Niels Nygaard genvalgt

Danmarks Idrætsforbunds formand hedder også Niels Nygaard i de næste to år. Uden modkandidater blev 66-årige Niels Nygaard genvalgt til posten som formand for DIF og Danmarks Olympiske Komité.
Det bliver dog sidste gang, at Niels Nygaard er på valg, idet han stopper som formand for DIF om to år i 2021.
”Jeg er glad for og stolt over, at DIF’s repræsentantskab har genvalgt mig som formand for Danmarks Idrætsforbund for de næste to år. Det bliver min sidste periode som formand, og det bliver en periode med højt tempo og fuld fokus på de mange kæmpe opgaver, vi har i DIF og idrættens verden i de kommende år.
Jeg ser først og fremmest frem til at arbejde videre med vores fælles vision med DGI og det enorme Bevæg dig for livet-projekt, som skal gøre Danmark til verdens mest idrætsaktive nation. Vi er allerede godt på vej, og i de kommende år vil sætte yderligere damp på kedlerne i samarbejde med Folketinget, kommunerne, foreningerne og en lang række andre vigtige samarbejdspartnere,” siger Niels Nygaard og fortsætter:
”Derudover glæder jeg mig naturligvis som formand for DIF og Danmarks Olympiske Komité til OL og PLi Tokyo 2020. Vi arbejder stenhårdt for at skabe det bedst mulige set-up for den danske OL- og PL-deltagelse, og det kommende år kommer i den grad til at stå i de olympiske ringes tegn.
Der foreligger også en stor opgave i forhold til at få udviklet og etableret en helt ny DM-uge i dansk eliteidræt. Vi har i DIF kigget mod Sverige og ladet os inspirere af deres succesrige SM-veckan, og vi håber, at vi i 2021 kan se frem til lanceringen af DM-ugen. I DIF arbejder vi netop nu på at samle så mange idrætter som muligt til at afholde deres danske mesterskaber. Samtidig. – Og i samme by. Det bliver stort.”
Til DIF’s bestyrelse blev også valg Christian Pedersen, Flemming Knudsen, Lotte Büchert, Tine Rindum Teilmann og Anne-Mette Binder. Sidstnævnte er ny i bestyrelsen. Hun kommer fra Dansk Ride Forbund og afløser Niels-Christian Levin Hansen, der har valgt at træde ud af DIF’s bestyrelse, idet han tidligere på ugen blev valgt som formand for Friluftsrådet.
Kontaktinfo:
Niels Nygaard, DIF’s formand, mobil 20 73 71 12
Kontakter
Jacob AndersenRedaktør
Tlf:43262029 / 24411213jaa@dif.dkBilleder
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og flere end 1,9 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Flere dyrker idræt i udsatte boligområder4.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden 2021 er der sket en stigning på 21 procent blandt medlemmerne i de såkaldte DIF get2sport-foreninger i udsatte boligområder.
Velkommen i lejren: Her holder veteranfamilier ferie med bålhygge og combat archery3.7.2025 08:56:06 CEST | Pressemeddelelse
DIF Soldaterprojekt og frivillige spejdere fra Det Danske Spejderkorps inviterer for syvende gang til sommercamp i Silkeborg for skadede veteraner og deres familier den 6. – 11. juli.
Medaljefest med vokseværk30.6.2025 07:35:31 CEST | Pressemeddelelse
Er der grænser for, hvor stor og ’vild’ DIF DM-ugen kan blive? Umiddelbart ikke, lyder det fra DIF oven på en fantastisk DIF DM-ugen i Aalborg. 35 sportsgrene har afholdt deres danmarksmesterskab foran et rekordstort antal tilskuere.
Medaljefest: Her er alle guldvinderne fra DIF DM-ugen29.6.2025 22:58:15 CEST | Pressemeddelelse
35 sportsgrene, cirka 2.200 af landets bedste atleter og 117 guldmedaljer blev uddelt, da DIF DM-ugen blev afholdt for fjerde gang.
Et hav af DM-vindere - har din by fået en danmarksmester i dag?28.6.2025 23:36:32 CEST | Pressemeddelelse
Et væld af nye danmarksmestre er blevet kåret i dag lørdag under DIF DM-ugen i Aalborg - i alt fra vægtløftning til tennis. Her er (noget af) overblikket.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum