
Loyale investorer sikrer fremgang i investeringsforening
Tænk langsigtet. Det er en af grundfilosofierne i investeringsforeningen Sparinvest, hvor man nu kan se tilbage på et 2009, hvor dét netop er, hvad foreningens investorer har gjort. På trods af betydelige kurstab i 2008 har man i Sparinvest nemlig ikke oplevet den kundeflugt, som man har set andre steder i branchen. Det har sammen med pæne kursgevinster i foreningens investeringsafdelinger bidraget til at øge investorernes samlede formue fra 25 til 29 mia. kroner i 2009. Udviklingen glæder direktør Michael Albrechtslund:
“Vores hovedbudskab har altid været, at det gælder om at fokusere på resultaterne på den lange bane – også selvom der er bump på vejen. Derfor er vi naturligvis tilfredse med, at det tilsyneladende er et budskab, investorerne har taget til sig, og at de oven på en svær periode har holdt hovedet koldt. Og det har jo efterfølgende også vist sig som en god ide, i og med at de mange investorer, der har holdt ved, har genvundet en del af det tabte her i 2009,” siger han.
I Sparinvest mener man, at en af nøglerne til investeringssucces er ikke at tænke med hjertet. Følelser svækker nemlig dømmekraften, og det kan i sidste ende føre til irrationelle beslutninger og kortsigtede handlinger. Det så man bl.a. i slutningen af 2008, hvor generel panik førte til sand masseflugt fra især aktier og virksomhedsobligationer.
Problemet med markedet er nemlig, at dets toppe og bunde først kan ses, når man har passeret dem. Ved at sælge ud af sin beholdning på et tidspunkt, som senere viser sig at være tæt på bunden, afskærer man sig selv fra muligheden for at indhente det tabte i en følgende optur, som kan komme meget pludseligt - ganske som tilfældet var i 2009. Derfor viser al erfaring også, at forsøg på at time sine køb og salg efter markedets bevægelser sjældent giver varig gevinst på langt sigt.
“Paradoksalt nok er det derfor på mange måder sådan, at den korteste vej til succes oftest er det lange, seje træk. Men det er et faktum, vi accepterer, og det også er den tilgang, vi arbejder ud fra, når vi sammensætter vores porteføljer,” siger Michael Albrechtslund.
Om Sparinvest
Sparinvest blev etableret som Danmarks første børsnoterede investeringsforening i 1968, og gennem en lang række investeringsafdelinger udbyder foreningen langsigtede og stabile opsparingsprodukter til mere end 120.000 danske investorer. Foreningens netop offentliggjorte årsregnskab viser bred fremgang for foreningens afdelinger, og de fleste aktieafdelinger opnåede afkast på mere end 20 % i 2009. På obligationssiden er Sparinvest derudover netop blevet kåret som Danmarks 2. bedste udbyder af obligationsprodukter af det uafhængige analysebureau Morningstar.
For mere information, kontakt venligst:
Direktør Michael Albrechtslund
Sparinvest Fondsmæglerselskab A/S
Telefon: +45 36 34 75 00
Telefon direkte: +45 36 34 75 02
E-mail: mia@sparinvest.dk
Information om Sparinvest
Følg pressemeddelelser fra Sparinvest
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sparinvest
Internationale kapitalforvaltere: Invester i value-aktier nu26.2.2010 09:01:28 CET | Pressemeddelelse
Value-aktier står foran en optur. Det var konklusionen, da tre af verdens førende value-specialister var samlet til value-investeringstopmøde ved FONDS KONGRESS 2010 i Mannheim. Her gav tre investeringseksperter deres bud på, hvad fremtiden bringer for aktier udstedt af billige, men solide, selskaber.
Indeksforening slår aktive forvaltere25.2.2010 09:27:28 CET | Pressemeddelelse
To billige indeksafdelinger ligger helt i toppen af de danske afkaststatistikker for 2009. Det viser det netop offentliggjorte årsregnskab for investeringsforeningen Sparindex, som dermed på ny illustrerer, at indeksinvestering er et attraktivt alternativ til de dyre, traditionelle investeringsforeninger.
Kapitalforvalter stiller skarpt på ansvarlige investeringer 12.1.2010 09:51:30 CET | Pressemeddelelse
Ved at tilslutte sig UN PRI, FN’s principper for ansvarlige investeringer, forpligter kapitalforvalteren Sparinvest sig til at sætte større fokus på miljø, samfundsansvar og ledelse i investeringsprocessen. Yderligere vil aktivt ejerskab nu blive et redskab, som benyttes til at påvirke selskaberne i den ønskede retning
Sparinvest introducerer Nye Aktiemarkeder 2.11.2009 17:04:15 CET | Pressemeddelelse
Sparinvest introducerer i perioden fra den 2. -13. november afdelingen Sparinvest Nye Aktiemarkeder, som ved at kombinere forskellige investeringsstrategier giver den private investor en interessant mulighed for at investere i en bred vifte af aktier fra udviklingsøkonomierne.
Genvejen til bedre afkast på de nye markeder2.11.2009 16:40:45 CET | Pressemeddelelse
De nye aktiemarkeder eller emerging market-økonomierne, som de også kaldes, er et investeringsområde i rivende udvikling, som er genstand for stor opmærksomhed blandt investorer verden over for tiden. Investering i de nye markeder er dog ikke bare en forbigående trend eller et flygtigt modefænomen, men derimod en investeringsform, der er kommet for at blive. Set fra et investorperspektiv er der nemlig mange gode grunde til at begive sig ud på aktiemarkederne i f.eks. Taiwan eller Brasilien.