
Mercury Marine modtager designpris for 3. gang

IF Design prisen uddeles udelukkende for helt exceptionelt design, og udnævnes efter grundig votering fra 67 dommere.
Argumentationen fra dommerene var ikke til at tage fejl af:
Mercury V6 175-225 hk 4-takt motorerne er kompakte og de letteste i denne klasse med fremragende brændstoføkonomi. Designmæssigt er vægten lagt på et visuelt udtryk, der reflekterer alle aspekter af optimal ydeevne og pålidelighed. Motorens form er praktisk, moderne i formen og giver samtidig flere muligheder for montering på båden.
Ydermere har designteamet fokuseret på optimal brugervenlighed, idet der er monteret en servicelem på toppen af påhængsmotoren.
Mercury er tidligere blevet tildelt IF designprisen for designet på 4-taktsmotoren i 2015 samt Mercury Marine ERC, elektronisk remote kontrol i 2014.
Mercury V6 påhængsmotorene leveres udelukkende gennem et landsdækkende net af veludddannede Mercury forhandlere.
Nærmeste forhandler oplyses på www.mercurymarine.dk
For at se denne video fra www.youtube.com, så skal du aceptere cookies på toppen af denne side.Hør Søren Risbjerg fra Jørgensen & Dahl fortælle om V8-motoren
Billeder

Links
Information om Jørgensen & Dahl A/S
Jørgensen & Dahl A/S er dansk repræsentant for førende varemærker indenfor lystsejlads, blandt andet Mercury påhængsmotor, MerCruiser & MotorGuide motorer samt Bayliner, QuickSilver, Smartliner glasfiber og - pontoon både, flere forskellige RIB både samt Linder og Smartliner joller.
Ydermere står vi bag succes´en; JD 600 Qooqa jollen, der er en ekstra forstærket jolle, specielt udviklet til brug i de grønlandske farvande.
Vores produkter sælges og serviceres gennem et stort netværk af de bedste forhandlere. Når du går ind til en Mercury forhandler, er det den officielle start på din sejloplevelse.
Med de bedst uddannede forhandlere, sikrer vi at din sejloplevelse starter på rette kurs.
Følg pressemeddelelser fra Jørgensen & Dahl A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Jørgensen & Dahl A/S
Mercury Marine og Beneteau styrker samarbejdet yderligere23.10.2020 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Præcist 2 år efter Mercury Marine og Beneteau annoncerede tæt samarbejde i Nordamerika, annoncerer de nu et endnu tættere samarbejde, der sikrer at Beneteau både fra 2021 verden over leveres med Mercury påhængsmotorer.
Nyt propellernav fra Mercury Marine eliminerer støj & vibrationer24.9.2020 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Flo-Torq SSR er navnet! Bestemt værd at huske, hvis du døjer med støj og/eller vibrationer fra din påhængsmotor.
Ny konkurrencemotor fra Mercury Marine17.9.2020 09:03:59 CEST | Pressemeddelelse
Mercury Marine lancerer Mercury Racing 360 APX, og giver derved Formel 1 racere på vandet en klar fordel.
Mercury lancerer længe ventet fabriksrenoveret motor15.9.2020 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Gennem lang tid har det været noget nær umuligt at opdrive en V8 erstatningsmotor til Bravo drev til fornuftig pris. Det gør Mercury Marine nu noget ved.
1st Mate - sikkerhed og tyverisikring i båden1.9.2020 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter et anderledes forår og sommer fandt den store nyhed fra Mercury, sikkerhedssystemet 1st Mate, endelig vej til de danske bådejere. Vi lod en af de rigtig aktive bådejere kigge nærmere på produktet.