Vinderne af klassekonkurrencen i Sommerbogen blev fejret
Der var kagemænd, saftevand og flag på bordene, da de glade vindere af klasse-konkurrencen i Sommerbogen 2018 blev fejret på Ishøj Bibliotek.
I år var de dygtige vindere 6.A fra Vibeholmskolen. De 21 elever i 6.A havde i alt læst og anmeldt 117 bøger i sommerferien, hvilket svarer til næsten seks bøger i gennemsnit pr. elev.
Udover den landsdækkende Sommerbogskonkurrence har Ishøj Bibliotek lavet sin egen klassekonkurrence, hvor den klasse i Ishøj, som i alt har læst flest bøger i gennemsnit pr. elev, vinder en tur i Ishøj Bio for klassen.
Stolte og glade
Det var en flok glade og stolte elever fra Vibeholmskolen, som fredag mødte op til fejring og præmieoverrækkelse på Ishøj Bibliotek.
”Det har været sjovt at være med i konkurrencen, og jeg vil meget gerne være med i Sommerbogen igen til næste år. Og så glæder jeg mig til at komme i biografen med klassen,” fortalte Maria Larsen på 12 år, som blandt andet havde læst ’En farlig togtur’ af Kit A. Rasmussen.
”Jeg er meget stolt af, at klassen har vundet, og jeg skal 100 procent være med næste år,” tilføjede Amalie Ahrensberg på 12 år.
Rekord mange anmeldelser
Selvom 6.A vandt klassekonkurrencen i Ishøj, er der al mulig grund til at fejre alle børn, som har deltaget i Sommerbogen i Ishøj i år. Der er nemlig blevet læst hele 965 bøger i alt i Ishøj, og det er en fordobling i forhold til 2016.
Over hele landet er der i alt blevet anmeldt 16.301 bøger, så Ishøjs andel er imponerende høj.
Landsdækkende konkurrence
Sommerbogen er en landsdækkende læsekonkurrence for de 7-14 årige med et meget enkelt koncept: Læs tre bøger efter eget valg og anmeld dem på Biblo.dk.
Formålet med Sommerbogen er at give de 7-14-årige lyst til at blive ved med at læse hen over sommerferien.
Kontakter
Rikke Blach Myhlendorph, pædagogisk konsulent på Ishøj Bibliotek
E-mail: rbm@ishoj.dk
Billeder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Kom med: Åbent hus på Ishøj Kulturskole9.5.2025 10:23:58 CEST | Pressemeddelelse
Kom til åbent hus på Ishøj Kulturskole, hvor du kan møde lærerne og høre, hvordan det fx lyder, når du blæser i en tværfløjte, hvordan du kreerer et musikdyr ud af pap, eller hvordan føles det at være en del af et dansehold
Ishøj Jobcenter vælger nye leverandører til beskæftigelsesindsatsen7.5.2025 10:40:47 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Jobcenter har nu fundet de nye leverandører, som fra juni skal hjælpe Ishøjs ledige borgere tættere på job og uddannelse i de kommende fire år
Ishøj Kulturskole på scenen i Tivoli5.5.2025 13:10:10 CEST | Pressemeddelelse
Søndag den 4. maj deltog elever fra Ishøj Kulturskole i Musikskoledage i Tivoli, hvor mere end 6.000 musik- og kulturskoleelever fra hele landet optrådte på scenerne i haven
Ishøj Kommune bliver gældfri29.4.2025 08:48:19 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Byråd har besluttet at skille sig af med kommunens gæld og indfrier nu lån for 115 millioner kroner. ”Vi vil være en økonomisk robust kommune, der kan stå på egne ben,” siger borgmester Merete Amdisen
Sanne Møller er blevet fastansat som borgerrådgiver4.4.2025 11:53:57 CEST | Pressemeddelelse
Jurist Sanne Møller er blevet fastansat som borgerrådgiver i Ishøj Kommune. Hun har varetaget funktionen som vikar siden oktober sidste år, men er nu efter en ansøgningsrunde blevet fastansat
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum