
Ny generation influenzavaccine på vej
Intanza, har netop modtaget det blå stempel fra EU’s lægemiddelmyndighed, EMEA. Så nu er det blot, at afvente EU kommissionens grønne lys for den endelige europæiske markedsføringstilladelse.
- Med EU’s godkendelse af en helt ny generation influenzavaccine vil vi alle få gavn af en endnu bedre og effektiv forebyggelse mod influenza, siger landechef Kim Kjøller fra Sanofi Pasteur MSD i Danmark, der besidder rettighederne til den nye vaccine.
Intanza gives inde i huden, intradermal i modsætning til nuværende influenzavacciner, der gives i musklen, intramuscular. Intradermal injektion sikrer en mere direkte og dermed bedre adgang til kroppens imunforsvar.
Lars Peter Nielsen, overlæge på Statens Serum Institut hilser den kommende vaccine velkommen.
- Måden denne vaccine gives på adskiller sig fra de øvrige influenzavacciner. Undersøgelser i gruppen af personer over 65 år har vist at disse får bedre beskyttelse mod influenza sammenlignet med konventionelle vacciner. Da netop disse mennesker er vigtigste målgruppe for influenzaforebyggelse kan denne vaccine betyde bedre kontrol af sygdommen, siger han.
WHO skønner at influenza koster mellem 250.000 og 500.000 mennesker livet om året på verdensplan. Statens Serum Institut vurderer, at ca. 1.000 af disse er danske, hertil kommer et ganske betragteligt sygefravær og øget antal hospitalsindlæggelser. De mest udsatte grupper er ældre og personer med kroniske sygdomme. Kun 15% af alle med kronisk sygdom, og 47% over 65 år benyttede sig af tilbuddet om gratis influenzavaccination sidste år.
– Med et WHO mål om, at 75% i risikogrupperne lader sig influenzavaccinere, er der lang vej igen før Danmark kommer op i førerfeltet. Med den nye vaccines forbedrede egenskaber er det vores forhåbning at stadig flere vil benytte sig af tilbuddet i fremtiden, udtaler Kim Kjøller.
Det er tilbage i 1968, at den første vaccine mod influenza, Vaxigrip, blev markedsført i Europa. Det var i sig selv en skelsættende begivenhed, der fandt sted samme år som franske læger udførte den første hjertetransplantation i Europa, og året hvor USA opsendte Apollo 7, den første bemandede rumekspedition.
Yderligere oplysninger kan fås ved at kontakte Landechef Kim Domela Kjøller, MD på kkjoller@spmsd.com eller telefon 45 26 78 87, mobil 26 16 71 30. Overlæge Lars Peter Nielsen fra Statens Serum Institut kan træffes på 32 68 32 68.
Sanofi Pasteur MSD er det eneste selskab i verden der er 100 procent dedikeret til vacciner. Sanofi Pasteur MSD har siden 1994 produceret og markedsført en lang række vacciner til gavn for den europæiske befolkning. Vi har været repræsenteret i Danmark siden 2006.
Information om Sanofi Pasteur MSD ApS
Følg pressemeddelelser fra Sanofi Pasteur MSD ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sanofi Pasteur MSD ApS
Kræftvaccine: Læger vil holde fast i vaccine15.11.2010 09:46:49 CET | Pressemeddelelse
Trods et billigere alternativ vil ni ud af ti læger vil holde fast i den nuværende vaccine mod livmoderhalskræft, som er en del af børnevaccinationsprogrammet, når Statens Serum Institut i løbet af kort tid sender vaccinen i udbud igen.
HPV-Vaccine: Danske kvinder vil beholde den vaccine, der anvendes i børnevaccinationsprogrammet i dag4.11.2010 13:14:40 CET | Pressemeddelelse
Danske kvinder er ikke i tvivl om, at der fortsat skal beskyttes mod både livmoderhalskræft og kønsvorter, når de 12-årige vaccineres mod HPV i børnevaccinationsprogrammet.
Den Unge Piges Bog – Nordjylland28.1.2009 14:26:48 CET | Pressemeddelelse
Fire praktiserende læger i Nordjylland har udarbejdet Den Unge Piges Bog, og har dermed for første gang samlet viden og typisk stillede svar om seksualitet
Den Unge Piges Bog - Nordjylland26.1.2009 22:39:18 CET | Pressemeddelelse
Fire praktiserende læger i Nordjylland har udarbejdet Den Unge Piges Bog, og har dermed for første gang samlet viden og typisk stillede svar om seksualitet