HK Handel: Personalet tilsidesættes hvis lukkeloven afskaffes
Det virker som et uigennemtænkt forslag, når regeringen ønsker at afskaffe lukkeloven. Der er i forvejen meget få regler på området, efter at man i 2012 senest ændre loven, men nu vil man så skære den helt væk.
Det betyder, at butikkerne og butikskæderne fuldstændigt selv bestemmer, hvornår man vil holde åbent. Den lokale Netto kunne således komme til at holde åbent til klokken 22 – juleaften!
- Det er hævet over enhver tvivl, at det bliver personalet, som kommer til at trække det korteste strå i den ligning. Deres arbejdstider er i forvejen meget skæve og varierende, og nu kan de så ende med at skulle arbejde både juleaften og nytårsaften. Det er ikke i orden, siger sektorformand for HK Handel Per Tønnesen.
Det er TV2 Nyhederne, som i dag kunne løfte sløret for regeringens planer. Heldigvis er det foreløbigt kun tale om et forslag, og man kan derfor håbe, at der trods alt er nogen på Christiansborg, som tænker på personalet og ikke på en noget diffus økonomisk gevinst.
- Det er svært at få øje på, hvem det er, som skal ”vinde” ved det her forslag. Danskerne har i forvejen mange indkøbsmuligheder i hverdagen, så det kommer næppe til at gøre den store forskel, at de så vil kunne købe en liter mælk klokken 21 juleaften. Det virker uigennemtænkt, siger Per Tønnesen.
Hos HK Handel, der er overenskomstbærende fagforening på butiksområdet, opfordrer man i stedet politikerne på Christiansborg til at stoppe og trække luft ind, inden man eventuelt siger ja tak til et forslag, som i den grad vil forringe arbejdslivet for de mange tusinde butiksansatte i Danmark.
- Personalet i butikkerne knokler i forvejen uforholdsmæssigt meget i både december og januar. Det må vel være rimeligt nok, at de også får mulighed for at stoppe op og tage et par dage fri til at holde jul. Især når der ikke er noget økonomisk incitament for, at fjerne lukkeloven. Danskerne begynder næppe at handle mere ind, bare fordi de kan handle juleaften eller nytårsaften, slutter Per Tønnesen.
Nøgleord
Kontakter
Kevin Berendt Jensen, Presse- og kommunikationsmedarbejder, 2452 4050
Information om HK Danmark
Følg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
Beskæftigelsesministeren tager på Jobpatrulje2.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag kører beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen og HK’s forbundsformand Anja C. Jensen med Jobpatruljen for at tjekke op på unge fritidsjobberes arbejdsforhold. For det er afgørende, at unge får en god start på arbejdslivet.
Ny analyse: Stress øger risiko for tidlig tilbagetrækning med 50 %27.6.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd forud for stormøde om stress viser, at arbejdsrelateret stress øger risikoen for at trække sig fra arbejdsmarkedet før pensionsalderen. “Den nye dokumentation understreger endnu en gang, hvorfor et øget politisk fokus på stress giver mening samfundsøkonomisk,” siger forbundsformand for HK.
Presseinvitation: Stormøde om stress 27. juni24.6.2025 09:51:10 CEST | Pressemeddelelse
Det er tid til handling. HK inviterer til politisk stormøde om stress. På mødet vil politikere, arbejdsmarkedets parter og centrale aktører give beskæftigelsesministeren input til løsninger mod stress.
Opjusteret råderum giver plads til oprustning og velfærd men hænger dårligt sammen med besparelser i det offentlige23.6.2025 11:41:30 CEST | Pressemeddelelse
Finansministeriets seneste opjustering af råderummet giver regeringen et forklaringsproblem i forhold til besparelser i det offentlige. For hvordan forklarer vi borgerne, at der nu igen bliver længere sagsbehandlingstider, mindre velfærd og usikkerhed om værdig tilbagetrækning, når staten tilsyneladende bliver ved med at finde flere milliarder, spørger forbundsformand for HK, Anja C. Jensen.
Årets HandleKraft-pris går til Modstrøm13.6.2025 18:31:44 CEST | Pressemeddelelse
Organisationen Modstrøm modtager årets HandleKraft-pris for sit vigtige arbejde med at give unge udenfor job og uddannelse og FGU-elever en stærk stemme og stærke fællesskaber. Med prisen følger 25.000 kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum