernet besparelserne på kultur og uddannelse. Med statsminister Lars Løkke Rasmussen melding i dag på Dansk Erhvervs Årsmøde er der ikke længere flertal for uddannelsesbesparelser, mens det er uklart, hvordan de øvrige partier forholder sig til kulturområdet.