Fra 1. juli kan du få opsat pension udbetalt hurtigere
Folkepensionister får fremover mulighed for at få deres opsatte pension udbetalt hurtigere og mere fleksibelt. Det fremgår af et netop vedtaget lovforslag, der skal gøre det mere attraktivt at blive længere på arbejdsmarkedet.
Lovforslaget indebærer, at opsat pension fra 1. juli kan udbetales hurtigere. Pensionister kan fx vælge at få udbetalt et engangstillæg for det opsatte grundbeløb og et højere månedligt tillæg i 10 år – i modsætning til i dag, hvor det kun er muligt at få udbetalt opsat pension som et livsvarigt månedligt tillæg.
Det vil eksempelvis betyde, at en enlig person med ret til fuld folkepension, der udskyder sin pension i to år, kan få udbetalt en engangssum på 149.700 kr. samt et månedligt tillæg i 10 år på 17.600 kr. Med den nuværende ordning kan den enkelte kun vælge at få et livsvarigt tillæg på 17.400 kroner om måneden.
Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen siger:
- Vi kan heldigvis se, at stadig flere seniorer udskyder pensionsalderen, men vi skal fra politisk side gøre alt, hvad vi kan for at fastholde den positive udvikling. Derfor er jeg rigtig glad for, at vi med udsigten til en hurtig udbetaling af opsat pension gør det endnu mere attraktivt at blive lidt længere på arbejdsmarkedet. Og jeg både tror og håber, at mange seniorer vil benytte sig af muligheden og få lidt flere penge mellem hænderne i deres første år som pensionister.
- I løbet af de næste 20 år vil aldersgruppen over 70 år vokse med cirka 50 procent. Det er derfor helt afgørende, at flere danskere vælger at blive et par år ekstra på arbejdsmarkedet, hvis vi skal bevare et stærkt velfærdssamfund og ikke overlade en regning til kommende generationer.
Lovforslaget er en del af udmøntningen af Aftalen om flere år på arbejdsmarkedet fra juni 2017, der blev indgået mellem regeringen og Dansk Folkeparti.
52.000 flere personer over 60 år arbejder i dag sammenlignet med for fire år siden.
Fremover kan pensionister selv vælge:
- Et højere månedligt tillæg i 10 år til grundbeløb og pensionstillæg
- Et engangstillæg for det opsatte grundbeløb + et højere månedligt tillæg i 10 år til pensionstillæg.
- Livsvarigt månedligt tillæg til grundbeløb og pensionstillæg.
I dokumentet nedenfor kan man se eksempler på udbetaling af opsat pension.
Det udbetalte engangstillæg for det opsatte grundbeløb vil ikke indgå i beregning af topskat.
Derudover bliver reglerne ændret således, at
- Man have boet i Danmark, Grønland eller Færøerne i 9/10 af optjeningsperioden fra det fyldte 15. år og frem til tidspunktet for tilkendelse af førtidspension eller folkepensionsalderen.
- Flygtninges optjening af ret til førtidspension harmoniseres.
Vedhæftede filer
Information om Beskæftigelsesministeriet
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Adopterede ligestilles med danskere født i riget og andre grupper undtages fra opholds- og beskæftigelseskravene11.6.2025 15:51:48 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Folketinget har vedtaget et lovforslag, der ligestiller internationalt adopterede med danskere født i riget og undtager andre grupper fra opholds- og beskæftigelseskravene. Undtagelserne træder i kraft 1. juli samtidig med det nye kontanthjælpssystem.
Forældre i sorg eller med indlagte spædbørn får bedre vilkår11.6.2025 15:25:15 CEST | Pressemeddelelse
Et enigt Folketing har vedtaget nye regler, der skal give større tryghed for forældre, der mister et barn eller har nyfødte indlagt over længere tid.
Borgeropråb fører til bedre mulighed for at bevise ulovligt asbestarbejde3.6.2025 15:23:06 CEST | Pressemeddelelse
Fra d. 1. juli kan medarbejdere, privatpersoner og fx fagforeninger give tilladelse til, at deres bevismateriale som fx videoer og fotos må bruges af Arbejdstilsynet i bl.a. asbestsager. Det skal gøre det nemmere at dokumentere ulovligheder og hermed fremme Arbejdstilsynets afgørelser til gavn for arbejdsmiljøet.
Forhøjelse af mediecheck til pensionister der har mindst27.5.2025 13:49:12 CEST | Pressemeddelelse
Pensionister med de mindste indtægter får fra august 2025 forhøjet den årlige mediecheck. Det har et flertal i Folketinget vedtaget i dag. Det betyder, at de pensionister, der har færrest indtægter, fortsat har mulighed for at abonnere på TV-pakker og hermed let adgang til relevant information i hverdagen.
Alle kommuner tilslutter sig Ungeløftet26.5.2025 09:17:37 CEST | Pressemeddelelse
Samtlige 98 kommuner i Danmark vil være med i Ungeløftet og søger om penge til indsatser, der kan løfte de 43.000 unge uden arbejde eller uddannelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum