
Fælles front styrker dansk design internationalt
For femte år i træk er uno form med, når eventet 3 Days of Design løber af stablen i København den 24.-26. maj. I år kan producenten af eksklusive køkkener samt bad- og garderobeløsninger samtidig fejre 50 året for grundlægger Arne Munchs klassiske og kubiske lamelkøkken, der har manifesteret sig som en sand designklassiker for eftertiden.
– Tidligere på året lancerede vi Reflect Kitchen by Søren Rose, som vi naturligvis vil vise frem ved 3 Days of Design. Det skal – ligesom Arne Munchs klassiske design har gjort de seneste 50 år – være med til at tegne uno form-brandet fremadrettet, fortæller Peter Bisgaard, Brand Director hos uno form.
Sammenhold styrker international profilering
3 Days of Design blev søsat i 2012 for at skabe opmærksomhed om dansk design i resten af verden og slå Københavns rolle som international designmetropol fast. Sammen med uno form udstiller en lang række andre velrenommerede danske designbrands heriblandt Carl Hansen & Søn, House of Finn Juhl, Republic of Fritz Hansen og Paustian.
– Det er vigtigt, at vi i branchen står sammen om at profilere dansk møbeldesign, og det er 3 Days of Design en rigtig god mulighed for at gøre. Det er med til at styrke vores samlede brand over for resten af verden, og det er først og fremmest derfor, vi bakker op år efter år, siger Peter Bisgaard.
Nye tendenser på Søtorvet
uno form er med på 3 Days of Design for at promovere dansk design på de overordnede linjer, og i forbindelse med 50-års-jubilæet er flagskibsbutikken i København samtidig blevet ombygget og opdateret med de seneste nye tendenser.
– På Søtorvet har vi indrettet en afdeling, der udelukkende er dedikeret til Søren Roses Reflect Kitchen, og derudover har vi fokuseret på at skabe nye og inspirerende køkkenmiljøer til såvel den mindre københavnerlejlighed som den rummelige patriciervilla, fortæller Peter Bisgaard.
Nøgleord
Kontakter
Olav Arnkjær
Relations Specialist, Epicent PR
(+45) 78 70 09 21
oar@epicent.dk
Billeder

Links
Information om uno form
uno form har siden 1968 lavet køkkener baseret på klassiske arkitektoniske idealer med kompromisløst materialevalg og gennemført snedkerarbejde. Med showrooms i Danmark, Norge og Sverige er der mulighed for professionel kunderådgivning over hele norden.
Følg pressemeddelelser fra uno form
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra uno form
uno form genfortolker 50 år gammelt design i ny kollektion31.1.2019 09:54:45 CET | Pressemeddelelse
uno form introducerer køkkenet Copenhagen Collection, der baserer sig på designvirksomhedens klassiske dyder fra 1968. Kollektionen skal skubbe til vores opfattelse af, hvordan et køkken ser ud.
uno form åbner nyt køkkenstudio i Aalborg28.8.2018 11:17:04 CEST | Pressemeddelelse
Køkkenfirmaet med rod i klassisk, dansk møbeldesign åbner nyt showroom i den store Invita-butik ved City Syd. Erfaren køkkenhandler bliver forhandler i, hvad han selv kalder, Nordjyllands flotteste køkkenbutik.
Stigende interesse for klassisk design afspejler samfundet22.3.2018 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efterspørgslen på de danske designklassikere er stigende. I urolige tider søger vi materialer, der skaber tryghed i privatsfæren, og tidløs kvalitet går ikke af mode – en tendens man tydeligt oplever hos uno form.
Køkkenlancering: uno form skiller stadig vandene 50 år efter16.3.2018 09:48:29 CET | Pressemeddelelse
I anledning af uno forms 50 års jubilæum lancerer køkkenproducenten nu Reflect Kitchen by Søren Rose. Det nye køkken ændrer sig efter sine omgivelser – det tvinger folk til at tage stilling og vil dele vandene.
Køkkenlancering: Enkel praktik og landlige værdier i urban forening23.5.2017 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
New Nordic Shaker Kitchen fra uno form kombinerer snedkertraditioner og nordisk design med landlig funktionalitet. Stilen knytter sig til idealet om et mere simpelt liv og rammer således en tendens i tiden.