
Gråsten Landbrugsskole hjælper elever til udlandet
"Vi har her på skolen det seneste års tid haft 26 elever i praktik i udlandet, hvilket vi er rigtig glade for. De oplevelser, som de unge tager med sig hjem er jo nærmest uvurderlige. For det første får de et førstehåndsindtryk af, hvordan man driver landbrug i et andet land, samtidig modner det den enkelte på det menneskelige plan. Derfor opfordrer vi de unge til at tage en del af deres praktik i udlandet, hvis de har interesse i det," forklarer Dorthe Kreiberg, studievejleder på Gråsten Landbrugsskole.
På tirsdag d. 21. september 2011 holder skolen en temadag for alle, som er interesseret i at få informationer om mulighederne for praktik i udlandet. Her vil tre organisationer, der arrangerer ture for landbrugselever, fortælle om deres programmer og med ord, lyd og billeder give deres bud på, hvordan et succesfuldt ophold med praktik og oplevelser i udlandet kan forløbe. Det er Travel 2 Farm, ALOTT og AGRIVENTURE
Bagefter vil der være en "walk about", hvor man kan gå rundt og besøge standene, få materiale og en nærmere snak med de tre rejsepartnere samt skolens studievejledere, der kan hjælpe med uddannelsesaftaler, tilskud fra AER mm. Alle er velkommen til at være med uanset man er elev, forældre, arbejdsgiver eller blot nysgerrig.
"Udover arrangementet d. 21. med de tre rejsepartnere har vi to aftener, hvor nogle af de hjemvendte elever kommer og fortæller om deres oplevelser og erfaringer og ikke mindst vil de vise billeder fra deres ophold," fortæller Dorthe Kreiberg.
FAKTA:
Program for temadagen onsdag 21. sep. på Gråsten Landbrugsskole:
Kl. 13.00 - 13.20 ALOTT
Kl. 13.25 - 13.45 T2F
Kl. 13.50 - 14.10 AGRIVENTURE
Kl. 14.10 - 15.15 "Walk about"
Sted: Agroakademiet Gråsten Landbrugsskole, Fiskbækvej 15, 6300 Gråsten
Billede 1: Simon Seidelin, elev på Gråsten Landbrugsskole. Simon har været på ophold i USA og regner helt sikkert med at skulle af sted igen. Fotograf: Dorthe Kreiberg
Billede 2: Det bliver langt større landbrugsmaskiner, de unge vil stifte bekendtskab med i udlandet. Fotograf: Mads Korsgaard Jensen
Yderligere information kontakt:
Dorthe Kreiberg, 74 65 10 24 / dk@gl.dk
www.gl.dk
Billeder
Information om Gråsten Landbrugsskole
Følg pressemeddelelser fra Gråsten Landbrugsskole
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gråsten Landbrugsskole
Unge bliver længere i landbrugsuddannelsen18.4.2012 11:27:39 CEST | Pressemeddelelse
Stik mod andre erhvervsuddannelser så fortsætter unge i landbrugsuddannelsen med at uddanne sig efter de er faglærte landmænd.
76 klar til at blive landmænd på Gråsten Landbrugsskole17.4.2012 15:52:39 CEST | Pressemeddelelse
Stort antal elever klar til at færdiggøre uddannelsen til landmand på Gråsten Landbrugsskole.
Unge fra fire lande får ny viden på Gråsten Landbrugsskole3.4.2012 08:00:09 CEST | Press release
Gråsten Landbrugsskole har de seneste tre uger haft besøg af 10 unge landbrugselever fra Norge, Holland, Østrig og Tyskland. Skolen er med i et internationalt samarbejde for landbrugsuddannelser kaldet Inpact, som giver skolens lærere og elever mulighed for at udveksle erfaringer og dele viden om landbrugsproduktion med de udenlandske kolleger.
Gråsten Landbrugsskole vil uddanne erhvervsledere27.1.2011 15:51:47 CET | Pressemeddelelse
Gråsten Landbrugsskole gør klar til at uddanne unge erhvervsledere til mere end landbrugserhvervet.