Express 4 hjem til Aarhus

Fra vestkysten af Australien over Det Indiske Ocean, gennem Suezkanalen og videre gennem Middelhavet og Den Engelske Kanal, og efter at have rundet Skagen hjem over Kattegat til Aarhus. Sådan har rejsen set ud for Express 4, som i dag søndag kunne finde sig til rette i sit leje i Aarhus Havn.
”Det er altid en dejlig oplevelse, når en helt nybygget færge efter års planlægning og hårdt arbejde endelig ligger på sin plads i havnen. Nu glæder vi os bare til at sætte den i drift og vise den frem til vores gæster”, siger Molslinjens administrerende direktør, Carsten Jensen.
Express 4 skal sejle mellem Aarhus og Odden, og den nytilkomne færge betyder, at kunder på Kattegat nu vil blive betjent af tre af verdens største katamaraner, Express 2, Express 3 og Express 4.”
”Det betyder, at vi med tre superfærger øger vores kapacitet på Kattegat med næsten 20 procent, og færgen betyder samtidig en yderligere styrkelse af infrastrukturen og sammenhængskraften i Danmark”, siger Carsten Jensen.
Express 4 sejler sin første tur fra Aarhus til Odden den 14. marts klokken 7.45.
Kontakter
Jesper MaackPR- og kommunikationschef
Tlf:20196215jma@molslinjen.dkBilleder

Links
Information om Molslinjen A/S
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Ny færgesang til Bornholmslinjen27.6.2025 10:02:27 CEST | Pressemeddelelse
Det skabte stor opstandelse, da Molslinjens rute på Kattegat for nylig erstattede den gamle, klassiske Kombardo-sang med en ny. Nu kommer den nye sang til Bornholmslinjen i en særlig bornholmerudgave.
Rekordmange med færgerne i ugen med Folkemøde på Bornholm24.6.2025 14:06:26 CEST | Pressemeddelelse
Ugen med Folkemødet trak rekordmange passagerer med Bornholmslinjens færger. Det viser rederiets opgørelse over biler og passagerer på Rønne-Ystad og Rønne-Køge for hele uge 24 i år.
Lydbølgerne skal gå mindre højt på de danske færger19.6.2025 09:01:31 CEST | Pressemeddelelse
Lydbølgerne skal sænke sig på de danske færger. Derfor går rederier og arbejdstagerforeninger nu sammen om en kampagne, som skal få passagerer og færgernes besætninger til at tale pænt til hinanden.
Molslinjens nyeste elfærge i drift14.6.2025 11:54:05 CEST | Pressemeddelelse
Molslinjens nyeste elfærge, ’Nerthus’, har bestået alle test og syn, og færgen er således af myndighederne godkendt til sejlads på ruten fra Ballen på Samsø til Kalundborg på Sjælland. Færgen sejler sin første tur fra Kalundborg klokken 07.45 på mandag den 16. juni 2025.
Molslinjens nye elfærge sejlede i havn i Kalundborg i morges3.6.2025 10:53:18 CEST | Pressemeddelelse
Molslinjens elfærge, Nerthus, afsluttede i dag en næsten tre uger lang hjemsejlads fra værftet i Tyrkiet. I skønt dansk sommervejr lagde færgen til kaj i Kalundborg, hvor et intenst program nu begynder for at få færgen klar til drift den 16. juni.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum