Molslinjen A/S

Færger får forrygende start på 2026

15.4.2026 10:01:48 CEST | Molslinjen A/S | Pressemeddelelse

Del

Molslinjens hurtigfærger på Kattegat har fået en forrygende start på 2026. Kulde, voldsomt stigende brændstofpriser, elbiler, tidlig påske samt en stærk markedsposition har tilsammen skabt det bedste første kvartal i rederiets historie.

Molslinjen leverer bedste første kvartal nogensinde med næsten 680.000 passagerer og over 290.000 biler på Kattegat, drevet af stærk marts-trafik, flere elbiler og voksende markedsandele.
Molslinjen leverer bedste første kvartal nogensinde med næsten 680.000 passagerer og over 290.000 biler på Kattegat, drevet af stærk marts-trafik, flere elbiler og voksende markedsandele.

Bedste kvartal i rederiets historie. Sådan lyder bundlinjen for det første kvartal i 2026 for Molslinjens katamaraner på Kattegat. Hurtigfærgerne overførte næsten 680.000 passagerer og godt 290.000 personbiler i løbet af første kvartal 2026. Det er næsten 5 procent flere passagerer og 5,6 procent flere personbiler end den hidtidige rekord tilbage fra begyndelsen af 2024.

”Vi har ligget en smule foran forventningerne i årets begyndelse, hvor det dårlige vejr sendte mange rejsende med færgerne – særligt kuldslåede elbiler fyldte godt op på færgernes vogndæk”, forklarer Molslinjens kommercielle direktør, Lucas Kragh.

Efter kolde og blæsende, men overraskende gode, måneder i januar og februar tog det for alvor fart i marts, hvor trafikken blev hele 14 procent bedre end sidste år. Her var hele 35 procent af alle biler på færgerne en elbil.

”Her hjælper en tidlig påske selvfølgelig på resultatet – men vi kan måle på, at vores markedsføring om Molslinjen som ”den smarte vej” har været meget effektiv og klart spiller ind i det flotte kvartals-resultat, hvor vi hver måned og særligt i marts har vundet markedsandele i forhold til broen over Storebælt”, siger Lucas Kragh.

Også Molslinjens busselskab, Kombardo Expressen, har spillet en rolle i det fine kvartalsresultat. Busserne er blevet hjulpet af ombygningen af Aarhus Banegård, som skaber problemer for toggæsterne, som i stort tal vælger busturen i stedet.

Kontakter

Om Molslinjen

Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab med en flåde på 19 skibe, som årligt transporterer mere end 15 millioner gæster. Med 10 overfarter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen, Samsølinjen og Øresundslinjen forbinder færgerne Danmark, Sverige og Tyskland.

Bornholmslinjen og Molslinjen betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier.

I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen, herunder også Bornholm Expressen i samarbejde med Vikingbus. Busserne kører direkte til København fra Aarhus, Randers, Aalborg, Viborg, Herning, Silkeborg og Rønne samt en række andre jyske byer.

Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1800 medarbejdere.

Mere info: www.molslinjen.dk

Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye