
Kræftvaccine: Læger vil holde fast i vaccine
Når Statens Serum Institut (SSI) inden for kort tid sender vaccinen mod HPV, der forårsager livmoderhalskræft og de meget behandlingskrævende kønsvorter, i udbud til børnevaccinationsprogrammet, er anbefalingen fra den danske lægestand ganske klar: En helt ny analyse foretaget af analyseinstituttet GFK viser nemlig, at ni ud af ti læger vurderer, at den nuværende vaccine er langt at foretrække i forhold til alternativet, som er en smule billigere men ikke dækker helt så bredt mod kræft, og slet ikke mod kønsvorter. Hermed ligger lægerne på linje med de danske kvinder, hvor analysen viser, at tre ud af fire danske kvinder mener, at vi bør holde fast i den nuværende vaccine på trods af eksistensen af et billigere alternativ .
”Det er jo ganske glædeligt, at de danske praktiserende læger foretrækker en vaccine, der ikke alene dækker lidt bedre mod kræft og også dækker mod kønsvorter. Sidstnævnte er både stigmatiserende for patienterne, og så koster de mange penge for samfundet. Det er afgjort vigtigt, at lytte til lægerne som jo må siges at være meget tæt på patienterne i konsultationer og på klinikker,” forklarer Christine Felding, der er speciallæge i gynækologi.
At behandlingskrævende kondylomer koster samfundet mange penge dokumenteres i en sundhedsøkonomisk analyse fra Syddansk Universitet, der påviser, at de seksuelt overførte vorter koster samfundet knap 60 millioner kroner på årsbasis.
Vaccination er en tillidssag
GFK har også spurgt lægerne om det er vigtigt for dem, at anvende en vaccine, der er opsamlet bred erfaring med at bruge. 70 procent af lægerne mener, at det spiller ind, at de er blevet fortrolige med den nuværende vaccine, som der er allerede er anvendt 750.000 doser af herhjemme.
”Det ser ud til, at lægerne er trygge ved den vaccine vi bruger i dag. Man må jo ikke glemme, at de er patientens nærmeste rådgiver i de her spørgsmål, så det er da en væsentlig information” vurderer Christine Felding.
Analysen om danske lægers holdning til HPV-vaccine er foretaget i perioden 28. september til 10. oktober af analyse instituttet GFK.
For yderligere oplysninger:
Klaus Gregaard Madsen Landechef Sanofi Pasteur MSD tel 26167131
Vedhæftede filer
Information om Sanofi Pasteur MSD ApS
Følg pressemeddelelser fra Sanofi Pasteur MSD ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sanofi Pasteur MSD ApS
HPV-Vaccine: Danske kvinder vil beholde den vaccine, der anvendes i børnevaccinationsprogrammet i dag4.11.2010 13:14:40 CET | Pressemeddelelse
Danske kvinder er ikke i tvivl om, at der fortsat skal beskyttes mod både livmoderhalskræft og kønsvorter, når de 12-årige vaccineres mod HPV i børnevaccinationsprogrammet.
Den Unge Piges Bog – Nordjylland28.1.2009 14:26:48 CET | Pressemeddelelse
Fire praktiserende læger i Nordjylland har udarbejdet Den Unge Piges Bog, og har dermed for første gang samlet viden og typisk stillede svar om seksualitet
Den Unge Piges Bog - Nordjylland26.1.2009 22:39:18 CET | Pressemeddelelse
Fire praktiserende læger i Nordjylland har udarbejdet Den Unge Piges Bog, og har dermed for første gang samlet viden og typisk stillede svar om seksualitet
Ny generation influenzavaccine på vej 23.12.2008 13:35:21 CET | Pressemeddelelse
Intanza er navnet på den nye influenzavaccine, der fra næste influenzasæson kan komme millioner af menneskers influenza i forkøbet