Tidligere flyvestation er nu helt åben

Uanset om man ankommer til Flyvestation Værløse for at spænde rulleskøjterne, lufte cyklen eller ride en tur, bliver man nu ikke længere mødt af et stort hegn. Nu åbner naturen sig på en ny måde for fødderne af de besøgende. De sidste cirka 1000 meter hegn, der førhen var med til at lukke et militært område, er nu fjernet. Dermed er forvandlingen fra flyvestation til unikke friluftsmuligheder kun 20 kilometer fra Københavns Rådhusplads fuldendt.
- Vi har netop fjernet den sidste, store strækning med hegn og dermed nået en milepæl med forvandlingen af Flyvestation Værløse. Det drejer sig om den nordlige ende af flyvestationen, som vender op mod området Laanshøj. Det betyder, at det nu er muligt at gå en tur rundt i bakkerne lige op ad de store Herkuleshangarer og derfra få en fantastisk udsigt over hele området, siger Charlotte Mølgaard, arealkoordinator i Naturstyrelsen.
I 2013 overtog Naturstyrelsen 349 hektar på den nedlagte Flyvestation Værløse. Siden har maskiner fjernet gamle udtjente bygninger og naturen har fået en kærlig hånd, så området kunne åbnes for offentligheden.
Nye områder for de firbenede
Ud over flere hangarer og tre kilometer lang landingsbane byder de grønne dele af Flyvestation Værløse også på et rekreativt naturområde med mose, eng, skrænter, vandhuller og en mindre hede. Landingsbanen og en række andre asfaltstrækninger er et mekka for alle til fods og på hjul som cyklister, rulleskøjteløber og landsejlere. Derudover giver området mulighed for ridning, fiskeri, model- og droneflyvning. Med to nye hundefolde i den åbne natur har de firbenede og deres ejere også fået et unikt åndehul.
- Vi har oplevet en stor efterspørgsel på områder, hvor hunde må løbe rundt uden snor. Derfor har vi placeret en ny hundefold tæt på p-pladsen ved Sandet. Folden er cirka en hektar stor, hvilket svarer til et par fodboldbaner, så her kan hundene virkelig få plads til at løbe og lege. Derudover er der i forvejen en hundefold lige nord for indgangen ved Jonstrup, hvor store og små snuder kan løbe rundt på frie poter, siger Charlotte Mølgaard.
Flyvestation Værløse er åbent for offentligheden hele året rundt.
Læs mere om Flyvestation Værløse, seværdighederne og de mange aktiviteter, området giver mulighed for her: https://naturstyrelsen.dk/naturoplevelser/naturguider/vaerloese-flyvestation/
Friluftsaktiviteter ved Flyvestation Værløse:
- Cykling
- Rulleskøjter/rulleski
- Landsejlads
- Fiskeri
- Fuglekiggeri
- Vandring
- Hundeluftning – hundefolde
- Modelflyvning/droneflyvning
- Ridning
- Picnic ved borde/bænke
Yderligere oplysninger:
Charlotte Mølgaard, 7254 3001, CHARM@nst.dk
Nøgleord
Billeder

Information om Naturstyrelsen
Følg pressemeddelelser fra Naturstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Naturstyrelsen
Unik naturalliance: Offentlige og private parter skal skabe Danmarks største sammenhængende naturareal i Nordvestjylland2.6.2025 13:35:34 CEST | Pressemeddelelse
Naturen i Thy og Han Herred skal have de bedst mulige vilkår til gavn for dyr, planter, mennesker samt klimaet og miljøet. Derfor går Danmarks største naturfonde sammen med Naturstyrelsen, Thisted og Jammerbugt Kommuner samt Nationalpark Thy for at skabe Danmarks største sammenhængende naturområde indenfor et område på 150.000 hektar.
Presseinvitation: Offentlige og private parter skal skabe stor og sammenhængende natur i Nordvestjylland i en unik naturalliance28.5.2025 11:21:53 CEST | Presseinvitation
Den 2. juni lanceres et stærkt og nyskabende samarbejde mellem fonde, kommuner, en nationalpark og staten, der i fællesskab vil skabe Danmarks største sammenhængende naturområde
Støtte til fornyelse af Opalsø-området på Bornholm16.12.2024 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med en donation fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal på 8 millioner kroner vil det blive en bedre oplevelse at besøge en af Bornholms største turistattraktioner: Opalsøen.
Danmarks største klima-lavbundsprojekt på vej i Ribe: 2.700 hektar landbrugsjord kan blive våd natur9.12.2024 09:42:02 CET | Pressemeddelelse
I fremtiden skal området øst for Ribe danne rammen om et storstilet projekt, der har enorme miljø-, natur- og klimagevinster. I dag besøger minister for grøn trepart området.
Presseinvitation: Farligt træ i Dyrehaven sprænges væk med dynamit19.9.2024 15:01:20 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag formiddag den 24. september sprænger Naturstyrelsen trækronen væk på en af de gamle bøge nær Ulvedalen af sikkerhedsmæssige årsager.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum