
Mænd tror på kvinder som brandmænd
Selv om der kommer flere og kvinder ind i beredskabet, går det langsomt. Kvindelige deltidsbrandmænd udgør formentlig mindre end to procent. Men erfaringerne er gode.
- Der er ingen tvivl om, at de to køn hver for sig bidrager med nogle ting. Der er selvfølgelig nogle fysiske forskelle. Men der er intet til hinder for, at begge køn kan være brandmænd. Der er måske en barriere, der skal overskrides, fordi det er en mandeverden. Men det må ikke få kvinderne til at holde sig tilbage. De er i høj grad velkomne, siger brandchef Henrik G. Petersen, Falck.
Det danske brandvæsen mangler folk - og det skal ses i sammenhæng med, at hovedparten af det danske brandvæsen består af brandmænd på deltid. I øjeblikket mangler der mindst 150. Det lyder måske ikke af mange, men på sigt kan det betyde, at man måske skal til at gøre op med deltidsbegrebet - med de økonomiske konsekvenser, det vil have for samfundet. For det vil alt andet lige være dyrere, hvis alle brandstationer skal være bemandet med fastansatte brandmænd, som sidder og venter på, at alarmen går.
Derfor skal en ny kampagne være med til at rekruttere flere deltidsbrandmænd. Og meget gerne også kvindelige deltidsbrandmænd.
- De steder, hvor der er ansat kvinder, går det rigtig, rigtig godt. Så vi ser meget gerne, at der kommer flere kvinder ind i beredskabet. Halvdelen af Danmarks befolkning består af kvinder. Hvis bare en lille del af dem ville søge ind som deltidsbrandmand, ville det være godt, siger Karsten Andersen, Landsklubben for Deltidsansatte Brandfolk, LFDB.
Bag kampagnen, "Fem minutter til forskel, "står Beredskabsstyrelsen, Falck, Landsklubben for Deltidsansatte Brandfolk, BeredskabsForbundet samt Foreningen af Kommunale Beredskabschefer. Kampagnen skal - udover at få flere mænd og kvinder til at melde sig som deltidsbrandmænd - skabe stolthed i egne rækker, få arbejdsgivere til at acceptere, at ansatte også arbejder som deltidsbrandmænd - og så skal den fortælle danskerne om den store samfundsopgave, som deltidsbrandmændene løfter.
For yderligere information kontakt Henrik B. Hansen, Falck, 40 14 64 47, Karsten Andersen, LFDB, 98 35 23 00, Sven Urban Hansen, Sorø Kommune 57 83 03 80 eller Henrik G. Petersen, Beredskabsstyrelsen, 40 83 89 33.
Billeder

Vedhæftede filer
Information om Beredskabsstyrelsen
Følg pressemeddelelser fra Beredskabsstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beredskabsstyrelsen
Drømmen lever8.11.2010 14:38:09 CET | Pressemeddelelse
Næsten hver fjerde voksne mand har overvejet at blive brandmand. Og næsten hver femte vil overveje at blive deltidsbrandmand i fremtiden. Det viser nye tal fra analysefirmaet YouGov.
Mange kender ikke til hverdagens helte26.10.2010 16:20:22 CEST | Pressemeddelelse
De slukker brande, skærer mennesker fri af sammenkrøllede biler og forhindrer olieudslip i at blive miljøkatastrofer. Alligevel har hver fjerde borger aldrig hørt om begrebet deltidsbrandmand.