3F: Nyt udspil er utilstrækkeligt
Mens regeringsudspillet om en ny seniorpension rummer positive forbedringer, savner 3F løsning for de mange – tusindvis af danskere – der er slidt op efter et langt arbejdsliv, men ikke får glæde af den nye ordning.
”Det er et skridt i den rigtige retning, men desværre helt utilstrækkeligt i forhold til at hjælpe de mange, mange mennesker, der er slidt op efter et langt og hårdt arbejdsliv, men falder udenfor den nye løsning,” siger Per Christensen, forbundsformand i 3F.
Mange nedslidte blandt 3F’s medlemmer vil ikke opfylde regeringens krav om, at du kun må have 6 år tilbage til folkepensionen og skal have en såkaldt restarbejdsevne på 15 timer om ugen. De har også krav på en værdig alderdom, mener forbundsformanden for 3F:
”Udspillet hjælper fx ikke den 55-årige tømrer, der blev sygemeldt i efteråret, fordi knæene er slidt op efter 37 års hårdt arbejde. Og det hjælper ikke ham på 58 år, der startede som 18-årig, og i dag er nedslidt.”
Det nye udspil skal finansieres for 1,2 milliarder kroner årligt frem mod 2025. Heraf går kun 650 millioner kroner til den nye seniorordning. Finansieringens størrelse vækker undren i 3F. Her vurderer man ikke, at finansieringen rækker til at hjælpe tusindvis af slidte lønmodtagere, som regeringen lægger op til.
Bruges Finansministeriets ”tommelfingerregel for nedslidning” – som regeringen har brugt i forhold til, hvor mange nedslidte, der kunne reddes i puljen til differentieret pensionsalder - så sikrer det nye udspil for 650 millioner kroner kun hjælp til samlet 1.850 fuldtidspersoner fra beskæftigelse. Målt over de 6 år, ordningen skal gælde, svarer det til godt 300 pr. årgang.
”Det er også direkte pinligt, at man ikke har fundet en løsning på visitationsproblemet. Vi ønsker klare, objektive kriterier, fordi den nuværende visitationsmodel har vist sig alt for vilkårlig,” siger Per Christensen.
Han understreger, at der stadig er et stort behov for differentieret pension, så de mennesker, der bliver slidt af deres arbejde, får ret til at trække sig tilbage før mennesker, der ikke bliver nedslidt af deres arbejde.
”Derfor mener 3F, at den nye seniorpension skal suppleres med en ret til tidligere pension til de relevante lønmodtagere, der i dag betaler prisen for, at den daværende VK-regering, DF og De Radikale de facto afskaffede efterlønnen i 2011,” siger Per Christensen.
Blandt de positive tiltag peger han bl.a. på, at arbejdsevnen fremover skal vurderes ud fra en persons seneste job, samt at regeringen vil fjerne barrierer for de såkaldte fastholdelsesfleksjob.
Nøgleord
Kontakter
Pressechef Klaus Lange, 3161 2787
3Fs pressetelefon, 8892 8892
Information om 3F
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
Ny rapport kalder på øjeblikkelig handling: Danmark betaler svimlende beløb for dårligt arbejdsmiljø9.6.2025 06:49:22 CEST | Pressemeddelelse
Alt for mange danskere betaler med livet eller helbredet for dårligt arbejdsmiljø. En ny rapport fra NFA slår fast, at det tilmed koster samfundet milliarder af kroner hvert år. Nu må arbejdsgiverne og politikerne tage ansvar.
Ny rapport: Niveauet af social dumping er tårnhøjt på det danske arbejdsmarked27.5.2025 08:03:49 CEST | Pressemeddelelse
En ny rapport fra VIVE bekræfter endnu en gang det, som 3F har advaret om i årevis. Social dumping er et kæmpe og stigende problem på det danske arbejdsmarked.
Bekymrende rapport kalder på omgående handling8.5.2025 13:08:24 CEST | Pressemeddelelse
Det er stærkt bekymrende, at ulykker i landbruget sker med maskiner, der ikke opfylder lovkrav for sikkerhed. Det fremgår af en ny rapport fra Ekspertgruppen for Arbejdsulykker.
Tiltrængt løft til erhvervsuddannelserne7.5.2025 11:24:00 CEST | Pressemeddelelse
3F kvitterer for, at eleverne får bedre mulighed for at bo tæt på erhvervsskolerne på såkaldte skolehjem.
3F: Alvorlige brud på arbejdsmiljøloven skal føre til fængselsstraf28.4.2025 13:57:57 CEST | Pressemeddelelse
I anledning af Workers’ Memorial Day holder 3F mindehøjtidelighed for de tre mænd, der omkom i en arbejdsulykke på Flemløse Biogasanlæg sidste år. Nu foreslår 3F strengere fængselsstraf for brud på arbejdsmiljøloven.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum