Blockchain, smartphones, kunstig intelligens skal hjælpe os med at nå Verdensmålene inden år 2030
Dette forår går Udenrigsministeriet, IDA, DTU og FN Byen sammen om at sætte fokus på brugen af teknologi som forandringskraft i udviklingssamarbejdet, også kaldet techvelopment. I løbet af en række arrangementer, som holdes fra marts til juni, vil organisationerne sammen med partnere fra civilsamfundet og den private sektor fremhæve løsninger og viden inden for emner som uddannelse, klima, byudvikling, sundhed og offentlig administration.
”Mange danske virksomheder og organisationer er med helt i front med nye teknologier inden for bl.a. ICT og digitalisering. Jeg er optaget af, at dansk ekspertise og viden bringes i spil, så vi gennem det danske udviklingssamarbejde kan udnytte de muligheder, som ligger i ICT, teknologi og data. Derfor er jeg også rigtig glad for, at vi sammen med IDA, DTU og FN Byen kan være med til at bringe kreative digitale kræfter sammen om nye digitale løsninger og teknologi med udvikling i fokus”, siger udviklingsminister, Ulla Tørnæs.
For at udviklingslande kan få fuldt udbytte af nye digitale løsninger, er partnerskaber på tværs af sektorer afgørende.
”Mange af FN Byens 11 FN-organisationer i København arbejder med innovation og brug af digitale løsninger i deres globale operationer. Og alle arbejder med at realisere de 17 Verdensmål inden 2030. Derfor er vi glade for at kunne være med til at sætte fokus på techvelopment. Med en bred vifte af ekspertise inden for blandt andet klima, sundhed, udbud, flygtninge, fødevarer, uddannelse og infrastruktur, er FN Byen et mødested for partnerskaber, vidensudvekling og innovative løsninger,” siger kommunikationschef i FN Byen, Lars Peter Schaumburg-Levy.
Disruptive teknologier har et unikt potentiale til at løse mange af de udfordringer, udviklingslande står overfor, bedre, hurtigere og billigere end tidligere. På DTU har en studerende f.eks. udviklet SoilSense, som er et billigt sensorsystem til vanding af marker, der gør det muligt for landmænd i tørkeplagede lande at øge effekten af vanding.
”DTU har til formål at skabe teknologier, der gør en forskel for mennesker. Vi ser en særlig mulighed i netop digitale teknologier. De kan bruges inden for mange områder - fra landbrug til sundhed. Og de gør det muligt at nå ud til mennesker over hele verden, også dem, der lever under ydmyge forhold. Endelig kan digitale teknologier også generere store mængder data og viden, som kan bruges i det videre arbejde med at opfylde FN’s Verdensmål,” siger rektor på DTU, Anders Bjarklev.
Med Techvelopment Spring vil Udenrigsministeriet, IDA, DTU og FN Byen formidle viden om, hvordan ny digital teknologi kan bruges i udviklingssammenhænge, hvordan man kan arbejde med nogle af de udfordringer og risici, det også involverer, og skabe et forum for vidensudveksling.
”Techvelopment Spring er ikke kun en enestående mulighed for at sætte skarpt fokus på det kæmpe store disruptive potentiale, som digitale teknologier har i udviklingssamarbejdet, men også en unik mulighed for at danne nye partnerskaber og samarbejder på tværs af sektorer. Brugen af teknologi til at nå FN’s Verdensmål er omdrejningspunktet for rigtigt meget af IDAs arbejde, og det er derfor vores ambition, at Techvelopment Spring i endnu større grad kan skabe et forum for vidensudveksling, der inspirerer til nye løsninger og sætter danske tech-kompetencer i spil til at løse nogle af verdens store udfordringer,” siger formand for IDA, Thomas Damkjær Petersen.
Det første arrangement i Techvelopment Spring 2019 holdes hos Folkekirkens Nødhjælp sammen med DareDisrupt den 13. marts og handler om CivicTech. Se programmet for Techvelopment Spring på www.techvelopment.dk.
For yderligere information, kontakt:
IDA: Jacob Lennheden, tlf: 3318 4875, mail: jle@ida.dk
DTU: Rektor Anders Bjarklev, tlf: 2076 1512, mail: dtu-rektor@adm.dtu.dk
Udenrigsministeriet: Lisa Christensen tlf: 2157 6134, mail: limchr@um.dk
FN Byen: Line Sigh, tlf: 4533 6014, mail: line.sigh@one.un.org
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Europaministeren besøger Grækenland og Cypern for at styrke samarbejdet om vigtige europapolitiske emner herunder forebyggelse af irregulær migration mod EU21.1.2025 19:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra den 22. til den 23. januar besøger europaminister Marie Bjerre Athen og Nicosia for at mødes med græske og cypriotiske ministre og organisationer.
Joint Readout: Multilateral Experts Group Initiates Joint Actions to Further Counter the Shadow Fleet and its Maritime Risks20.1.2025 11:34:09 CET | Nyhed
A Joint Readout by the United States, Denmark, Estonia, Finland, Poland, Sweden, and the United Kingdom following recent engagements.
Høring: Interessetilkendegivelse til repræsentation i EU’s Økonomiske og Sociale Udvalg i perioden 2025-203016.1.2025 12:43:03 CET | Nyhed
Den nuværende mandatperiode for EU’s Økonomiske og Sociale Udvalg (ØSU) udløber den 20. september 2025. De ni danske pladser i udvalget skal derfor beskikkes på ny for den kommende periode 2025-2030. Udenrigsministeriet har som led i nybeskikkelsesprocessen foretaget en bred høring om interessetilkendegivelse i at være medlem i ØSU blandt en række arbejdstager-, arbejdsgiver- og civilsamfundsorganisationer. Øvrige organisationer, som måtte være interesserede i at være repræsenterede i ØSU, opfordres dog også til at tilkendegive og motivere deres interesse over for Udenrigsministeriet. Interesserede organisationer bedes motivere deres tilkendegivelse med blandt andet oplysning om antal medlemmer og bredden af de repræsenterede samfundsinteresser, jf. også kriteriet om repræsentativitet i TEUF art. 300, stk. 2, nedenfor. På baggrund af de modtagne interessetilkendegivelser vil regeringen med henblik på at kunne indstille ni medlemmer til en plads i ØSU foretage en samlet afvejning af mot
Europaministeren besøger Rom for at tale om migration og konkurrenceevne16.1.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Besøget i Italien er en del af europaministerens EU-turné, hvor ministeren samler inspiration fra andre EU-lande og får deres syn på fælles europæiske udfordringer, inden Danmark overtager EU-formandskabet 1. juli.
Ny dansk millionstøtte på vej til Palæstinakrisen efter aftale om våbenhvile16.1.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter gårsdagens nyhed om en aftale om våbenhvile mellem Israel og Hamas, har regeringen besluttet at give et ekstraordinært humanitært bidrag til Palæstinakrisen på 75 millioner kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum