Batterisystem til vindmøller skal udjævne elprisen

Problemet med vindmøller er, at de producerer strøm som vinden blæser. Når det blæser meget, stiger produktionen og elprisen falder – og når vinden løjer af, falder produktionen og elprisen stiger. Det er et problem for elnettet og en dårlig forretning for vindmølleejere.
Derfor arbejder forskere på Aalborg Universitet (AAU) på at udvikle en effektomformer til vindmøller med indbygget batterisystem, som kan opsuge og udsende energi efter behov og derved udjævne produktionen. Projektet er et samarbejde mellem AAU, Ørsted og ABB’s Corporate Research Center i Sverige og er finansieret af Innovationsfonden med 6 mio. kr.
- I øjeblikket kræves der udstyr fra flere leverandører for at opnå samme effekt. Det medfører udfordringer med koordinering og optimering af systemet. Den løsning, vi foreslår, har et stærkt potentiale til at reducere omkostningerne og øge rentabiliteten af vindmøller ved at samle flere funktioner i ét produkt, siger Remus Teodorescu, der er professor på AAU og videnskabelig leder af projektet.
Ambitionen er at udvikle løsningen til et ’proof of concept’ og derefter evaluere de tekniske og økonomiske muligheder for at udvide til pilotinstallationer i fremtiden.
En nødvendighed for fremtidens elforsyning
Ved at integrere batterilagring med vindkraft bliver de tekniske muligheder udvidet, så vindmøller i fremtiden kan levere vedvarende energi, der holder samme eller højere niveau af sikkerhed og modstandsdygtighed, som fossile energikilder.
Den foreslåede løsning er med til at optimere vindmølledriften og kan potentielt sænke elprisen og samtidig øge produktionen. Begge dele er en nødvendighed, når vi skal øge andelen af vedvarende energi i fremtidens energisystem. Netop derfor er store virksomheder allerede involveret i projektet, herunder ABB og Ørsted, tidligere DONG Energy.
- Ørsted har en ambitiøs strategi om fortsat at være førende i offshore vindindustrien, og samtidig har vi et stærkt fokus på at sænke elprisen. Vi forventer at udnytte de unikke tekniske løsninger og produkter leveret af dette projekt i vores virksomhed til design, konstruktion og drift af vores portefølje af vindkraftværker, infrastruktur og netforbindelsessystemer inden for de eksisterende og fremtidige markedsforhold, siger 'director' Troels Stybe Sørensen fra Ørsted.
- For ABB er det et rigtig interessant projekt, fordi det giver os mulighed for at udvikle fremtidens teknologi til et voksende marked for vedvarende energi kombineret med energilagring, som kan imødekomme fremtidens skærpede net-tilslutningskrav samt nedbringe de totale omkostninger til elektricitet fra offshore vindenergi, siger Mikael Dahlgren, Direktør for ABB Corporate Research i Sverige.
Fleksible systemer som dette er en forudsætning for, at vindkraft i fremtiden kan udgøre en endnu større del af elproduktionen og samtidig være robust og stabil. Energilagring med batterier vil også minimere risikoen for, at kraftigt blæsevejr kan føre til negative elpriser og begrænsning af elproduktion, sådan som det skete i Danmark i julen 2016.
Innovationsfondens investering:6 millioner kr.
Samlet budget:9 millioner kr.
Varighed:3 år
Officiel titel:Integrated Battery Energy Storage and STATCOM for the Optimal Operation and Control of WPP in Power System
Nøgleord
Kontakter
Hiva Ahmadi, pressekontakt, AAU, 22 20 68 69, hiah@adm.aau.dk
Remus Teodorescu, professor, AAU, mobil: 2787 9808, ret@et.aau.dk
Billeder

Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Nye tal for integration: Danskerne blander sig mere og mere7.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny forskning viser, at befolkningen i stigende grad blander sig på tværs af etnisk baggrund.
Danmarks bedste unge hackere tørner sammen til De Danske Cybermesterskaber 20253.5.2025 06:13:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er kamp om titlen som Danmarks bedste hacker under 25 år og en plads på det danske Cyberlandshold ved De Danske Cybermesterskaber d. 3. maj 2025
Ny dekan for Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Aalborg Universitet30.4.2025 16:31:08 CEST | Pressemeddelelse
Cheflæge og forskningsleder ved Sygehus Lillebælt, Karina Dahl Steffensen, ansættes som dekan for Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Aalborg Universitet. Hun leder i dag Center for Fælles Beslutningstagning og er også professor ved SDU. Hun tiltræder den 1. august 2025.
Flest kvinder får KOL – men behandlingen bygger på mænd28.4.2025 09:32:23 CEST | Pressemeddelelse
Flere kvinder end mænd bliver ramt af KOL, men alligevel bygger det meste af den viden, vi har om sygdommen, primært på mandlige patienter. Det vil forskere fra Aalborg Universitet nu ændre med et nyt forskningsprojekt, der dykker ned i kønsforskelle i sygdomsforløbet.
Læger skal kunne henvise til sociale fællesskaber24.4.2025 11:24:17 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt EU-forskningsprojekt undersøger, om sociale henvisninger fra praktiserende læger kan hjælpe sårbare grupper videre til sundhedsfremmende tilbud i lokalsamfundet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum