Rekordforsøg på Express 4

Rekorden for flest biler på en enkelt afgang mellem Aarhus og Odden ligger tilbage i maj 2015, hvor vogndækket på Express 2 blev fyldt med 363 biler. 10. maj 2019 klokken 10.45 vil Molslinjens skibsassistenter forsøge at slå rekorden med Molslinjens nyeste hurtigfærge, Express 4.
Det bliver dog kun muligt, hvis gæsterne hjælper til.
”Vi skal have god tid til lastningen. Det betyder, at på afgangen for rekordforsøget skal vi have gæsterne til at møde ekstra tidligt op. For at være sikker på at få alle medskal vi have en time til at laste færgen”, siger Molslinjens kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.
Til gengæld for at møde op i god tid, vil alle gæster kunne prøve den nye færge på turen over Kattegat til 99 kroner.
”Vi vælger at lave rekordforsøget en fredag formiddag, hvor vi normalt har mange biler med – men hvor der ikke er så mange personer i bilerne. På den måde kan vi få tilstrækkeligt med biler med uden at støde på den øvre grænse for antallet af passagerer, da vi selvfølgelig ikke på nogen måde går på kompromis med sikkerheden”, siger Jesper Skovgaard.
Rekorden skal sikres gennem omhyggelig forberedt lastning – men så vurderer skibsassistenterne også, at de kan få op mod 425 biler med på turen.
Kontakter
Jesper MaackPR- og kommunikationschef
Tlf:20196215jma@molslinjen.dkBilleder

Information om Molslinjen A/S
Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab. Med en flåde på 15 skibe driver selskabet i alt ni ruter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen og Samsølinjen. Tilsammen har færgerne op mod otte millioner gæster årligt.
Ruterne Aarhus – Odden, Ebeltoft – Odden og Rønne – Ystad betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier.
I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen. Den kører direkte til København fra Aarhus, Aalborg og Rønne.
Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Öresundslinjen lanserar ny busslinje mellan Göteborg och Köpenhamn7.4.2025 12:02:08 CEST | Pressemeddelelse
Med upp till 20 avgångar per vecka och sju strategiska stopp kommer Öresund Expressen att erbjuda en ny, flexibel och prisvärd transportmöjlighet för resenärer längs Västkusten och i Öresundsregionen.
Øresundslinjen går i land med ny busrute fra København til Gøteborg7.4.2025 12:02:08 CEST | Pressemeddelelse
Med op til 20 ugentlige afgange og syv strategiske stoppesteder vil Kombardo Expressen tilbyde en ny, fleksibel og prisbillig transportløsning til Øresundsregionen.
Øresundsfærge til Alslinjen3.4.2025 09:00:33 CEST | Pressemeddelelse
To forsinkede elfærger får Molslinjen til at bytte rundt på flere færger for at få sommeren til at hænge sammen på Alslinjen. Alslinjen forstærkes i maj med øresundsfærgen, Mercandia lV, som sammen med færgen Frigg skal sikre timedrift mellem Bøjden og Fynshav.
Færge-rokade skal redde sommeren14.3.2025 08:59:29 CET | Pressemeddelelse
To forsinkede elfærger får Molslinjen til at bytte rundt på flere færger for at få sommeren til at hænge sammen på Samsø. Til gengæld bliver billetterne billige i den sejlplan, som netop er lagt ud for resten af 2025.
Bornholmslinjen og Rønne Havn går sammen om færgesimuleringer27.2.2025 11:15:23 CET | Pressemeddelelse
Bornholmslinjen og Rønne Havn går nu sammen om at foretage de simuleringer af ind- og udsejlingsforholdene i havnen med rederiets skibe i vejrforhold, som ikke tidligere har været simuleret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum