Hele Danmarks Skuespilhus fylder rundt

16. februar 2008 gik Nicolas Bro som den første ud i spotlyset på Store Scene i det spritnye skuespilhus i skikkelse af Hamlet. Det er nu 10 år siden, og mere end 5000 forestillinger har siden begejstret, rørt, henrykket, chokeret, imponeret og ikke mindst underholdt 1.2 millioner besøgende!
Som jubilæumsforestilling spilles en af vores egne helt store klassikere - nemlig Ludvig Holbergs komedie, Maskerade. Og mens en flot indeværende sæson stadig byder på en masse gode oplevelser, som for eksempel Lars von Triers Riget, musikforestillingen 68 og det gigantiske udendørs vikinge-brag, Røde Orm, så lægger Skuespilhuset an til de næste 10 år med en ny sæson under grundig forberedelse.
- Skuespilhuset er rammen om hele Danmarks teater. I løbet af de første 10 år har Skuespilhuset etableret sig, ikke bare som en helt unik bygning som i sig selv er et besøg værd, men også som et sted at samles. Først og fremmest om noget af det bedste teater man kan tænke sig inden for flere og flere teater-genrer, men også om en god middag, en debat, et børnearrangement eller alt muligt andet, der bringer os sammen omkring scenekunsten. Nu venter der 10 nye år i stadig udvikling, hvor vi vil byde publikum indenfor til nye underholdende og udfordrende oplevelser i fantastiske omgivelser, siger Morten Kirkskov, skuespilchef i Det Kongelige Teater.
Skuespilhuset er alle danskeres teaterhus, og derfor er høj som lav også inviteret til jubilæumsfest fredag den 16. februar. Her vil der være åben foyer, kaffe og kæmpe kagemand, rundvisninger, skattejagt, historier, kostumeudstilling og meget mere.
Så kom til fest for hele familien i skuespilhuset, når der mellem kl. 12:00-17:00 vil være masser af gratis aktiviteter til både børn og voksne.
Se hele programmet HER
Kontakter
Nathasja LauritsenPR og presseansvarlig KGL+
Tlf:+45 28 45 58 70nlau@kglteater.dkChristian BækholmPR og presseansvarlig, skuespil
Tlf:+45 20149646chba@kglteater.dkBilleder
Information om Det Kongelige Teater
Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
To af Nordens store kunstnere mødes i ny opera9.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nobelprismodtageren Jon Fosse og en af Danmarks mest betydningsfulde komponister Bent Sørensen forener ord og musik i ASLE OG ALIDA – en ny, dansk-norsk opera om tro, håb og kærlighed på Operaens Store Scene.
Ballet de Luxe8.5.2025 11:04:48 CEST | Pressemeddelelse
Balletsæsonen slutter med Ballet de Luxe – en fejring af dansk og klassisk ballet i særklasse.
Urpremiere på ”Den store Gatsby”2.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
"Den store Gatsby" fylder 100 år og indtager Operaen i et helt nyt balletbrag af Arthur Pita
Forår og opera mødes i det fri i maj1.5.2025 12:24:00 CEST | Pressemeddelelse
Den Kongelige Opera drager på forårsturné med Kongelig sommeropera og inviterer i maj til gratis operakoncerter i seks byer rundt i Danmark.
Bournonville åbner ballet28.4.2025 11:57:41 CEST | Pressemeddelelse
Bournonville-balletterne "La Ventana" og "Kermessen i Brügge" markerer begyndelsen på sæson 25/26 på Det Kongelige Teater – og bliver et levende indspark i debatten om dansk kulturarv og identitet som en del af UNESCOS immaterielle kulturarv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum