DSK - De Samvirkende Købmænd

Bilka i Field’s er ulovlig

Del
Østre Landsret har afsagt dom i sagen om lovligheden af lavprisvarehuset Bilka i Field’s på Amager. Dommerne fandt, at Bilka og de omkringliggende udvalgsvarebutikker ikke tilsammen udgør et stormagasin, og dermed er Bilka ulovlig.

Da Daells Varehus blev lukket fik Københavns Kommune forbud mod at etablere et lavprisvarehus på 12.000 m² i Ørestaden, men fik i stedet tilladelse til ét stormagasin på ca. 25.000 m². Da Field’s åbnede i marts 2004 var det med en traditionel Bilka og en række udvalgsvarebutikker, der skulle udgøre det for et stormagasin i centeret.

”Hele forløbet omkring Ørestadens etablering har båret præg af, at landets lovgivning er blevet bøjet, så butikscentret kunne komme på plads. Det er derfor meget glædeligt, at Østre Landsret nu slår fast, at en så klar omgåelse af planlovens hovedbestemmelse ikke kan accepteres”, siger John Wagner, adm. direktør i De Samvirkende Købmænd.

Allerede tilbage i 2003 anlagde DSK sag mod Naturklagenævnet for at få afprøvet, om Bilka i Field’s er lovlig. Ved afgørelsen i Naturklagenævnet fandt fire ud af ti dommere, at det foreliggende projekt rummede så store afvigelser fra, hvad der kan betegnes som et stormagasin, at det ikke kan etableres i medfør af bestemmelsen om et stormagasin på 25.000 m² i lokalplanen. Et snævert flertal på seks ud af 10 dommere fandt imidlertid, at lavprisvarehuset Bilka, tøjbutikken Hennes & Mauritz og det engelske stormagasin Debenhams tilsammen udgjorde ét stormagasin. Det gjorde de med den overraskende begrundelse, at det ikke var en realistisk mulighed at etablere et stormagasin i traditionel forstand, og derfor må det accepteres, at begrebet anvendes med en ændret betydning, bl.a. med hensyn til dagligvarers andel af omsætningen. Det er denne afgørelse, Østre Landsret nu har underkendt, og dermed er Bilka etableret uden lovligt grundlag.

”Jeg går ud fra, at myndighederne nu påser, at Field’s butiksudvalg og indretning bringes i overensstemmelse med, hvad der er lovligt”, siger John Wagner.

Yderligere oplysninger kan fås hos adm. direktør John Wagner, mobil 20 23 26 16.

DSK repræsenterer 1.500 købmandsejede supermarkeder, nærbutikker, minimarkeder og convenience-butikker i kæder som f.eks. SPAR, SuperBest, REMA 1000, 7-Eleven, Løvbjerg, KIWI minipris, ABC Lavpris, NærKØB, LetKøb, Go’on og Dagrofa S-Engros. Læs mere på www.dsk.dk.

Information om DSK - De Samvirkende Købmænd

DSK - De Samvirkende Købmænd
DSK - De Samvirkende Købmænd
Islands Brygge 26
2300 København S

3962 1616http://www.dsk.dk/

Vi passer godt på de danske købmænd.

Med De Samvirkende Købmænd har danske købmænd en slagkraftig brancheorganisation, der sætter mange "fingeraftryk" i dansk erhvervslovgivning.

Medlemskredsen omfatter ca. 1.500 supermarkeder, discountbutikker, nærbutikker og convenience. DSK har også samtidig et tæt samarbejde med de to grossister i den frie sektor: Dagrofa og REMA Distribution.

I daglig tale siger vi, at DSK’s formål er at passe godt på den danske købmand. Mere formelt formuleret, så er DSK’s erklærede formål at skabe de bedst mulige vilkår for selvstændige forretningsdrivende i dansk dagligvarehandel.

Følg pressemeddelelser fra DSK - De Samvirkende Købmænd

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DSK - De Samvirkende Købmænd

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye